حفظ ایمنی فرزندتان اولویت اول شماست، بنابراین وقتی به فرزند علاقه مند ورزش شما گفته می‌شود که نیاز به بریس دارد، احتمالا اولین فکر شما این خواهد بود که آیا می‌توان با داشتن بریس ورزش کرد؟ اگرچه دهان کودک شما هنگام استفاده از بریس به محافظت بیشتری در برابر آسیب‌های جزئی نیاز دارد، راه‌های موثری برای حفظ امنیت فرزندتان بدون نیاز به دوری از ورزش برای مدت طولانی وجود دارد.

در مورد نگرانی‌های خود با متخصص ارتونسی صحبت کنید. لازم نیست فرزندتان چیزی را که دوست دارد کنار بگذارد. متخصص ارتونسی به سادگی یک محافظ دهانی ارتودنسی به فرزند شما توصیه می‌کند تا بتواند در هنگام ورزش دهانش را از آسیب‌های احتمالی محافظت کند. اگرچه محافظ دهان و دندان برای ورزش‌هایی دارای تماس زیاد مانند فوتبال و هاکی ضروری است، حتی برای ورزش‌هایی مانند بیس بال، بسکتبال و فوتبال نیز توصیه می‌شود.
محافظ دهان ارتودنسی چگونه کار می‌کند؟

بر خلاف محافظ دهان‌های ورزشی که از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند و می‌تواند باعث آسیب به دندان‌های شما در هنگام وارد شدن ضربه شود، محافظ دهان و دندان ارتودنسی از سیلیکون ساخته شده که استفاده از آن راحت‌تر می‌باشد. محافظ دهان ارتودنسی نه تنها مانع برخورد لب‌های شما با دندان‌ها می‌شود، بلکه از براکت‌های بریس محافظت می‌کند. این محافظ‌ها بزرگتر از محافظ دهان‌های ورزشی قدیمی طراحی شده‌اند تا فضای بیشتری برای بریس‌ها فراهم کنند و نه تنها از بریس‌های شما، بلکه از دندان‌ها، لثه‌ها و فک نیز محافظت نمایند. سعی نکنید از محافظ دهان قدیمی خود به جای این محافظ دهان ارتودنسی استفاده کنید. به احتمال زیاد این محافظ مناسب نخواهد بود، اما حتی اگر با دهان تنظیم شود، می‌تواند باعث آسیب جدی در هنگام ضربه به دهان شود.

شما می‌توانید محافظ دهان ارتودنسی را از همه فروشگاه‌های کالاهای ورزشی تهیه کنید یا آن را به طور مستقیم از متخصص ارتودنسی خود دریافت کنید. انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، بنابراین هیچ مشکلی در پیدا کردن نمونه‌ای که نیازهای شما را برآورده کند، نخواهید داشت. اگرچه می‌توانید از یک مدل بدون نسخه با سایز متغیر استفاده کنید، با تغییر مکان دندان‌ها در طول درمان، به خوبی قبل برای دهانتان مناسب نخواهد بود و این حالت بدان معنی است که در حفاظت از دندان‌های شما تاثیر چندانی نخواهد داشت. مزایای انتخاب محافظ دهان از طرف متخصص ارتودنسی‌ این است که او قالبی از دهان شما می‌گیرد که برای تهیه محافظ دهان استفاده می‌شود. به این ترتیب محافظ کاملا متناسب با دهان شما خواهد بود.
چگونه باید مراقب محافظ دهان باشیم؟

تمیز کردن محافظ دهان شبیه زمانی است که یک نگهدارنده یا اینویزیلاین داشته باشید. مهم است که هر روز آن را تمیز کنید، زیرا اگر به درستی مراقبت نشود، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند روی آن رشد کنند. بیشتر محافظ دهان‌های ارتودنسی را می‌توان با خمیر دندان تمیز کرد یا با محلول ضد میکروبی شستشو داد. عادت کنید آنها را قبل و بعد از استفاده برای حفظ تازگی تمیز نمایید و زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، همیشه آن را در جای خود قرار دهید. اگر محافظ دهان شما در اثر استفاده بیش از حد و یا آسیب ناشی از ضربه شروع به ترک خوردن کرد، نیاز به جایگزین کردن فوری آن خواهید داشت.