سفید کردن دندان‌ها می‌تواند به درخشنده شدن آنها کمک کرده و باعث بهبود لک‌های ایجاد شده و اصلاح تغییر رنگ دندان‌ها شود. سفید کردن دندان‌ها یکی از رایج ترین روش‌های دندان پزشکی زیبایی است، زیرا می‌تواند تاثیر شگرف بر وضعیت ظاهری دندان‌های افراد داشته باشد. امروزه اکثر دندان پزشکان از این روش درمانی برای سفید و درخشنده کردن دندان‌های بیماران خود استفاده می‌کنند.

سفید کردن دندان‌ها معمولاً یک روش درمانی یک جلسه‌ای نیست. در حقیقت برای بیمارانی که به دنبال حفظ ظاهر زیبای دندان‌های خود هستند، لازم است از این روش درمانی بطور منظم و دوره‌ای استفاده شود.

در گروه تخصصی و دندان پزشکی ایده آل، متخصصان ما از برنامه‌های سفید کردن خارجی و داخلی دندان (بلیچینگ) برای افراد متقاضی استفاده می‌کنند. سفید کردن دندان‌ها یک روش قابل اتکا، ایمن و حرفه‌ای است که استفاده از آن فقط با استفاده از خدمات دندان پزشکان حرفه‌ای امکان پذیر است.

هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید از خدمات حرفه‌ای سفید کردن دندان در این کلینیک استفاده کنید، دندان‌های شما توسط دندان پزشکان حرفه‌ای و متخصص در طول یک جلسه درمانی سفید می‌شوند. علاوه بر این پس از درمان بسته محصولات بهداشتی و مراقبتی برای استفاده فرد در خانه در اختیار وی قرار می‌گیرد. به این ترتیب با استفاده از این بسته طبق توصیه پزشک معالج نتایج درمان دوام و ماندگاری بیشتری پیدا می‌کند و ریسک ایجاد ورم پس از درمان کاهش می‌یابد. به هر حال توجه داشته باشید این بسته درمانی ممکن است اندکی هزینه درمان شما را اضافه کند.
جهت اطلاع از ساعات کار کلینیک، زمان‌های حضور پزشکان متخصص و روش‌های درمانی قابل استفاده برای سفید کردن دندان‌ها، لطفاً با ما از طریق شماره‌های ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

فاکتورهای تاثیرگذار بر رنگ دندان‌ها

بعضی افراد با دندان‌هایی متولد می‌شوند که رنگ آنها بیشتر از سایرین متمایل به رنگ زرد می‌باشد. سایر افراد نیز ممکن است در نتیجه افزایش سن با زرد شدن دندان‌های خود مواجه شوند. به این ترتیب، رنگ طبیعی دندان‌ها می‌تواند تحت تاثیر بسیاری از فاکتورها قرار گیرد. در واقع لکه‌های سطح دندان (که در اصطلاح دندان پزشکی به آنها لکه‌های خارجی گفته می‌شود) و نیز تغییر رنگ دندان ممکن است در نتیجه شرایط زیر در افراد مشاهده شود:

مصرف تنباکو (صرف نظر از کشیدن یا جویدن آن)
نوشیدن قهوه، چای، یا مشروبات الکلی
مصرف مواد غذایی حاوی سطح بالای رنگ مثل گیلاس و زغال اخته
تجمع جرم بر روی دندان‌ها که در نتیجه سفت شدن پلاک‌های دندان ایجاد می‌شود

از طرف دیگر، لکه‌های داخلی (که در اصطلاح دندان پزشکی به آنها لک‌های ذاتی گفته می‌شود) می‌توانند در نتیجه شرایط زیر ایجاد شوند:

درمان با آنتی بیوتیک تتراسیکلین در طول دوره تشکیل دندان‌ها
زرد یا خاکستری شدن دندان‌ها با فرآیند افزایش سن
وارد شدن آسیب به دندان‌ها در شرایطی که ریشه دندان دچار آسیب جدی شود در عمل می‌تواند تغییر رنگ دندان به رنگ قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه را به همراه داشته باشد
فرو دادن مقدار زیاد فلوراید در زمان شکل گیری دندان‌ها (از زمان تولد تا سن ۱۶ سالگی) که باعث ایجاد ظاهر خال دار برای دندان‌ها می‌شود.

دندان‌های تغییر رنگ داده یا لک شده وضعیت ظاهری دندان‌ها پس از سفید کردن

روش درمان سفید کردن دندان چگونه کار می‌کند؟

سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) را می‌توان در مطب دندان پزشک یا در خانه با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام داد. در هر دو حالت از ژل‌های سفید کننده دندان که باعث اکسیده و محو شدن لکه‌های دندان می‌شود، استفاده می‌گردد. به هر حال توجه داشته باشید پس از سفید کردن، دندان‌های فرد به صورت عادی اندکی حساس می‌شوند.
سفید کردن در خانه

سفید کردن در خانه یکی از روش‌هایی است که امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این منظور دندان پزشک یک قالب از دندان‌های شما تهیه کرده و بر اساس آن یک سینی مخصوص تهیه می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید سینی مخصوص را با ژل سفید کننده پر کرده و از آن به مدت دو ساعت در روز یا در طول شب برای حدود دو هفته بر روی دندان‌ها استفاده نمایید. بسیاری از بسته‌های سفید کردن توصیه شده توسط دندان پزشکان حاوی محلولی است که ۱۰ تا ۱۵ درصد کاربامید پروکسید دارد. هنگامی که از این روش درمانی تحت نظارت متخصص دندان پزشکی استفاده شود، سفید کردن دندان‌ها در خانه می‌تواند نتایج بسیار موثر برای فرد به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید برخی از بسته‌های سفید کننده موجود در بازار حاوی مقدار مناسب از محصولات سفید کننده نیستند و به همین خاطر نمی‌توانند به مقدار کافی نتایج موثر درمانی داشته باشند. معمولاً در صورتی که از خدمات دندان پزشکی حرفه‌ای به این منظور استفاده نشود، محافظ دهان تهیه شده احتمالاً نمی‌تواند به مقدار مناسب ژل سفید کننده بر روی لثه‌ها و دندان‌های شما قرار دهد. این شرایط در نهایت می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و ناراحتی در نواحی تحت درمان شود.
سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان پزشک

این درمان به حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان در هر بار ملاقات با دندان پزشک نیاز دارد و ممکن است لازم باشد بیمار چندین بار برای دستیابی به نتایج دلخواه به مطب دندان پزشک مراجعه کند. با تقبل هزینه بلیچینگ دندان از یک ماده ژل مانند بر روی لثه‌ها استفاده شده و یک محافظ پلاستیکی بر روی ناحیه پایین دندان‌ها قرار داده می‌شود. در ادامه ماده اکسیده کردن (محلول بلیچینگ) بر روی دندان‌های فرد قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، از یک پرتو مخصوص در فواصل زمانی پنج دقیقه‌ای بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود تا به این ترتیب ماده سفید کننده دندان‌ها فعال شود. در اصطلاح به این روش سفید کردن دندان‌ها با لیزر می‌گویند.
سفید کردن دندان‌ها با لیزر

روش دیگر برای سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان پزشکی استفاده از روش لیزر درمانی است که در اصطلاح به آن سفید کردن موثر نیز گفته می‌شود. به این ترتیب ماده سفید کننده به دندان‌ها مالیده شده و سپس از پرتو لیزر دندان یا نور مخصوص برای فعال کردن آن استفاده می‌شود. تکمیل این روش درمانی معمولاً به حدود یک ساعت زمان نیاز دارد.
سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر می‌تواند یک روش موثر برای کاهش لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها باشد. در حقیقت، دندانپزشکی با لیزر می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را با یک جلسه درمانی یک ساعته تا ۱۰ درجه روشن تر و درخشان تر نماید. هزینه بلیچینگ دندان با لیزر به عوامل متعددی شامل نوع خدمات ارائه شده، شخصی که درمان توسط او انجام می‌شود، نوع مواد مورد استفاده، تجهیزات و خدمات مراقبتی بعد از درمان بستگی خواهد داشت.

گاهی اوقات پس از سفید کردن دندان‌ها ممکن است حساسیت آنها افزایش یابد. در صورت مواجه شدن با این مشکل از روش‌های زیر برای کنترل ناراحتی استفاده کنید:

استفاده از خمیردندان‌های مخصوص، خمیردندان‌های مخصوص با استفاده از موادی مثل نیترات پتاسیم ساخته می‌شوند که می‌توانند درد ناشی از حساسیت دندان را کاهش دهند.
جویدن آدامس، محققان به این نتیجه رسیده‌اند جویدن آدامس می‌تواند باعث ترشح بیشتر بزاق در دهان شده و به این ترتیب درد ناشی از حساسیت دندان‌ها را کاهش دهد.
اجتناب از سفید کردن دندان‌ها برای یک مدت مشخص- به دندان‌های خود استراحت دهید و برای یک مدت مشخص از روش‌های سفید کردن دندان استفاده نکنید.

کامپوزیت دندان

با تمیز کردن دندان‌ها توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان امکان از بین بردن اکثر لکه‌های خارجی ایجاد شده بر روی دندان‌ها در نتیجه مصرف غذا و تنباکو وجود دارد. با این وجود در صورتی که این لکه‌ها برای سال‌های طولانی بر روی دندان باقی مانده باشند، ممکن است لازم باشد از روش‌های بلیچینگ دندان و سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها برای از بین بردن این لکه‌ها استفاده شود.
لکه‌های داخلی را می‌توان با روش بلیچینگ، کامپوزیت دندان یا روکش محو کرده یا پنهان کرد. با وجودی که تمام این روش‌ها ایمن و موثر هستند، متخصص دندان پزشکی می‌تواند به شما درباره مناسب ترین روش با توجه به وضعیت دندان‌ها و نتایج درمانی مورد نظر مشاوره لازم را ارائه کند. به این ترتیب دندان پزشک شرایط زیر را در نظر خواهد گرفت:

مقدار لکه‌ها و نوع آنها
مقدار باقیمانده از ساختار طبیعی دندان

در این روش از کامپوزیت رزین یا پرسلاین و نیز کامپوزیت ونیر برای پوشاندن سطح لک شده دندان‌ها و ایجاد یک ظاهر زیبا برای آنها استفاده می‌شود. از این روش حتی می‌توان برای اصلاح ظاهر نامناسب دندان‌های شکسته یا آسیب دیده نیز استفاده کرد. دو روش اصلی درمان با این روش به شرح زیر هستند:

باندینگ کامپوزیت: در این حالت از یک رزین کامپوزیت به رنگ دندان‌ها استفاده شده و پس از هماهنگ شدن رزین با ظاهر دندان، از پرتوی مخصوص برای سفت کردن رزین استفاده می‌شود. در نهایت لازم است سطح دندان صاف شده و صیقل زده شود.
باندینگ ونیر: در هنگام استفاده از ونیرهای پرسلاین، دندان پزشک یک قالب از دندان تهیه کرده و آن را به آزمایشگاه جهت ساخت روکش ونیر ارسال می‌کند. قالب مورد نیاز در این حالت معمولاً پس از برداشتن بخشی از ناحیه جلوی دندان جهت نصب ونیر، تهیه می‌شود.
با وجود گران تر بودن، روکش ونیر پرسلاین می‌تواند از نظر رنگ مطابقت بیشتری با دندان‌های اطراف داشته و برای مدت ۵ تا ۱۰ سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

آیا دندان‌های سفید شده می‌توانند دوباره لک شوند؟

همه دندان‌ها می‌توانند لک شوند و این شرایط شامل روکش ونیر و کامپوزیت ذکر شده فوق نیز می‌شود. به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد لکه‌ها به روی دندان، لازم است از سیگار کشیدن، مصرف قهوه، چای و نیز غذاهایی که سطح رنگ بالا دارند، خودداری شود. علاوه بر این لازم است دندان‌ها دو بار در روز با خمیر دندان سفید کننده برای سفید شدن دندان مسواک زده شود.
آیا نتایج سفید کردن دندان‌ها دائمی هستند؟

خیر. نتایج درمانی سفید کردن دندان‌ها دائمی نیستند. با تقبل قیمت بلیچینگ دندان این نتایج می‌توانند از چند ماه تا سه سال دوام و ماندگاری داشته باشند، اما این وضعیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. معمولاً نتایج حاصل از سفید کردن دندان‌ها در صورت سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی، چای یا قهوه، نمی‌توانند ماندگاری زیادی داشته باشند.
هزینه سفید کردن دندان

هزینه سفید کردن دندان‌ با توجه به روش انتخاب شده برای این کار متفاوت است. برای مثال استفاده از بسته‌های مخصوص سفید کردن دندان‌ها در خانه یا روش‌های درمان حرفه‌ای در مطب دندان پزشکی می‌تواند بر هزینه سفید کردن دندان تاثیر داشته باشد. علاوه بر این هزینه سفید کردن دندان ها از یک دندان پزشک به دندان پزشک دیگر متفاوت می‌باشد.