یک مشکل بسیار رایج که در طی درمان بیمار با بریس می‌تواند اتفاق بیفتد، تشکیل لکه‌های سفید در طول درمان است. هنگامی که بریس‌ها برداشته می‌شوند، برخی از بیماران دچار نقاط سفید بدشکلی روی دندان‌ها می‌شوند و در تعجب هستند که چرا این لکه‌ها به وجود آمده‌اند. متخصص ارتودنسی دندان‌های شما را بررسی می‌کند و هنگامی که لکه‌های سفید در حال تشکیل هستند، به شما هشدار می‌دهد. لکه‌های سفید نواحی بدون کلسیم دندان‌ها هستند که جرم و پلاک برای مدت طولانی در آنجا می‌ماند. متخصص ارتودنسی‌ بارها و بارها به شما خواهد گفت که دندان‌هایتان را تمیز کنید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
لکه‌های سفید چگونه ایجاد می‌شوند؟

انواع بسیاری از باکتری‌ها وجود دارند که در دهان شما زندگی می‌کنند. آنها پس از اینکه متولد شدید ظاهر می‌شوند و در تمام عمرتان با شما زندگی می‌کنند. شما نمی‌توانید به طور کامل از آنها رهایی یابید. تنها می‌توانید میزان باکتری‌های موجود در دهان خود را کاهش دهید. با استفاده از مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه‌ای که باکتری را می‌کشد، می‌توانید باکتری‌ها را کاهش دهید.

این لکه‌های سفید، آغاز پوسیدگی است. از آنجایی که لایه خارجی مینای دندان به علت غنی شدن با فلوراید موجود در خمیر دندان، غذا و آبی که مصرف می‌کنیم، بسیار محکم است، از دست دادن کلسیم در زیر این لایه و در عمق مینای دندان شروع می‌شود. هنگامی که به سطح دندان نگاه می‌کنید، لایه بیرونی دست نخورده است، اما می‌توانید محل نقاط سفید بدون کلسیم را ببینید. هنگامی که فرآیند از دست دادن کلسیم، لایه خارجی مینای دندان را به اندازه کافی تضعیف می‌کند، دندان از بین خواهد رفت و در نتیجه سوراخی در دندان، یعنی پوسیدگی، ایجاد می‌شود.
درمان

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای رفع لکه‌های سفید روی دندان‌ها پس از استفاده از بریس، از طریق فرآیندی به نام ساخت مواد معدنی مجدد است. این تکنیک از آن جهت مؤثر است که به طور مستقیم مشکل ایجاد کننده لکه‌ها در وهله اول را برطرف می‌کند. ساخت مجدد مواد معدنی شامل استفاده از برخی انواع کرم یا مواد دیگر بر روی دندان‌هایتان در مدت زمان مشخصی می‌باشد. کرم حاوی مواد معدنی است که باکتری آن‌ها را از دندان‌های شما گرفته است. دندان‌های شما برای بازسازی ناحیه، این مواد معدنی را دوباره جذب می‌کند. ساخت مواد معدنی مجدد می‌تواند بسته به شرایط فردی شما، لکه‌ها را کمرنگ کند یا آن‌ها را به طور کامل حذف نماید.
پیشگیری از لکه‌های سفید

به زبان خیلی ساده، دندان‌های خود را مسواک بزنید. میزان پلاک را در حداقل نگه دارید. با برس تیز مسواک خود زیر سیم را تمیز کنید. پلاک اغلب بین سیم و لثه‌ها و زیر سیم‌ها تجمع پیدا می‌کند. آن‌ها را مورد حمله قرار دهید.

بعد از اینکه مسواک زدید، بازرسی مناسبی انجام دهید. به دندان‌ها‌تان نگاه کنید. اگر چیزی روی دندان‌ها مشاهده می‌کنید، پلاک یا غذا خواهد بود. مسواک خود که همان موقع از آن استفاده کردید را بردارید و آن را برطرف کنید.

علاوه بر مسواک زدن منظم، همچنین می‌توانید از یک مسواک برقی استفاده کنید. مسواک‌های برقی در کاهش پلاک بسیار خوب عمل می‌کنند و بهتر از واترپیک هستند. واترپیک‌ها برای حذف پلاک به خوبی مسواک برقی عمل نمی‌کنند. اگر دچار بیماری‌های لثه هستید، واترپیک همچنین می‌تواند باکتری‌ها را به داخل بافت لثه هل دهد. برای تمیز کردن دندان‌ها و بریس‌های خود از واترپیک استفاده نکنید.