بسیاری از افراد پس از صرف زمان برای صاف کردن دندان‌ها با استفاده از سیم‌کشی، تمایل دارند گامی فراتر از این برداشته و اگر می‌توانند لبخند جدید خود را با باندینگ بهتر و زیباتر کنند.
باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان فرایندی است که هم مزایای زیبایی و هم مزایای ترمیمی به دنبال دارد. این درمان شامل به کارگیری مواد رزینی بر روی دندان‌ها می‌شود تا از این طریق بتوان برخی نقص‌های زیبایی از قبیل ترک‌های دندان، لب پریدگی، تغییر رنگ و نقایص در شکل و اندازه دندان را پنهان نمود. محلول باندینگ می‌تواند برای پر کردن پوسیدگی‌های کوچک و ترمیم دندان‌های آسیب دیده به کار رود. دندانپزشک شما می‌تواند رنگ مواد باندینگ را به گونه‌ای انتخاب کند که کاملاً با رنگ دندان‌های طبیعی اطراف آن، همخوانی داشته باشد و با لبخند شما یکپارچه شود.
فرایند درمان

فرایند باندینگ دندانی شامل مراحل زیر است:

آماده‌سازی: آماده‌سازی اندکی برای باندینگ دندانی لازم است. اغلب به بی‌حسی نیازی نیست مگر آنکه قرار باشد باندینگ دندان پوسیده را پر کرد. دندانپزشک شما از راهنمای طیف رنگ‌ها استفاده خواهد کرد تا رنگ رزین کامپوزیتی را به گونه‌ای انتخاب کند که با سایر دندان‌های شما تطابق داشته باشد.
فرایند باندینگ: سپس، سطح دندان زبر و سخت خواهد شد و مایع آماده‌سازی به کار می‌رود. این فرایند به اتصال بهتر مواد باندینگ به دندان کمک می‌کند. رزین همرنگ دندان بر روی دندان به کار می‌رود، شکل داده می‌شود و به حالت مورد نظر درمی‌آید. نور فرابنفش یا لیزر برای سخت کردن مواد استفاده می‌شود. پس از سخت شدن مواد، دندانپزشک شما مجدداً مواد را پردازش خواهد کرد و به آن شکل خواهد داد و آن را صیقل می‌دهد تا با تلالو و درخشندگی دندان‌های دیگر هماهنگ شود.
زمان برای کامل شدن: باندینگ دندانی به حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان برای هر دندان، نیاز دارد تا کامل شود.

باندینگ پس از سیم‌کشی

بعد از خارج کردن براکت‌ها از دهان، برای شما نگهدارنده تجویز می‌شود. نگهدارنده معمولاً یک اسپلینت پلاستیکی است که دندان‌ها را می‌پوشاند. در صورتی که شما بیش از ۱۸ سال داشته باشید می‌توانید با استفاده از سیستم‌های سفید کننده‌ای که دندانپزشک شما توصیه می‌کند دندان‌های خود را سفید کنید. هنگامی که سفید کردن دندان‌ها کامل شد، شما باید قبل از انجام هر گونه کامپوزیت باندینگ بر روی دندان‌های خود ۱۴ روز صبر کنید. این کار باعث بهبودی می‌شود، که به تثبیت رنگ دندان و محکم شدن سطح دندان پس از سفید سازی اشاره دارد. پس از این زمان، در صورتی که دندان‌های شما همان رنگی که می‌خواهید را داشته باشند، دندان‌ها می‌توانند باندینگ شوند. کامپوزیت باندینگ می‌تواند برای شکل دادن مجدد دندان پس از درمان ارتودنسی بسیار موثر باشد و هیچ آماده‌سازی نیز بر روی دندان (سوراخ کردن دندان)‌ لازم نخواهد بود اما در برخی مواقع باندینگ می‌تواند دچار پریدگی شود و نیازمند جایگزینی باشد و شما نیاز خواهید داشت برای بازیابی ظاهر مناسب، به دندانپزشک مراجعه کنید و آن را صیقل بدهید. این یک راه بسیار مناسب برای بهبود دندان‌ها نیز می‌باشد اما شما باید با دندانپزشک خود در مورد نیازهای درمانی خود به صورت دقیق و جزئی صحبت کنید.