جدا کننده‌ها معمولا در بیمارانی که نیاز به فضای بیشتری بین دندان‌های آسیای خود دارند، استفاده می‌شوند. از آنجا که دندان‌های آسیا (دندان‌های عقب) بسیار نزدیک به هم هستند، متخصص ارتودنسی‌ نیاز به ایجاد فاصله بین دندان‌ها دارد به طوری که بخشی از بریس به نام بند دندان آسیا بتواند به درستی قرار گیرد. برای انجام این کار، متخصص ارتودنسی نیاز به ایجاد یک فضای کوچک خواهد داشت تا اطمینان یابد بند ارتودنسی در مراجعه بعدی، بین دندان‌های آسیاب شما می‌لغزد. هنگامی که متخصصین ارتودنسی، جدا کننده‌ها را بین دندان‌های آسیای شما قرار می‌دهند، می‌توانند اطمینان حاصل کنند که بندهای دندان آسیا در طول مراجعه بعدی شما راحت جای می‌گیرند.

 

هدف

سپریتورها معمولا از کش ساخته شده‌اند و دایره‌ای و نسبتا کوچک هستند. بسته به وضعیت فردی بیمار، بین یک تا دوازده فاصله انداز ممکن است در دهان قرار بگیرد. دندان‌ها به سرعت حرکت می‌کنند بنابراین جدا کننده‌ها برای تقریبا چند روز تا یک هفته قبل از استفاده از بریس استفاده می‌شوند. در برخی موارد، ممکن است متخصص ارتودنسی شما تصمیم بگیرد همزمان با قرار گرفتن بریس‌ها، سپراتورها را نیز در جای خود نگه دارد. اگر متخصص ارتودنسی‌ تصمیم به انجام این حالت درمان گرفت، به جای کش از فاصله انداز فلزی استفاده می‌شود. جدا کننده‌های فلزی به طور معمول برای دوره‌های زمانی طولانی‌تری مورد استفاده می‌گیرند، اما به اندازه سپراتور لاستیکی معمول نیستند.
قرار دادن فاصله انداز ارتودنسی

استفاده از سپریتورها یک فرایند بسیار سریع و ساده است. متخصص ارتودنسی ممکن است از نخ دندان استفاده کند تا فاصله اندازها را بین دندان‌های شما قرار دهد. در برخی موارد ممکن است دندان‌های شما فضای کافی نداشته باشند بنابراین یک ابزار ارتودنسی ویژه برای کشیدن بند لاستیکی در اطراف دندان استفاده می‌شود. قرارگیری جدا کننده‌ها به ندرت با درد همراه است.
جدا کننده ارتودنسی چگونه است؟

بسیاری از بیماران از این مسئله شکایت دارند که سپریتورها احساس عجیب و غریبی، شبیه حالت گیر کردن غذا بین دندان‌هایشان، به همراه دارند. بعضی از بیماران حساسیت دندانی را تجربه می‌کنند یعنی دندان‌ها و لثه‌ها هنگام اعمال فشار در زمان حرکت فک برای جویدن، حساس می‌شوند. اگرچه این حالت ممکن است ناراحت کننده باشد، به متخصص ارتودنسی شما اجازه می‌دهد تا مطلع شود که جدا کننده‌ها در حال انجام فرآیندهایی هستند که برای آن طراحی شده‌اند. در اغلب موارد، احساس درد و ناراحتی تنها چند روز طول می‌کشد. متخصص ارتودنسی ممکن است داروهای ضد درد بدون آسپیرین مانند استامینوفن را توصیه کند.
افتادن فاصله انداز

در حالی که فاصله اندازها باید برای چند روز تا یک هفته باقی بمانند، اغلب آنها خود به خود خواهند افتاد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نگران نشوید، این وضعیت تنها به این معنی است که فضای کافی بین دندان‌ها ایجاد شده است. هرگز سعی نکنید خودتان سپراتورها را بردارید و هرگز با خلال دندان یا انگشتان خود آن‌ها را دستکاری نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود که خیلی زود از جای خود در بیایند. اگر فاصله اندازها بسیار زودتر از موعد بیفتند، ممکن است مراجعه بعدی شما را دردناک کند، زیرا احتمالا فضای کافی برای قرارگیری مناسب بندها بین دندان‌های آسیا وجود نخواهد داشت.
دستورالعمل‌های بهداشت دهان

بهداشت دهان و دندان مناسب ضروری است و شما باید با روند مسواک زدن معمول خود را در هنگام استفاده از جدا کننده‌ها نیز ادامه دهید. مسواک زدن دندان‌هاباعث نمی‌شود که سپریتورها بیفتند اما لازم است در هنگام وجود سپراتورها، بین دندان‌های خود را نخ دندان نکشید. شما می‌توانید رژیم غذایی معمول خود را مصرف کنید، اما باید از جویدن آدامس و غذاهای چسبناک از جمله کارامل اجتناب کنید. برای اکثر بیماران، یک هفته کافی است تا فضای لازم برای قرار دادن بندها بین دندان‌های آسیا ایجاد شود.