پروتز دندان

افتادن دندان‌ها می‌تواند به دلایل زیادی مانند پوسیدگی دندان، تخریب بافت همبند و یا وارد شدن ضربه باشد. فقدان دندان به طور مادرزادی نیز چندان نادر نیست.

پروتز دندان به معنی جایگزینی دندان از دست رفته، بافت نرم یا تمام دندان‌ها از طریق انواع روش‌های مصنوعی باشد. پروتز دندان همچنین شامل جایگزینی دندان‌های آسیب دیده با روکش یا تاج است که همان بخش قابل مشاهده‌ دندان می‌باشد.

پروتز دندان بدان معنی است که کل دندان یا بخشی از آن توسط دندان ساخته شده در آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی و بخش‌های مصنوعی دندان جایگزین شود. بنابراین پروتز دندان به معنی انواع مختلف دندان مصنوعی متحرک، دندان مصنوعی ثابت و نیز ” مواد پر کننده” از جنس طلا و یا پرسلان است که در آزمایشگاه‌های دندان پزشکی ساخته می‌شود.

در کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل، ارائه‌ی پروتز با کیفیت بالا بخش اصلی کار ما را تشکیل می‌دهد. تنها با ایجاد تعادل کامل بین حوزه‌های ایمپلنتولوژی و پروتزسازی می‌توان یک نتیجه‌ی مطلوب و زیبا را به دست آورد. از این رو ما از مواد با دوام و با کیفیتی استفاده می‌کنیم که از نظر بالینی در طیف وسیعی از مطالعات با موفقیت آزمایش شده است.

دستیاران ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه انواع پروتزهای دندانی هستند. جهت طرح سؤال، دریافت مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع پروتز دندان

دو نوع پروتز ثابت دندان و متحرک وجود دارد. پروتز ثابت شامل روکش و بریج است که در دهان متصل و سمان می‌شود. پروتزهای متحرک شامل دندان مصنوعی کامل و جزئی است. برخی از انواع مختلف پروتز دندانی عبارتند از:

روکش دندانی

روکش دندان

روکش دندانی به معنی پوشش دندان با مواد دائمی (ثابت در دهان) است که قدرت و زیبایی دندان را بازمی‌گرداند. هنگامی که تنها کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد و یا بخش اعظم دندان با مواد پر شده باشد، ساخت روکش دندانی لازم است. پر کردن دندان با حجم زیاد به ویژه در دندان‌های عقبی، مقاومت اندکی در برابر شدت نیروهای جویدن دارد و در نتیجه موجب فرسودگی سریع آنها می‌شود. این به نوبه‌ی خود باعث کاهش ارتفاع عمودی بایت شده و ممکن است منجر به مشکلات عملکردی و زیبایی در آینده شود.

درمان کانال ریشه‌ی دندان نیز از دلایل ساخت روکش دندانی است. دندانی که در آن درمان ریشه انجام شده است، ضعیف‌تر از یک دندان معمولی است و به‌راحتی می‌تواند دچار شکستگی شود. روکش دندانی از ساختار دندان باقی مانده و یکپارچگی دندان محافظت کرده و نیز احتمال شکستگی دندان را کاهش می‌دهد. اگر تنها ریشه‌ی دندان باقی مانده باشد، در شرایط خاصی می‌توان آن را نیز با استفاده از یک روکش دوباره بازسازی کرد. در این صورت، ابتدا باید پُست و کور ساخته شود. پست و کور در داخل ریشه‌ی دندان، سمان شده و روکش دندانی از آن محافظت می‌کند. روکش با کیفیت بالا می‌تواند حتی برای چندین دهه در دهان باقی بماند. این روکش‌ها با پرداخت نهایی دقیق، تکنیک قالب‌گیری بسیار عالی و استفاده از آلیاژهای فلزات گرانبها و یا زیرکونیوم ساخته می‌شوند.

گزینه‌های دیگر شامل : الف) جبران موقت دندان با مواد پرکننده و یا ب) فقط حفظ دندان برای انجام پروتز در آینده.

بریج دندان

بریج یا پل سازه‌ای است که جایگزین دندان از دست رفته شده و بر روی دندان‌های مجاور تثبیت می‌شود. گذاشتن بریج هنگامی لازم است که دندان‌های اطراف فضای خالی از بین رفته‌اند و نیاز به روکش دارند. اگر دندان‌های مجاور سالم هستند و یا نقص کوچکی دارند، بهتر است دندان (و یا دندان‌های) از دست رفته با پروتز (یا پروتزها) جایگزین گردد.

گزینه‌ی دیگر برای جبران دندان از دست رفته، استفاده از دندان مصنوعی متحرک است. گاهی اوقات، دندان از دست رفته نیازی به جایگزینی ندارد.

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک دارای یک فریم فلزی است که به آن استحکام و ابعاد کوچک‌تری داده و راحتی آن را افزایش می‌دهد. بیرون آوردن این پروتز از دهان در هنگام شب ضروروی نیست. این پروتز، جایگزین دندانهای از دست رفته می‌شود و زمانی ساخته می‌شود که کاشت دندان و یا گذاشتن بریج دندان، امکان‌پذیر نباشد.

دندان مصنوعی جزئی یک پروتز متحرک است. این بخش مصنوعی بر روی دندان می‌تواند به عنوان مثال، یک پلیت از جنس پلاستیک آکریلیک و یا فلز باشد که دندان مصنوعی بر روی آن ثابت می‌شود. زمانی که بخش مصنوعی دندان در داخل دهان نصب شود، فضای خالی دندان‌های غایب، توسط دندان‌های‌ مصنوعی جبران می‌شود.

دندان مصنوعی کامل پروتزی است که از رزین آکریلیک ساخته شده است. این نوع پروتز زمانی ساخته می‌شود که تمام دندان‌ها و یا بسیاری از آنها از دست رفته‌اند. دندان مصنوعی همچنین ممکن است به عنوان یک دندان موقت استفاده شود.

اگر تمام دندان‌ها از دست رفته باشند، یک‌سری کامل دندان مصنوعی استفاده می‌شود. دندان مصنوعی کامل یک دستگاه متحرک است که جایگزین تمام دندان‌ها می‌شود. دندان مصنوعی کامل همچنین می‌تواند با استفاده از کاشت چند دندان، در دهان تثبیت شود. در این موارد، فرد می‌تواند آن را برای تمیز کردن از دهان خود خارج کند.

پروتزهای ترکیبی

این روش به معنی ترکیب چند نوع مختلف از پروتز است. به عنوان مثال، برخی از دندان‌ها ممکن است با روکش یا بریج ترمیم شوند، برخی از دیگر توسط بخش مصنوعی و متحرکی که با استفاده از گیره‌های خاصی ثابت می‌شوند، جایگزین شوند. استفاده از چنین پروتزی کاملاً راحت است. پروتزهای ترکیبی زمانی انجام می‌شود که جبران همه‌ی دندان‌های از دست رفته با پروتز ثابت، غیر ممکن است.

ونیر

هنگامی که رنگ دندان کدر و نامطلوب است و سفید کردن دندان موثر نیست، استفاده از ونیر ممکن است گزینه‌ی خوبی باشد. ونیر از پرسلان ساخته شده و عمدتاً برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود. با استفاده از ونیر می‌توان زیبایی لبخند را بازگرداند.

گاهی اوقات به جای ونیر، روکش دندانی انتخاب می‌شود. ونیر بر روی دندان‌های سالم (دندان‌هایی که درمان ریشه نداشته‌اند) انجام می‌شود، اما روکش دندانی برای دندان‌های معیوب انجام می‌شود. از آنجایی که درمان ریشه باعث قطع تغذیه‌ی ساختارهای دندان می‌شود، ونیر ساخته شده در چنین دندانی ممکن است منجر به عوارض متعددی گردد. علاوه بر این، ساخت روکش بر روی دندانی که درمان کانال ریشه شده است، به حفظ آن کمک می‌کند.

اینله و انله

اینله و انله (موادی که برای پر کردن دندان در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شود) را می‌توان از آلیاژ طلا یا پورسلان ساخت. آنها نسبت به مواد پرکننده‌ی معمولی، گران‌ قیمت‌تر و با دوام‌تر هستند.

کاشت دندان و پروتز دندانی

دندان از دست رفته را می‌توان با کاشت دندان، و تثبیت آن درون استخوان، جبران کرد. بعد از بهبود روکش، بریج یا نوع دیگری از پروتز می‌تواند بر روی دندان کاشته شده ثابت شود. نتیجه‌ی نهایی، دندانی بسیار مشابه با دندان طبیعی است. از کاشت دندان می‌توان برای پشتیبانی از دندان مصنوعی متحرک استفاده کرد. گاهی اوقات کاشت دندان تنها گزینه‌‌ی موجود برای با ثبات کردن دندان مصنوعی متحرک است.

مراقبت از پروتزهای دندانی

عادت کردن به دندان مصنوعی نیاز به زمان دارد. علاوه بر این، بافت‌های موجود در دهان در حال سازگاری مداوم هستند و این می‌تواند منجر به کاهش استحکام و جای‌گیری مناسب دندان مصنوعی گردد. استحکام و جای‌گیری مناسب پروتز دندان باید طی مراجعات منظم به دندانپزشک، ارزیابی و کنترل شده و در صورت لزوم، اصلاح و تنظیم گردد. حفظ همیشگی بهداشت دهان، موجب افزایش دوام دندان مصنوعی می‌شود. یک پروتز دندانی که به نحو صحیح تمیز و مراقبت شود، می‌تواند مادام‌العمر باشد.

هزینه‌ی پروتزهای دندانی

هریک از این روش‌ها بنابر موقعیت دندان و سطح مشکل دندان هزینه‌های متفاوتی دارند. عمده‌ترین روشهایی که در آنها از پروتز استفاده می‌شود، کاشت دندان و دندان مصنوعی می‌باشند. بسیاری از بیمارانی که از دست دادن دندان را تجربه کرده‌اند و نگران از دست دادن عملکرد و زیبایی دندان‌های خود هستند، ممکن است برای نیازهای خود گزینه‌ی پروتز دندانی را انتخاب کنند. دندان‌های مصنوعی اغلب مقرون به صرفه‌تر از کاشت دندان هستند و شکل ظاهری و عملکرد آنها مانند دندان‌های طبیعی می‌باشد. هزینه‌های پروتز دندانی به میزان قابل توجهی متفاوت است و بستگی به موقعیت جغرافیایی، دندانپزشک و نوع پروتز دارد.