دندانپزشک کودکان

دندانپزشک اطفال ایده آل

دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی چیست؟

دندانپزشک اطفال

دندانپزشک کودکان به بهداشت دهان و دندان، از دوره کودکی تا نوزده سالگی (پایان دوره نوجوانی) اختصاص دارد. دندانپزشک اطفال، در زمینه سلامت و بهداشت دهان و دندان و لثه ها در دوره های مختلف کودکی، صلاحیت و تخصص دارد.

اصولاً در 6 ماهگی، دندانهای کودکان شروع به درآمدن می کند. در سن 6 یا 7 سالگی دندانهای شیری شروع به ریختن کرده و در نهایت دندانهای دائمی جایگزین آنها می شود. در صورت عدم مراقبت صحیح، کودکان مبتلا به بیمارهای دهان و دندان می شوند که ممکن است در تمام طول عمر موجب درد و سایر عوارض جانبی می شود.

دندانپزشک کودکان چه آموزشهایی می بیند؟

دوره دندانپزشکی کودکان حداقل پس از گذرندان این مراحل تکمیل می شود:

4 سال در دانشکده دندانپزشکی

گذراندن 2 سال آموزشی دیگر به عنوان رزیدنت در یک دندانپزشکی تخصصی نوزادان، کودکان و نوجوانان 13 تا 19 ساله و همچنین کودکان با نیازهای خاص

دندانپزشک کودکان چه درمانهایی ارائه می دهد؟

دندانپزشک اطفال، مراقبتهای جامع سلامت و بهداشت دهان و دندان را ارائه می دهند که شامل موارد زیر است:

معاینات بهداشت دهان و دندانِ نوزادان که شامل ارزیابی خطر پوسیدگی دندان در مادر و نوزاد است.

مراقبتهای پیشگیرانه دندان شامل تمیز کردن دندان، استفاده از فلوراید و توصیه هایی در خصوص تغذیه و رژیم غذایی کودک

مشاوره در رابطه با عادتهای رفتاری کودک (به عنوان مثال، استفاده از پستانک و مکیدن انگشت شست)

ارزیابی اولیه قدرت دندانها، اصلاح طرز قرار گرفتن دندانها به روی هم (ارتودنسی)

ترمیم و بازسازی حفره دندان و عیوب مربوط به آن

شناسایی شرایط دهانی مرتبط با بیماریهایی مانند دیابت، نقص مادرزادی قلبی، آسم، تب یونجه، اختلال کم توجهی / بیش فعالی

مدیریت کردن بیماریهای لثه، زخم معده، short frenulae, mucocelec و بیماریهای پریودنتال کودکان

مراقبت در برابر صدمات دندانی (به عنوان مثال شکستگی، دندانهای جابجا شده و یا دندانهای از دست رفته)

بهترین درمان برای کودکان

کودکان، بزرگسالانی کوچک نیستند. آنها نمی توانند در طول معاینات دندانپزشکی صبور بوده و همکاری کنند.

دندانپزشک کودکان به خوبی می داند چگونه هنگام معاینه و درمان رفتار کنند تا کودکان احساس راحتی داشته باشند.

به علاوه آنها از وسایل مخصوصی در طراحی مطب خود استفاده می کند و چیدمان دکوراسیون به گونه ای است که برای کودک خوشایند باشد.

یک دندانپزشک کودک، طیف وسیعی از راههای درمان را با توجه به تخصص و آموزش برای مراقبت از دندانها، لثه ها و دهان کودکتان پیشنهاد می دهد.

زمانی که دندانپزشک کودکان معاینه دندان کودکتان را به شما پیشنهاد می دهد، می توانید اطمینان داشته باشید که او بهترین درمان ممکن را در نظر گرفته است.

اولین ملاقات کودک با دندانپزشک

عموماً توصیه می شود که کودک در سن یک سالگی و یا شش ماهگی، بعد از اینکه اولین دندان شیری اش را درآورد، توسط دندانپزشک کودکان ویزیت شود.

در اولین ملاقات چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً زمان اولین جلسه کوتاه بوده و درمان کمی را شامل می شود. این جلسه به کودک شما فرصتی می دهد تا دندانپزشک کودکان خود را در شرایطی دوستانه و بدون هیچ گونه تهدید و یا احساس خطری ملاقات کند.

ممکن است برخی از دندانپزشکان از والدین کودک بخواهند تا روی یونیت (صندلی ویژه دندانپزشکی) بنشینند و در طول معاینه در کنار فرزندشان باشند و یا از آنها خواسته شود تا در طول جلسه، در قسمت پذیرش منتظر بمانند تا رابطه بین کودک و دندانپزشک برقرار شود.

در حین معاینه، دندانپزشک کودکان تمام دندانهای کودکتان را از نظر پوسیدگی معاینه و نحوه قرار گرفتن فکها روی هم (نحوه بایت یا گاز گرفتن دندانها) را بررسی می کند، همچنین به دنبال هر گونه مشکلی در لثه ها، آرواره ها و بافتهای دهانی می گردد. دندانپزشک کودکان و یا متخصص بهداشت در صورت مشخص شدن مشکل، دندانها را تمیز و نیاز به استفاده از فلوراید را بررسی خواهد کرد. دندانپزشکان، اصول مراقبت و بهداشت دهان و دندان کودکان را نیز به والدین آموزش میدهند و در خصوص مسائل مربوط به رشد دندان بحث می کنند و به همه سوالات پاسخ می دهند.

مواردی که ممکن است دندانپزشک کودکان توضیح دهد شامل:

1. تمرینهای مناسب برای بهداشت دندانها و لثه های کودکتان و پیشگیری از ایجاد حفره روی دندانها
2. نیاز به فلوراید
3. عادتهای رفتاریِ دهانی (مکیدن شست دست، tongue thrusting، مکیدن لبها)
4. نقاط عطف رشد کودک وارتباط آن با رشد دندانها
5. نحوه دندان در اوردن و رشد دندانهای شیری
6. تغذیه مناسب
7. برنامه ریزی برای معاینات دندانپزشکی. بسیاری از دندانپزشکان تمایل دارند تا کودکان را هر 6 ماه ملاقات کنند تا میزان راحتی و اطمینان کودک را برای ملاقات با دندانپزشک افزایش داده، بر رشد دندانها نظارت داشته و هرگونه مشکل در حال توسعه را فوراً درمان کنند.

ممکن است از شما خواسته شود تا فرمهای اطلاعات پزشکی و سلامت مربوط به فرزندتان را در طول جلسه اول تکمیل کنید، پس اطلاعات مورد نیاز را به همراه داشته و برای پاسخگویی آماده باشید.

چه زمانی باید اولین عکسبرداری اشعه ایکس از دندانهای کودکتان گرفته شود؟

هیچ قاعده ای برای زمان شروع عکسبرداری از دندان (اشعه X) وجود ندارد. بعضی از کودکان که ممکن است بیشتر در معرض خطر مشکلات و بیماریهای دندان باشند، باید زودتر از بقیه عکسبرداری کنند.

به طور معمول، عکسبرداری از اکثر کودکان در سنین 5 یا 6 سالگی انجام می شود. همانطور که کودکان در سن حدود 6 سالگی که شروع به درآوردن دندانها دائمی خود می کنند، عکس دندان نقش مهمی در کمک به دندانپزشک ایفا می کند، از این نظر که می توانند دندانهای دائمی درآمده در فکها، مشکلات قرارگرفتن آنها روی هم و تمیزی و سلامت دندانها را بررسی نمایند.

امروزه پوسیدگی های زودهنگام دندانها در کودکی ، که نوعی بیماری عفونی است، 5 برابر از آسم و 7 برابر از تب یونجه رایجتر می باشد.

TOP