مشکل انحراف جلو و عقب بدون فک یکی از ناهنجاری های فکی و دندانی است ، در این شرایط دندان های فک بالا و پایین به خوبی روی هم قرار نمی گیرند ، در این حالت اگر دندان های فک بالا از دندان های فک پاین زیاد باشد به آن اوربایت می گویند ، یا در اصطلاح انحراف فک به جلو مشهور است.

اما در عکس این اتفاق ناهنجاری اوربایت معکوس یا همان کراس بایت اگر اتفاق افتاده باشد وضعیت پیچیده تر می باشد ، از عوارض آن می توان به درد های فک ، گردن و درد مداوم صورت اشاره کرد.

مشکل در جویدن غذا یکی دیگر از مشکلات کراس بایت است ، از این جهت درمان ارتودنسی ضروری خواهد بود.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل روش‌های مختلفی را برای درمان تمامی عوارض و ناهنجاری‌های فک و دندان به بیماران در گروه‌های سنی مختلف ارائه می‌دهند. متخصصین ما بر این باورند که داشتن لبخندی زیبا و رویایی حق تمام بیماران است و سن یا پیچیدگی مشکل نباید مانع دستیابی به این خواسته شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌های ارتودنسی و جراحی که متخصصین ما در این کلینیک برای درمان مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دندان بکار می‌برند، می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

اکلوژن دیستال فک پایین (اوربایت)

عدم تناسب و رشد مناسب فک ها به شدت در عملکرد صحیح فک ها و زیبایی تاثیر منفی می گذارد. به طور مثال همپوشانی بیش از حد در ناهنجاری اوربایت که باعث می شود دندان های آسیای فک بالا جلوتر از دندان های آسیای پایین هستند.

ناهنجاری کراس بایت

کراس بایت (اوربایت معکوس)

قرار گیری دندانهای فک پایین جلوتر از فک بالا منجر به مشکل کراس بایت می شود.

جلو بودن فک پایین (آندربایت)

در این ناهنجاری دندان ها و فک پایین جلوتر از دندان ها و فک بالا قرار میگیرد ، جهت درمان آندربایت می توان فک پایین را کمی کوتاه کرد ، جراح فک پس از جابجایی از اسکرو و پلیت ثابت استفاده می کند.

اپن بایت

معمولا کودکانی که عادت به مکیدن انگشت خود و حتی پستانک دارند دچار ناهنجاری اپن بایت می شوند ، درمان اپن بایت با ارتودنسی ضروری است زیرا گفتار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان ها با ارتودنسی

از آنجا که مشکلات و ناهنجاری های فکی و دندانی می تواند در سلامت عمومی و جایگاه اجتماعی فرد تاثیر بگذارد ، بهتر است اول در سنین پایین حتما درمان را در صورت لزوم شروع کرد ، در هر حال ارتودنسی در سنین بالاتر نیز امکان پذیر است.