بسیاری از افراد با این سوال رو به رو هستند که مدت زمان و طول درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد که پاسخ به این پرسش تنها با مراجعه به متخصص ارتودنسی امکان پذیر می باشد.

وضعیت دندان ها، شدت نامرتبی آن ها، فضای موجود در دهان و میزان حرکت دندان ها از جمله متغیرهایی می باشد که متخصص ارتودنسی در گروه ارتودنسی ایده آل آن ها را به بهترین حالت ممکن مورد ارزیابی قرار می دهد.

نکته قابل توجه آن است که طول درمان ارتودنسی برای هر شخص متفاوت خواهد بود. مدت زمان متوسط برای انجام ارتودنسی دو سال است که در صورت وجود مشکل ضعیف تر این مدل به شش ماه کاهش می یابد و در صورت وجود مشکلات حاد ممکن است سه سال به طول بینجامد.

کوتاه کردن زمان و طول درمان ارتودنسی

دندان ها باید آهسته حرکت نمایند تا بتوان به نتیجه مطلوبی از ارتودنسی دست یافت. با این حال با توجه به نکاتی می توان موجب تسریع در عمل ارتودنسی و همچنین جلوگیری از طولانی تر شدن آن گردید که از جمله آن ها می توان به:

ارتودنسی بایستی در سن مناسب انجام شود تا نتیجه مطلوبی حاصل گردد. بهترین سن برای انجام ارتودنسی ۷ سالگی است که با مراجعه به متخصص ارتودنسی می توان برای انجام آن اقدامات لازم را انجام داد.

مراقبت از بریس ارتودنسی بایستی به بهترین حالت ممکن انجام پذیرد. به منظور مراقبت از بریس ارتودنسی بیمار بایستی حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کند و پس از هر وعده غذایی به نحو مطلوب و آرامی دندان ها را مسواک نماید. نکته قابل توجه آن است که انجام این اعمال برای تمیز نگه داشتن بریس نمی باشد، بلکه هرچه لثه ها سالم تر باشد در نتیجه دندان ها با سرعت بالاتری حرکت خواهند کرد.

با انجام ارتودنسی در خوراکی بایستی بسیار مراقب بود، به طور مثال خوردن شکلات و همچنین جویدن آدامس به هیچ وجه نباید انجام شود زیرا اثر مخربی را به همراه خواهد داشت. این خوراکی ها به علت حالت خاصی که دارا هستند موجب از جا درآمدن براکت ها و در نتیجه طولانی تر شدن زمان ارتودنسی می شوند.