فرایندی که بدن برای حرکت دندان‌ها در پیش می‌گیرد، کاملاً شگفت انگیز و پیچیده است. این فرایند بافت‌ها، سلول‌ها و مواد سیگنالیگ متعددی را دربر‌ می‌گیرد. هنگامی که از طریق بریس و سیم‌، بر روی ریشه دندان‌ها فشار وارد می‌شود؛ سلول‌های موجود در استخوان و بافت‌های احاطه کننده وادار به عمل می‌شوند. سلول‌هایی در بدن به نام استئوبلاست و استئوکلاست، به ترتیب مسئول اضافه کردن و از بین بردن استخوان هستند.
بریس‌ها چگونه دندان‌ها را حرکت می‌دهند؟

فشار بر روی براکت‌ها، باعث اعمال فشار و کشش بر روی ریشه دندان‌ها می‌شود که بازسازی استخوان و حرکت دندان‌ها را به دنبال دارد. این نوع از فشار ترکیبی، به نام کوپل خوانده می‌شود که عبارت است از دو نیروی یکسان اما مخالف که بر روی یک جسم اعمال می‌شود.

کوپل، راهی ضروری برای حرکت دادن دندان‌ها است؛ زیرا بریس‌ها به تاج دندان‌ها متصل می‌شوند و در مرکز مقاومت آنها نیستند. مرکز مقاومت، بهترین نقطه برای اعمال فشار و حرکت دادن دندان‌ها می‌باشد. اما مرکز مقاومت بر روی ریشه‌های دندان قرار دارد و بنابراین امکان متصل کردن براکت‌ها و اعمال فشار بر روی آنها وجود ندارد.

از زمانی که نیرو و فشار اعمال می‌شوند تا زمانی که دندان‌ها واقعاً حرکت کنند، مدتی زمان لازم است. تأخیر در حرکت دندان‌ها عمدتاً به این بر می‌گردد که بدن چگونه استخوان‌های مجاور دندان را از بین می‌برد. غالباً استخوان دقیقاً در کنار دندان، از بین نمی‌رود، بلکه‌ای در فاصله‌ای دورتر از ریشه این اتفاق رخ می‌دهد. بنابراین برای از بین بردن استخوان‌ها در نزدیکی دندان، بازه زمانی به مدت ۱-۲ هفته زمان لازم است.

پس از مرحله اول که تقریباً هیچ حرکت دندانی در آن وجود ندارد، استخوان متحمل تغییرات چشمگیری می‌شود و دندان شروع به حرکات سریع‌تری می‌کند. این اتفاق معمولاً در طول ۲-۳ هفته رخ می‌دهد و به میزان فشاری که به صورت فعال بر روی دندان وارد می‌شود نیز بستگی دارد.

عوامل متعددی در تعیین دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی دخیل هستند اما فرایندی که توضیح داده شد اغلب اساس مراجعه شما به پزشک است.

در مراحل اولیه درمان، متخصص ارتودنسی ممکن است از سیم انعطاف پذیر که زمان فعال سازی طولانی‌تری نیز دارند، استفاده می‌کنند. سیم استفاده شده، راهی برای اعمال فشار ملایم و تدریجی در گذر زمان است. بنابراین، مراجعه به پزشک می‌تواند با فاصله ۴-۱۲ هفته تفاق بیفتد. در مراحل پایانی، هنگامی که سیم‌ها، انعطاف پذیری کمتری دارند، فاصله بین ملاقات‌ها می‌تواند ۴-۶ هفته باشد تا فعال سازی بیشتر باشد و فشار به صورت فعال حفظ شود.

طول درمان ارتودنسی با چگونگی حرکت دندان‌ها نیز در ارتباط است. فاکتورهای مختلفی در تفاوت مدت زمان درمان موثر است؛ مواردی از قبیل رشد، همکاری و تفاوت در سرعت حرکت دندان‌ها. هر چند به دلیل اینکه سرعت حرکت دارای محدودیت بیولوژیکی است، بسیاری از بیماران مشکلات مشابهی دارند، مانند شلوغی دندان‌ و بایتی نامناسب که که می‌خواهند درمان‌های مشابهی را تجربه کنند.