اگر از نگهدارنده استفاده می‌کنید شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چگونه باید از آن مراقبت کنید. بسیاری از افراد پس از برداشتن سیم‌کشی‌ها و براکت‌ها باید برای مدتی دائماً از ریتینر استفاده کنند. زمانی که از ریتینر استفاده می‌کنید، آنها باکتری‌ها، پلاک و جرم را از دهان شما می‌گیرند و روی خود انباشته می‌کنند. اگر ریتینر را تمیز نکنید حتی ممکن است با گذشت زمان، بو یا طعم عجیب و ناخوشایندی داشته باشد.

در این مطلب با نحوه تمیز کردن انواع مختلف ریتینر و دیگر نکاتی که در نگهداری آنها باید رعایت شود، آشنا می‌شوید.

 

نحوه تمیز کردن ریتینر بر اساس نوع آنها، متفاوت است

نحوه مراقبت از ریتینر، با تشخیص نوع ریتینری که شما از آن استفاده می‌کنید، مشخص می‌شود. سه نوع ریتینر وجود دارد:

ریتینرهای هالی از آکریلیک ساخته شده‌اند تا در دهان شما قرار گیرند. این ریتینرها یک سیم دارند که به نگه داشتن ریتنیر در جای خود کمک می‌کند. این نوع ریتینر متحرک است و بنابراین به آسانی می‌توان آن را تمیز کرد.
ریتینرهای پلاستیکی شفاف که گاهی به نام الاینرهای (ردیف کننده) شفاف شاخته می‌شوند. این ریتینرها روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و تا حد زیادی نامرئی هستند. این ریتینرها نیز به آسانی از جای خود خارج می‌شوند اما به اندازه ریتینرهای هالی بادوام نیستند.
ریتینرهای ثابت ممکن است به نام ریتینرهای دائمی نیز شناخته شوند. این ریتینرها واقعاً به دندان‌های جلویی پایینی شما متصل می‌شوند. این ریتینرها زمانی استفاده می‌شوند که احتمال بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی بسیار زیاد باشد. شما نمی‌توانید این ریتینرها را خارج کنید، آنها معمولاً چند ماه و یا حتی چند سال در جای خود می‌مانند.

چگونه ریتینرهای خود را تمیز کنیم؟
ریتینرهای هالی و ریتینرهای شفاف پلاستیکی

ریتینرهای هالی و ریتینرهای شفاف پلاستیکی را می‌توانید برای تمیز کردن روزانه از دهان خود خارج کنید. این دو نوع ریتینر می‌توانند به آسانی شسته شوند. نحوه شستشوی آنها ساده است:

ریتینر خود را به محض اینکه از دهان خارج کردید (زمانی که هنوز مرطوب است) تمیز کنید. این کار تمیز کردن آلودگی‌ها را قبل از آنکه سخت شوند، ممکن می‌سازد.
پس از هر وعده غذایی ریتینر خود را با مسواک و با آب ولرم تمیز کنید. خوب است در همین زمان دندان‌های خود را نیز مسواک بزنید.
برای تمیز کردن ریتینر می‌توانید آب ولرم و مایع ظرفشویی ملایم (از خمیر دندان استفاده نکنید، زیرا خورنده است و می‌تواند سطح ریتینر را خراش دهد) را با یکدیگر مخلوط کنید. با استفاده از یک مسواک معمولی یا مسواک دندان مصنوعی، به آرامی پلاک و دیگر آلودگی‌ها را از روی ریتینر پاک کنید.
اگر لازم بود از یک سواب پنبه‌ای برای تمیز کردن شکاف‌ها و شیارهای موجود در ریتینرهای پلاستیکی شفاف استفاده کنید.
اگر متوجه شدید با همه این روش‌ها آلودگی‌های موجود در ریتینر پاک نشده‌اند، آن را به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی نشان دهید. راه حل‌های تخصصی برای پاکسازی جرم‌های سخت وجود دارد.

ریتینرهای ثابت

ریتینرهای ثابت به دندان‌های شما متصل شده‌اند بنابراین شما باید برای تمیز نگه داشتن آنها، هر روز از نخ دندان استفاده کنید. این کار ممکن است در نگاه اول ترسناک به نظر برسد اما سرانجام روش این انجام این کار را خواهید آموخت:

یک قطعه نخ دندان ۶ اینچی نخ دندان را گرفته و با استفاده از فلاس تریدر، نخ دندان را از بین دو دندان جلویی پایینی عبور دهید.
یک سر نخ دندان را با انگشتانتان بگیرید و سر دیگر را در تریدر قرار دهید.
هنگامی که نخ دندان را زیر سیم ریتینر قرار دادید، به آسانی آن را بین دندان‌ها در امتداد خط لثه، به سمت بالا و پایین حرکت دهید.
نخ دندان را از پهلو به ناحیه بعدی که می‌خواهید تمیز کنید، حرکت دهید. آن را تا زمانی که بین دندان‌هایتان قرار گیرد، پایین بیاورید.
این کار را برای هر دندانی که به ریتینر ثابت متصل است، انجام دهید.