مشکل تحلیل لثه، فرآیندی است که در طی آن حدود لثه‌هایی که دندان را احاطه کرده‌اند، تحلیل رفته یا عقب می‌کشد و منجر به نمایان شدن بخش بیشتری از دندان یا ریشه‌ی دندان می‌شود.

هنگامیکه این عارضه اتفاق می‌افتد، فضای ایجاد شده بین دندان‌ها و خط لثه، به سادگی به محل تجمع باکتری‌های بیماری‌زا تبدیل خواهد شد. بنابراین اگر این مشکل بدون درمان باقی بماند، بافت پوشش ‌دهنده و ساختار دندان‌ها به شدت آسیب خواهند دید و نهایتاً به لقی دندان و افتادن آن‌ها منجر خواهد شد.

تحلیل لثه، یک مشکل شایع دهانی است. از آنجایی که این مشکل به تدریج روی می‌دهد، بسیاری از افراد از ابتلای به آن آگاه نیستند. اولین نشانه‌های این عارضه، حساسیت دندان و یا بزرگتر از حد طبیعی جلوه کردن آن است. معمولاً یک فرورفتگی نیز کنار خط لثه احساس می‌شود.

مشکل تحلیل لثه، قابل چشم‌پوشی نیست. اگر فکر می‌کنید که لثه‌های شما در حال عقب کشیدن هستند، حتما با دندانپزشک خود دیدار کنید. روش‌هایی وجود دارند که به شما در درمان مشکل لثه‌های خود کمک کرده و از وقوع آسیب‌های بیشتر پیشگیری می‌کنند. ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندانپزشکی ایده‌آل روش‌های مختلفی را برای درمان مشکل تحلیل لثه‌ی شما ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید از مزایای همه یا هر کدام از این روش‌های درمانی بهره‌مند شوید:

جراحی کاهش عمق پاکت
بازسازی بافت لثه
جراحی پیوند لثه

دستیاران ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه روش‌های درمانی، جراحی بیماری‌های لثه هستند. جهت طرح سوال، دریافت مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره تماس‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا لثه‌ها تحلیل می‌روند؟

عوامل زیادی می‌توانند منجر به تحلیل لثه‌های شما شوند، برخی از این عوامل عبارتند از:

بیماری‌های واقع در اطراف دندان‌ها. عفونت‌های باکتریایی می‌توانند بافت لثه‌ و پوشش استخوانی که دندان‌های شما را در جای خود نگه داشته است را از بین ببرند. بیماری‌های لثه عمده‌ترین علت بروز مشکل تحلیل لثه‌ها هستند.

ژن‌های بیماران. برخی از افراد بیشتر مستعد بیماری‌های لثه هستند. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که در حدود ۳۰ درصد از مردم، فارغ از اینکه چگونه از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند، مستعد بیماری‌های لثه هستند.

مسواک زدن‌های تهاجمی. اگر شما دندان‌های خود را بسیار محکم و به روشی غلط مسواک بزنید، این عمل باعث فرسودگی مینای دندان و تحلیل لثه‌های شما خواهد شد.

مراقبت نامناسب از دندان‌ها. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه‌های ضد باکتری برای مراقبت از دندان‌ها بسیار ضروریست. در صورتیکه این امور تا حد لازم انجام نشوند، عرصه برای تبدیل پلاک‌ها به جرم مهیا می‌شود. (جرم ماده‌ای سخت است که بین دندان‌ها ایجاد می‌شود و تنها از طریق پاکسازی حرفه‌ای دندان‌ها قابل زدودن است. این ماده می‌تواند باعث بروز مشکل تحلیل لثه‌ها شود.)

تغییرات هورمونی. تغییرات سطح هورمون‌های زنان در دوره‎‌های مختلف زندگی آن‌ها، مانند بلوغ، حاملگی و یائسگی، می‌تواند عاملی برای حساسیت لثه‌ها و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر مشکل تحلیل لثه‌ها باشد.

استفاده از دخانیات. افراد مصرف‌کننده‌ی دخانیات بیشتر در معرض ایجاد پلاک‌های چسبنده بر روی دندان‌هایشان قرار دارند. پاکسازی این پلاک‌ها بسیار دشوار است و می‌تواند به تحلیل لثه‌ها منجر شود.

دندان قروچه. افرادی که دندان قروچه می‌کنند، نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود وارد می‌کنند و همین امر می‌تواند باعث تحلیل لثه‌ها شود.

کجی و نامرتبی دندان‌ها. وقتی که دندان‌ها یک دست بیرون نمی‌آیند، نیروی زیادی به لثه‌ها و استخوان‌ها وارد می‌شود که می‌تواند سبب تحلیل لثه‌ها شود.

سوراخ کردن و نگین کاشتن در لب و زبان. مالش این جواهرات به لثه‌ها می‌تواند باعث تحریک لثه‌ها شده و منجر به عقب کشیدن بافت لثه‌ها شود.
چگونه می‌توان تحلیل لثه‌ها را درمان کرد؟

در موارد خفیف تحلیل لثه، دندانپزشک از طریق تمیز کردن عمیق دندان و مناطق آسیب‌دیده قادر به درمان این مشکل خواهد بود. در طول این عمل برای درمان لثه تحلیل رفته (که جرم‌گیری دندان و صاف کردن سطح ریشه نیز نامیده می‌شود) پلاک‌ها و جرم تشکیل شده بروی سطح دندان و ریشه در زیر خط لثه به دقت برداشته می‌شوند و بخش نمایان شده‌ی ریشه صاف می‌شود تا تجمع مجدد باکتری‌ها در این محل دشوار شود. ممکن است برای از بین رفتن باکتری‌های مضر باقی‌مانده، آنتی‌بیوتیک‌هایی نیز تجویز شوند.

در صورتیکه امکان درمان لثه‌های شما به روش تمیز کردن عمیق به دلیل از بین رفتن استخوان و عمق بیش از حد پاکت‌ها وجود نداشته باشد، ممکن است انجام جراحی لثه برای درمان آسیب‌های ایجاد شده توسط عارضه‌ی تحلیل لثه لازم شود.
چه نوع جراحی برای درمان تحلیل لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

در ادامه به بررسی روش‌های جراحی لثه تحلیل رفته پرداخته می‌شود:

جراحی کاهش عمق پاکت: در این روش دندانپزشک یا پریودنتیست (پزشک لثه)، بافت لثه‌ی آسیب‌دیده را به عقب تا زده و پس از پاکسازی باکتری‌های مضر از پاکت‌ها، دوباره بروی ریشه‌ی دندان قرار می‌دهد. این روش پاکت‌ها را از بین می‌برد یا عمق آن‌ها را کاهش می‌دهد.

جراحی بازسازی بافت لثه: در صورتیکه در نتیجه‌ی تحلیل لثه، استخوان حامی دندان از بین رفته باشد، انجام عملی برای بازسازی استخوان و بافت از دست رفته علاوه بر انواع جراحی لثه توصیه می‌شود. همانند جراحی کاهش عمق پاکت، در این روش نیز دندانپزشک برای زدودن باکتری‌ها، بافت لثه را به عقب تا می‌زند. سپس ماده‌ای احیاء کننده مانند یک غشا، بافت پیوندی یا پروتئین محرک بافت، برای تحریک بدن به بازسازی طبیعی استخوان و بافت آسیب‌دیده‌، را به آن ناحیه اضافه می‌کند. پس از قرار گیری این مواد، بافت تا زده شده‌ی لثه، بروی دندان‌ها و ریشه‌ی آن‌ها بازگردانده می‌شود.

جراحی پیوند لثه: روش‌های مختلفی برای پیوند لثه وجود دارند که رایج‌ترین آن‌ها پیوند بافت همبند لثه می‌باشد. در این روش، بخشی از فلپ پوست سقف دهان (کام) بریده می‌شود و بافت زیر آن، که بافت همبند تحت اپی‌تلیالی نام دارد، از آن قسمت برداشته شده و به بافت لثه‌ی اطراف ریشه‌ی نمایان شده بخیه زده می‌شود. پس از اینکه بافت همبند پیوندی از زیر فلپ بریده شده برداشته شد، فلب به محل قبلی خود بخیه زده می‌شود. در روشی دیگر که پیوند آزاد لثه نامیده می‌شود، بافت پیوندی به جای زیر پوست، مستقیماً از سقف دهان برداشته می‌شود. گاهی اوقات، در صورتیکه بافت لثه به اندازه‌ی کافی پیرامون ناحیه‌ی آسیب دیده وجود داشته باشد، دندان پزشک می‌تواند پیوند لثه را از نواحی اطراف دندان برداشت کند. این روش پیوند پایه‌دار نامیده می‌شود. در این حالت نیازی به برداشتن بافت پیوندی از کام نیست.

متخصصین دندانپزشکی ما قادر خواهند بود که بر اساس نیاز شما، بهترین شیوه‌ی درمان را برای شما انتخاب کنند.
چگونه از تحلیل لثه‌ها جلوگیری کنیم؟

بهترین شیوه‌ی جلوگیری از لثه تحلیل رفته، مراقبت صحیح از دهان و دندان است. مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان و دیدار با دندانپزشک یا پریودنتیست حداقل دو مرتبه در سال، بسیار توصیه می‌شود. در صورتیکه که به عارضه‌ی تحلیل لثه‌ها مبتلا شده‌اید، ممکن است نیاز باشد که بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. همواره از یک مسواک نرم استفاده کنید و از دندانپزشک خود بخواهید که صحیح‌ترین شیوه‌ی مسواک زدن را به شما آموزش دهد. در صورتیکه نامرتبی دندان‌ها یا دندان‌ قروچه علت پدید آمدن این عارضه باشد، حتماً با دندانپزشک خود پیرامون روش اصلاح این مشکلات صحبت کنید. روش‌های دیگری که برای پیشگیری از تحلیل لثه‌ها وجود دارند عبارتند از:

ترک سیگار، در صورتیکه سیگار می‌کشید.
استفاده از رژیم غذایی متعادل و سالم
نظارت مداوم بر تغییراتی که ممکن است در دهان شما اتفاق بیافتند.

با مراقبت صحیح و مناسب از دندان‌های خود، همواره از لبخندی زیبا بهره‌مند باشید.