متخصص ارتودنسی، بریس‌های لینگوال را در دهان شما قرار می‎‌دهد، اما شما باید خودتان از آنها مراقبت کنید. بریس‌ها ممکن است برای مدت زمانی در دهان شما باشند بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که دندان‌های پنهان شده توسط بریس‌ها با دقت تمیز نگه داشته می‌شوند و البته این بدان معناست که بریس‌های لینگوال نیز باید تمیز نگه داشته شوند.

در صورتی که عادات بهداشت دهان و دندان شما قبل از قرار گیری بریس‌های لینگوال مناسب نبوده، بهتر است که اکنون زمانی را برای عادات بهتر تمیز کردن دندان‌های خود اختصاص دهید تا هم از سرمایه‌گذاری خود محافظت کرده باشید و هم از انجام وظیفه‌ی بریس‌های لینگوال برای مرتب کردن دندان‌ها به موثرترین شکل مطمئن شوید. روشی را برای یادآوری به خود برای مراقبت از دندان‌ها و بریس‌ها از همان روز اول تعیین کنید.

معمولا توصیه می‌شود که دندان‌هایتان را دوبار در روز به مدت دو دقیقه تمیز کنید، اما هنگامی که ارتودنسی لینگوال دارید، باید دندان‌هایتان را بعد از هر وعده غذایی و قبل از اینکه به رختخواب بروید تمیز کنید. از آنجایی که بریس لینگوال برای دندان‌های شما مانع ایجاد می‌کند، تمیز کردن نواحی مخفی دندان دشوارتر است و بیشتر طول می‌کشد. توصیه می‌شود از یک مسواک بین دندانی استفاده کنید. این نوع مسواک به شما امکان می‌دهد تا زیر سیم دستگاه (لینک به تجهیزات ارتودنسی) که در آن غذا گیر کرده است، را تمیز کنید. شما همچنین می‌توانید مواد گیر کرده و مواد غذایی فرو رفته بین دندان‌های خود را با سهولت بیشتر در آورده و تمیز کنید. تمیز کردن بالای بریس‌ها را فراموش نکنید زیرا باعث می‌شود لثه‌ها از آسیب باکتری‌ها در امان باشند.
راهنمایی‌هایی برای مراقبت از بریس‌های لینگوال

سشتشوی دهان با دهان‌ شویه‌ی فلورایددار در انتهای روز کاملا مفید است زیرا این امر به شما در محافظت از دندان‌هایتان در برابر جرم گرفتن و آسیب باکتری در هنگام خواب کمک می‌کند.
شیرینی، کراکر یا نان ترد نخورید. علت آن این است که باعث تحریک شکل‌گیری بزاق دهان که به شستن باکتری‌ها کمک می‌کند، نمی‌شوند. محصولات شیرین باعث پوسیدگی دندان نیز می‌شوند.
اگر بریس‌های ارتودنسی کمی باعث دردتان شدند، مدتی از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید زیرا در کاهش درد به شما کمک می‌کند. قبل از اینکه با ارتودنتیست خود مشورت کنید، از مصرف بیش از حد داروهای مسکن خودداری کنید. اگر از خوردن میوه‌هایی مانند سیب لذت می‌برید، می‌توانید آن را به قطعات کوچکتر خرد کنید که فشار زیادی به برس‌ها وارد نشود.

به طور کلی برای موفقیت درمان و رسیدن به خواسته‌تان برای داشتن لبخندی دوست داشتنی و مرتب، حفظ عادات خوب بهداشت دهان و دندان در کل فرایند درمان ارتودنسی لینگوال حیاتی است. شما باید رژیم غذایی خود را نیز اصلاح کنید بطوری که وجود پلاک و جرم به حداقل برسد و دندان‌های خود را در معرض بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان قرار ندهید.