شکستگی دندان آسیبی است که به دهان، دندان‌ها، بافت نرم دهانی و یا استخوان‌های فک وارد می‌شود. شکستگی دندان می‌تواند ناشی از ورزش‌ها، تصادف، دعوا، زمین خوردن، گاز گرفتن اشیاء یا غذاهای سفت و نوشیدن مایعات داغ باشد. صدماتی که برای دهان و دندان اتفاق می‌افتند اغلب دردناک هستند و منجر به خونریزی، ترک‌خوردگی و یا سوراخ شدن دندان می‌شوند.

در صورتی که فکر می‌کنید ممکن است دندان‌هایتان ترک‌خورده یا شکسته باشد و یا شکستگی آن به طور واضح قابل‌ مشاهده است، راه درست این است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید. با این کار شما می‌توانید از وارد آمدن آسیب بیشتر و ایجاد عفونت‌های احتمالی جلوگیری کنید و شاید حتی دندان خود را از خطر افتادن حفظ کنید.

اگر دندان شکسته یا ترک‌خورده‌ای دارید، به کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده آل مراجعه کنید تا دندانپزشکان ما شما را معاینه کنند.

ما در کلینیک ایده آل به روشی خاص بیماران را درمان می‌کنیم و آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهیم؛ طوری که نتایج درمان فراتر از انتظارات آنها باشد. ما دوست داریم به شما کمک کنیم که شکستگی دندان‌هایتان درمان شود و به یک لبخند زیبا دست یابید و در نتیجه بهتر به نظر آیید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های ترمیمی ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده ال می‌توانید از طریق شماره تماس‌های ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با مشاورین و دستیاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

انواع شکستگی‌های دندان

انواع متداول شکستگی دندان عبارتند از:
ترک‌خوردگی دندان

به غیر از وارد آمدن صدمه به دندان، عادت‌هایی مانند دندان قروچه ، فشار دادن دندان‌ها به هم و جویدن اشیاء و غذاهای سفت نیز می‌توانند باعث ترک‌خوردگی دندان شوند.

علائم ترک‌خوردگی دندان شامل وجود دردهای نامنظم در هنگام جویدن و دمای خیلی زیاد است. ممکن است ترک‌خوردگی دندان منجر به التهاب ساقه دندان و آسیب دیدن آن شود. ترک‌خوردگی زیاد، می‌تواند باعث عفونت بافت ساقه دندان شود که ممکن است این عفونت به بافت استخوان و لثه اطراف دندان سرایت کند.
لب پریدگی و شکستگی دندان

اگرچه لب پریدگی و شکستگی‌های جزئی دندان به مراقبت فوری نیاز ندارد، اما باید آن را درمان کرد زیرا لبه‌های تیز دندان لب پریده می‌توانند به بافت نرم دهان (زبان، لب‌ها) آسیب وارد کنند؛ همچنین لب پریدگی و شکستگی دندان از زیبایی لبخند فرد می‌کاهند. اگر بخشی بیرونی دندان، لب پریده یا شکسته شود اما ساقه دندان آسیبی نبیند؛ ممکن است دندان‌پزشک به راحتی لبه‌های تیز دندان را نرم و صاف کند و یا با استفاده از کامپوزیت همرنگ دندان ، بخش‌های شکسته را ترمیم کند. در موارد دیگر ممکن است تکه‌ی دندان شکسته ‌شده در محل خود به دندان پیوند زده شود.
جابجا شدن دندان

هنگام آسیب‌دیدگی ممکن است یک دندان به سمتی دیگر، در خارج از جای خود یا در جای خود، فشار داده شود. دندان جابجا شده باید در اسرع وقت توسط دندانپزشک به جای اصلی خود تغییر مکان داده و تثبیت شود. هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه شود، دندان جابجا شده عمر بیشتری خواهد داشت. جابجا شدن دندان‌های دائمی معمولاً نیاز به درمان ریشه کانال دارد؛ درمان باید تقریباً یک هفته بعد از آسیب آغاز شود.
افتادن دندان از ریشه

اگر یک دندان به طور کامل از ریشه افتاد، شما باید فوراً به یک دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت امکان بهتر است دندان در جای خود قرار داده شود (به جز در کودکان زیر ۱۲ سال که ممکن است دندان را ببلعند). دندان را با تاج آن (لبه جویدن) نگه دارید نه با ریشه آن. اگر دندان کثیف شد، آن را با آب یا آب دهان بشویید. از مواد شوینده دندان استفاده نکنید، هرگز آن را با ناخن خراش ندهید و یا با مسواک آن را تمیز نکنید. به سرعت دندان را در جای خود قرار دهید و مطمئن شوید که درست آن را قرار داده باشید. در این حالت احتمال اینکه دندان حفظ شود بیشتر است (دندان حداکثر دو ساعت زنده می‌ماند). برای تثبیت دندان و به حداقل رساندن خونریزی، تا زمانی که به نزد دندا‌نپزشک بروید؛ به آرامی یک تکه گاز تمیز، یک چای کیسه‌ای مرطوب و یا یک تکه پارچه نمدی تمیز را در محل دندان قرار دهید و آن را گاز بگیرید.

در صورتی که قادر نبودید دندان را در جای خود قرار دهید، حتماً دندان را مرطوب نگه دارید. بلافاصله دندان را در یک فنجان شیر سرد، بزاق دهان، آب سرد همراه با محلول سالین یا محلول کمک‌های اولیه که در داروخانه‌ها موجود است، بیندازید؛ هرگز دندان را با آب شیر لوله‌کشی تماس ندهید. شما همچنین می‌توانید دندان را بین لثه و فک یا در زیر زبان خود قرار دهید.
روش‌های درمانی برای آسیب‌های وارده دندان

به طور کلی پنج روش درمانی وجود دارد که می‌توان با از آنها برای ترمیم دندان شکسته ،ترک‌خورده و یا لب پریده استفاده کرد:
پیوند دندان

پیوند کامپوزیتی راهی است برای ترمیم دندان هایی که دچار لب پریدگی، ترک‌خوردگی، پوسیدگی ، تغییر رنگ و بدشکلی شده‌اند یا بین دندانها فاصله وجود دارد . پیوند کامپوزیتی می‌تواند تا ۱۰ سال دوام داشته باشد. در این روش نیازی به بیهوشی نخواهد بود مگر اینکه عمل پیوند در حفره‌های دندانی انجام شود.

لامینت یا ونیر دندان

ونیر یک نوع پوشش دندان است. ما در کلینیک ایده آل از ونیرهای پورسلین استفاده می‌کنیم، زیرا این ونیرها بهترین و طبیعی‌ترین نتایج ممکن را بدست می‌دهند.

ونیر به جلوی دندان متصل می‌شود و ظاهر دندان را تغییر می‌دهد. اگر مراقبت‌های لازم انجام شود، ونیرها می‌توانند تا ۳۰ سال دوام داشته باشند؛ بنابراین دیگر نمی‌خواهد نگران ترمیم و تعویض دوباره آن باشید.

شما می‌توانید یک یا چند دندان خود را با ونیر بپوشانید؛ و این به شما بستگی دارد که بخواهید ونیر دندان‌هایتان چگونه به نظر آید. این روش ترمیمی یک گزینه فوق‌العاده است که برای عموم مردم قابل‌استفاده است. اما اگر شما دندان قروچه می‌کنید، ممکن است ونیر به شما پیشنهاد نشود زیرا شما با دندان قروچه ونیرها را از بین می‌برید.
روکش دندان

اگر دندان شما به طرز بدی لب پریده شده و یا در هنگام جویدن و یا نوشیدن احساس درد می‌کنید، ممکن است به روکش دندان نیاز داشته باشید. روکش دندان یکی از رایج‌ترین روش‌های ترمیم دندان است.

روکش مانند یک کلاه است که دندان را می‌پوشاند، دندان را محافظت می‌کند و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. روکش مانند یک پوشش قوی برای دندان شما عمل می‌کند. روکش کردن دندان از لق شدن آن جلوگیری می‌کند. بدون روکش، یک دندان آسیب‌دیده نمی‌تواند در برابر فشار عمل جویدن مقاومت کند.
عصب‌کشی دندان

اگر دندان شما ترک یا شکافی دارد که تا ساقه و ریشه دندان گسترش یافته باشد؛ برای درمان آن می‌توان از روش عصب‌کشی استفاده کرد. بعضی اوقات بعد از عصب‌کشی دندان، می‌توان یک روکش روی آن قرار داد تا از گسترش شکاف جلوگیری شود.

اگر دچار دندان درد ، حساسیت و یا تورم دندان هستید، ممکن است به عصب‌کشی نیاز داشته باشید. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند گسترش یابد و باعث آبسه دندان ، ضایع شدن استخوان دندان و بروز سایر مشکلات جدی شود.
کاشت یا ایمپلنت دندان

اگر دندان شما ترک یا شکافی دارد که تا زیر خط لثه کشیده شده است، این دندان دیگر قابل‌درمان نیست و نمی‌توان آن را نگه داشت. شما باید این دندان را بکشید. پس از آن می‌توانید به جای دندان طبیعی خود عمل کاشت دندان انجام دهید.

ایمپلنت دندان در جای خالی دندان کشیده‌شده انجام می‌شود. دندان‌های کاشته شده به طور ایمن در استخوان فک شما قرار می‌گیرند، برای مدت زمانی طولانی ثابت می‌مانند و مانند دندان‌های طبیعی شما عمل می‌کنند.
هزینه‌های درمان

هزینه‌های درمان صدمات وارده به دندان، به نوع و میزان آسیب وارد شده به دندان؛ نوع، مدت زمان و پیچیدگی درمان؛ نوع دندا‌نپزشک و میزان پوشش بیمه شما بستگی دارد. برای بررسی جزئیات هزینه‌ها، با شرکت بیمه خود و تیم دندانپزشکی کلینیک ایده آل تماس بگیرید.
جلوگیری از شکستگی دندان

اگرچه شکستگی و آسیب‌های دندانی به طور کامل قابل پیشگیری نیستند، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آنها احتمال وارد آمدن آسیب را کاهش داد. این راه‌ها عبارتند از:

از جویدن اشیاء سفت مانند یخ، آب نبات‌های سفت، استخوان‌ها و مداد‌ها خودداری کنید.
دندان‌های خود را به هم فشار ندهید و دندان قروچه نکنید.
اگر در هنگام خواب دندان قروچه می‌کنید، از پلاک‌ها و نگه‌دارنده‌های مخصوص دندان یا دیگر انواع محافظ دندان استفاده کنید.
هنگامی که در اتومبیل هستید همیشه از کمربند ایمنی استفاده کنید و کودکان را در صندلی مخصوص کودکان بنشانید.
به دنبال آموزش‌های لازم در مورد روش‌های پیشگیری و درمان آسیب‌های دندانی باشید.
اگر شما یا فرزندتان فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهید، حتماً از محافظ دهان و دندان استفاده کنید.