بیشتر درمان‌های ارتودنسی با هدف مرتب کردن دندان‌های نامرتب یا اصلاح نامرتبی دندان‌ها در هنگام بستن فک انجام می‌شود. در این حالت شکل صورت تحت تأثیر قرار گرفته و دندان‌ها به‌سرعت ساییده می‌شوند و حتی ممکن است تنفس یا تکلم فرد را تغییر دهند.

هنگامی‌که دندان‌های پیش به جلو بآمده باشند بیشتر مستعد آسیب می‌شوند و ازدحام دندان‌ها می‌تواند مانع از بیرون آمدن درست دندان‌ها در بزرگسالی شود. درمان ردیف کردن دندان‌ها با ارتودنسی ممکن است با هدف از بین بردن فاصله خالی بین دندان‌ها یا هم‌ردیف کردن دندان‌ها باشد. ازدحام یا روی‌هم قرار گرفتن دندان‌ها بهداشت دندان‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و منجر به پوسیدگی دندان یا مشکلات لثه می‌شود.

درمان معمولاً بین یک تا سه سال طول می‌کشد و این زمان به میزان اصلاح مورد نیاز و عوامل دیگری مانند سن بیمار بستگی دارد. متخصصین ما در کلینیک ‌دندانپزشکی ایده‌آل درباره هدف‌های خاص شما و گزینه‌های درمان در یک دوره زمانی مشخص صحبت خواهند کرد. هر بیماری رشد جسمی مخصوص به خود را دارد و به همین دلیل زمان کامل شدن درمان ممکن است با برآورد اولیه تفاوت داشته باشد. در طول روند درمان پیروی از توصیه‌های پزشک تأثیرگذاری درمان را به حداکثر رسانده و طول دوره درمان را به حداقل می‌رساند. هدف نهایی آغاز مسیری به‌سوی سلامت دندانی در تمام طول عمر همراه با داشتن یک لبخند زیباست. برای دریافت مشاوره در خصوص روش‌های درمانی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها با شماره‌های ۰۲۱۲۲۰۷۳۷۸۵ و ۰۲۱۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در کلینیک ایده آل جهت مشاوره یا رزرو نوبت از کلینیک شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

مزایا

درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها نقش مهمی در بهداشت دهان و دندان دارد. متخصصان ارتودنسی همچنین به ایجاد تعادل و هماهنگی بین دندان‌ها و چهره کمک می‌کنند تا چهره و لبخندی زیبا و سالم داشته باشید. داشتن لبخندی جذاب اعتماد به‌ نفس فرد را افزایش می‌دهد و به‌نوبه خود می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی فرد مؤثر باشد. دندان‌های مرتب راحت‌تر مسواک زده می‌شوند و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان‌ها یا ابتلا به بیماری‌های لثه و استخوان‌های محافظ کاهش خواهد یافت.

به دلیل شرایط فردی و محدودیت‌های درمانی که ماهیت هر فرد به او اعمال می‌کند مزیت‌های خاص این روش برای هر بیماری قابل‌ دستیابی نیست. در اصلاح ارتودنسی واکنش نسبت به درمان و همکاری بیمار در طول مدت درمان ارتودنسی صاف کردن دندان‌ها یک عامل نامعلوم است.
درمان ارتودنسی برای ردیف کردن دندان‌ها

درمان برای مرتب کردن دندان‌ها با استفاده از یک بریس ثابت یا متحرک همراه است. بریس با وارد کردن فشار ملایم و حرکت دادن تدریجی دندان‌ها به‌جایگاه درست تأثیر می‌گذارد. بسته به نیازهای خاص شما، معمولاً باید بین شش ماه تا دو سال همیشه این بریس را استفاده کنید. هر دو تا ده هفته متخصص ارتودنسی بریس شما را چک می‌کند و در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد می‌نماید.

برای مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی میتوان از روش های سیم کشی معمولی و ارتودنسی سریع هم استفاده کرد.

افراد در هر سنی می‌توانند دندان‌هایشان را صاف کنند. بیشتر افراد این کار را زمانی انجام می‌دهند که همه دندان‌های شیری‌شان ریخته باشد؛ معمولاً بین سن ۱۱ و ۱۲ سالگی. اما تعداد بزرگسالانی که به دنبال این درمان هستند نیز رو به افزایش است. مشاوره با متخصص ارتودنسی‌ درباره درمان اهمیت زیادی دارد.
آمادگی برای مرتب کردن دندان‌ها

قبل از شروع درمان صاف کردن دندان‌ها شما باید توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی به‌طور کامل ارزیابی شوید. این ارزیابی شامل معاینه دندان‌ها و گرفتن عکس رادیولوژی و شاید عکس معمولی باشد تا بهترین گزینه درمان را برای شما تعیین کند. برای مثال در برخی موارد نادر ممکن است به جراحی فک همراه با استفاده از بریس نیاز باشد. همچنین رایج است که در صورت کم بودن فضای داخل دهان به کشیدن دندان نیزنیاز باشد.

معاینه کامل همچنین به اطلاع از این‌که دهان سالمی دارید کمک می‌کند، ردیف کردن دندان به کسانی که دندان پوسیده یا لثه متورم داشته باشند توصیه نمی‌شود. بهداشت عالی دهان و دندان نیز بسیار مهم است. حفظ بهداشت خطر بروز عوارض را در طول درمان کاهش می‌دهد.
انواع بریس
بریس های متحرک

radifkasrdandandan1

بریس های متحرک از یک صفحه پلاستیکی تشکیل‌شده که گیره‌های فلزی و پیچ‌هایی به آن متصل است تا یک ‌دندان خاص را حرکت دهد. این بریس‌ها با خم کردن یک ‌دندان آن را حرکت می‌دهند. به همین دلیل هنگامی به کار می‌روند که ازدحام دندانی شما خفیف باشد.

اگر یک بریس متحرک دارید باید آن را همیشه ، حتی در طول شب و در حین غذا خوردن، استفاده کنید. غذا خوردن با بریس در ابتدا کار سختی خواهد بود اما با تمرین آسان‌تر می‌شود. اگر ورزش می‌کنید ممکن است در طول ورزش بریس را برداشته و از محافظ دهان استفاده کنید.
پلاک یا الاینر

radifkasrdandandan2

پلاک‌ها قالب‌های متحرک کامپیوتری هستند که از پلاستیک شفاف ساخته می‌شوند. این پلاک‌ها زمانی برای حرکت دادن دندان استفاده می‌شوند که مشکل نامرتبی خفیف بوده و بیشتر دندان‌های دائمی درآمده باشند.

شما باید برای دو هفته یک سری از دو پلاک ( یکی برای دندان‌های بالایی و یکی برای دندان‌های پایینی) استفاده کنید. سپس سری جدید پلاک‌ها را جایگزین خواهید کرد. این کار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که دندان‌های شما به‌جای درست خود حرکت کنند. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما از دندان‌های شما قالب می‌گیرد و از روی این قالب با استفاده از کامپیوتر همه سری پلاک‌های موردنیاز شما طراحی و تولید می‌شود.

پلاک‌ها مزیت‌های زیادی دارند. به‌سختی دیده می‌شوند زیرا تقریباً شفاف هستند. تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر از بریس است و با این‌که لازم است آن‌ها را همیشه استفاده کنید می‌توانید در هنگام خوردن و آشامیدن پلاک را بیرون بیاورید.
بریس‌های فلزی

radifkasrdandandan3

بریس‌های فلزی متداول‌تر بوده و نوع معمول بریس هستند. گیره‌های کوچک فلزی به جلوی سطح دندان چسبانده می‌شوند و بعد سیمی از درون آن‌ها عبور داده می‌شود و با یک نوار کشی رنگی نگه‌داشته می‌شود. شما می‌توانید بریس پلاستیک یا فلزی استفاده کنید.
بریس‌های دیمون

radifkasrdandandan4

این بریس های فولادی پیچیده‌تر به نام دیمون نیز به دندان چسبانده می‌شوند. با این‌که این بریس‌ها از بریس‌های متداول کوچک‌تر هستند اما سیم را به شکلی مطمئن نگاه می‌دارند.
بریس‌های لینگوال

radifkasrdandandan5

درحالی‌که بریس‌های ثابت در قسمت بیرونی دندان قرار می‌گیرند، بریس‌های لینگوال گیره‌های فولادی هستند که در سطح داخلی دندان (سطح زبانی) قرار داده می‌شوند. این بریس‌ها کمتر قابل ‌مشاهده هستند اما موجب تداخل در گفتار و آزردگی زبان می‌شوند. بهداشن آن‌ها بسیار سخت‌تر است و هزینه بسیار بالاتری دارد.
اینویزلاین

radifkasrdandandan6

اینویزلاین مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف بوده و کمی شبیه به محافظ دهان بسیار نازک است و برای مشکلات خفیف تا متوسط به کار می‌رود. هر کدام از پلاک‌ها به مدت دو هفته استفاده می‌شود و سپس پلاک بعدی در سری پلاک‌ها به کار گرفته می‌شود. این پلاک‌ها چون متحرک هستند در هنگام نوشیدن و آشامیدن و ورزش می‌توان آن‌ها را از دهان خارج کرد.
پیچ‌های کوچک ( مینی اسکرو)

radifkasrdandandan7

مینی اسکرو ارتودنسی ( که به آن مینی ایمپلنت یا ابزار نگه‌دارنده موقت نیز گفته می‌شود) برای کمک به مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌رود. این ابزار با فراهم کردن یک نقطه ثابت برای حرکت دندان‌ها حول آن کار می‌کند. این پیچ‌ها تحت بی‌حسی موضعی در داخل استخوان فک جاسازی‌شده و به بریس شما متصل می‌شوند. بعد از انجام این فرآیند دهان و دندان‌های شما چند روزی حساس و دردناک می‌شوند.

هنگامی‌که درمان شما به پایان رسید و بریس‌ها برداشته شدند، متخصص ارتودنسی گیره‌ها و مواد را از روی دندان برداشته و پاک می‌کند. زخم کوچکی که در جای پیچ کوچک ایجادشده است به‌خودی‌خود بهبود پیدا خواهد کرد.
نگه‌دارنده‌ها

radifkasrdandandan8

بعد از پایان درمان ارتودنسی این امکان وجود دارد که دندان‌ها دوباره به‌جای اول خود بازگردند. این کار روند برگشت ارتودنسی نامیده می‌شود. نگه‌دارنده‌ها بریس‌های خاصی هستند که با نگه‌داشتن دندان در جای صحیح مانع از وقوع این حالت می‌شوند. مدت‌ زمان مورد نیاز استفاده از این نگهدارنده‌ها بستگی به نیازهای هر فرد دارد. نگه‌دارنده‌ها می‌تواند ثابت یا متحرک باشند و هر دو نوع دارای مزیت‌ها و معایبی هستند.

نگ‌دارنده‌های متحرک را می‌توانید در منزل به‌سادگی از دهان خارج کنید. تمیز کردن آن‌ها نیز آسان است. اما به همین سادگی هم ممکن است استفاده از آن‌ها را فراموش کنید. نگه‌دارنده‌های ثابت ممکن است بشکنند و برای تمیز نگاه‌داشتن نیاز به توجه بیشتری دارند. اما معمولاً بهتر و قوی‌تر دندان‌ها را حفاظت می‌کنند و فراموش کردن یا گم کردن آن‌ها هم ممکن نیست. متخصص ارتودنسی برای انتخاب بهترین نگه‌دارنده به شما کمک خواهد کرد.
ثابت نگاه‌داشتن بریس

ثابت کردن بریس روند دردناکی نیست. فرآیند خاص ثابت کردن بریس بستگی به نوع آن دارد. اگر یک بریس ثابت دارید متخصص ارتودنسی ابتدا با چسباندن گیره‌ها و سیم‌های فلزی به دندان آن را در جای خود قرار می‌دهد. در مورد بریس‌های متحرک نیز به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه به‌درستی بریس را در دهان قرار داده یا از دهان خارج کنید.

شما باید مرتباً ، هر ۴ تا ۱۰ هفته یک‌بار، توسط متخصص ارتودنسی ویزیت شوید. او بریس شما و تأثیرات درمانی را کنترل کرده و در صورت لزوم فشار روی دندان‌هایتان را تنظیم خواهد کرد. در طول این مدت همچنان در فواصل زمانی مشخص باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌های شما را معاینه کند.