با وجود اینکه بهداشت دهان همواره حائز اهمیت است، اما این مسئله هنگام استفاده از سیم‌کشی پر رنگ‌تر و ضروری‌تر می‌شود. پر کردن پوسیدگی‌ها و انجام دیگر فرایندهای درمانی، هنگامی که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، به مراتب دشوارتر است، به همین دلیل شما باید هر آنچه در توان دارید انجام دهید تا دندان‌های خود را سالم نگه دارید. مسواک برقی، ابزاری ایده‌آل برای شما است تا بتوانید در حالی که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، بهداشت دهان و دندان خود را نیز حفظ کنید. از بسیاری جهات، مسواک کردن دندان‌ها با مسواک برقی، تفاوت چندانی با مسواک دستی ندارد اما چند نکته وجود دارد که شما باید درباره انتخاب یک مسواک برقی و نحوه استفاده از آن بدانید تا مطمئن شوید بیشترین بهره را از آن می‌برید.
نحوه استفاده از مسواک برقی ارتودنسی

حتماً دهان خود را پیش از مسواک زدن آبکشی نمایید. همواره ممکن است غذاها به دندان‌های شما بچسبند که این احتمال با وجود سیم‌کشی‌ها بیشتر است. شما باید این غذاها را پیش از شروع به مسواک زدن سست کنید. مقداری آب وارد دهانتان کنید و به مدت ۳۰ ثانیه در اطراف دهان بگردانید.
مسواک را چند ثانیه قبل از مسواک زدن، زیر آب بگیرید. این کار به پاکسازی مواد باقیمانده یا میکروب‌های موجود بر روی مسواک از زمان آخرین مسواک زدن شما، کمک می‌کند. شیر آب را باز کنید و اجازه دهید بخش بالایی مسواک چند ثانیه زیر آب بماند. سپس مسواک برقی ارتودنسی را روشن کنید و اجازه دهید چند ثانیه زیر آب چرخش داشته باشد.
خمیر دندان حاوی فلوراید را بر روی مسواک خود به کار ببرید. شما باید همواره از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید تا مطمئن شوید دندان‌های شما سالم باقی می‌مانند.
برای هر بخش از دهان، ۳۰ ثانیه زمان بگذارید. دهان به چهار بخش یا ربع تقسیم می‌شود، بخش راست بالا، بخش چپ بالا، بخش چپ پایین و بخش راست پایین. تقسیم بندی از اولین دندان‌های مرکزی به سمت آخرین دندان‌ آسیاب صورت می‌گیرد. هنگامی که مسواک می‌زنید، حداقل باید برای هر بخش ۳۰ ثانیه زمان صرف کنید. با این کار، کل زمان مسواک زدن به ۲ دقیقه می‌رسد که توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود.
مسواک خود را در وضعیت مناسب نگه دارید. مسواک خود را در برابر خط لثه، بالای سیم‌کشی‌ها بر روی ردیف بالایی دندان‌های خود قرار دهید. مسواک شما باید با خط لثه زاویه ۴۵ درجه داشته باشد.
سطح بیرونی دندان‌های خود را مسواک بزنید. مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و سطح خارجی دندان‌ها و سیم‌کشی‌ها را مسواک بزنید. در هر دندان، اطراف سیم‌کشی‌ را کاملاً مسواک بزنید و سپس مسواک خود را مستقیماً بر روی سیم‌کشی‌ها قرار دهید تا مطمئن شوید چیزی به آنها نچسبیده است.
سطح داخلی دندان‌ها را تمیز کنید. سطح داخلی دندان‌های شما، بخش پشتی آنها می‌باشد که به سمت داخل دهان و گلو قرار دارد.
بین سیم‌کشی‌ها را مسواک کنید. در شرایط طبیعی هنگامی که مسواک می‌زنید شما باید ناحیه بین سیم‌کشی‌ها را تمیز کنید. برای انجام این کار موهای مسواک را از بالا به فضای بین سیم‌کشی‌ها وارد کنید و چند ضربه بزنید. سپس آن را از پایین وارد کنید و همین کار را انجام دهید. این حرکت را برای تمامی دندان‌های خود تکرار کنید.
از وارد آوردن فشار سنگین بر روی سیم‌کشی‌ها اجتناب کنید. مسواک زدن سیم‌کشی‌ها به صورت محکم، می‌تواند باعث آسیب شود. با استفاده از یک مسواک برقی شما مجبور به وارد آوردن فشار زیاد نخواهید بود. تنها لازم است شما مسواک را بر روی دندان‌ها و سیم‌کشی‌های خود قرار دهید و آن را روشن کنید مسواک باید بقیه کارها را انجام دهد.
زبان خود را مسواک بزنید. زبان شما نیز باید مسواک شود تا مطمئن شوید دهان شما تمیز است اما باقیمانده باکتری‌ها به محض پایان یافتن مسواک زدن، مجدداً دهان شما را آلوده خواهند کرد. مسواک را بر روی زبان خود قرار دهید و از حرکت جلو به عقب برای تمیز کردن سطح زبان استفاده کنید. انجام این عمل باکتری‌ها را پاکسازی می‌کند و تنفسی تازه‌تر به شما می‌بخشد.