بر اساس مطالعات، میلیون‌ها نفر از مردم به حساسیت دندان‌ها مبتلا هستند، حالتی که در آن برخی از دندان‌ها یا همه، قسمتی از دندان یا کل آن، دچار ناراحتی، تیر کشیدن و یا درد می‌شود. درد همراه با حساسیت دندان، ممکن است به‌طور مداوم یا گهگاه رخ دهد. معمولاً حساسیت متناوب دندانی زمانی رخ می‌دهد که افراد مواد غذایی یا نوشیدنی گرم و یا سرد می‌خورند. همچنین خوردن غذاهای ترش و شیرین یا مواجه دندان با هوای سرد نیز می‌تواند موجب حساسیت دندان‌ها گردد. در برخی از موارد، درد ناشی از حساسیت دندان‌ها، با آسیب ریشه، اشتباه گرفته می‌شود. درد ناشی از حساسیت دندان می‌تواند مبهم یا به‌ صورت تیر کشیدن باشد. در هر صورت، این حساسیت می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات اساسی در دندان‌ها باشد.

گروه ارتودنسی ایده‌آل با معاینه کامل و دقیق دندان‌های شما و بررسی عادت‌های مرتبط با دندان‌هایتان، قادر است درمان مناسب حساسیت دندانی را به شما ارائه دهد. همچنین اگر شما مبتلا به مشکلات دندانی دیگری نیز باشید، با ارائه راه‌کارهای مناسب درمانی، می‌توانید مشکلات دندانی خود را برطرف کرده و سال‌های متمادی از سلامت دندان‌های خود لذت ببرید.

مشاورین ما در کلینیک ارتودنسی ایده‌آل همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما در مورد مراقبت‌های دندانپزشکی مربوط به مشکل حساسیت دندانی هستند. شما می‌توانید از طریق شماره تماس‌های۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ از ساعات کار پزشکان و کلینیک و روش‌های درمانی ما مطلع شوید.

 

علل ایجاد حساسیت در دندان‌ها

چه چیزی دقیقاً باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود؟

افزایش سن می‌تواند دلیل برخی از حساسیت‌های دندانی باشد. با افزایش سن، مینای دندان (سطح بیرونی دندان) به‌طور طبیعی فرسوده می‌شود، در نتیجه پوشش عاج دندان (سطح اولیه داخل دندان) از بین رفته و در پی آن دندان‌ها می‌توانند دچار حساسیت شوند. اما حساسیت دندان‌ها علت‌های دیگری نیز دارد، برخی از این علت‌ها عبارت‌اند از:

پوسیدگی دندان
بیماری‌های لثه
فرسایش مینای دندان
شکستگی و یا ترک خوردن دندان‌ها
تجمع پلاک‌های دندانی
تحلیل لثه‌ها
مصرف مایعات اسیدی (مانند نوشابه) که باعث فرسایش مینای دندان شده و محافظ عاج دندان را از بین می‌برند.
دندان‌قروچه، که در این صورت تمام دندان‌ها می‌توانند دچار حساسیت گردند.
مسواک زدن بیش ‌ازحد یا محکم دندان‌ها که ممکن است در اثر ان مینای دندان دچار فرسایش شده و پوشش عاج دندان از بین برود.
درمان‌های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان‌ها، تمیز کردن تخصصی دهان و دندان‌ها، ارتودنسی و یا ترمیم دندان‌ها (به‌ عنوان‌ مثال، درمان ریشه یا عصب‌کشی)
آسیب‌دیدگی ریشه‌های عصبی دندان‌ها، بیماریهای لثه،(مانند پریودنتیت (التهاب لثه))، یا شکستگی و ترک خوردن دندان‌ها

مراجعه به دندان‌پزشک

برای مشخص کردن علت پدید آمدن حساسیت دندان‌ها، بهترین کار مراجعه به دندان‌پزشک است. در طول معاینه، دندان‌پزشک با استفاده از ابزاری به نام “اسپری‌گان” دندان‌های شما را در معرض هوای سرد قرار می‌دهد تا مکان دقیق حساسیت دندان‌ها مشخص گردد.

پس ‌از آن که مشخص شد، دندان‌های شما نیازی به درمان‌های ترمیمی ندارد، ممکن است دندان‌پزشک شما برای رفع حساسیت دندانی از یک داروی”حساسیت‌زدا” استفاده نماید. حساسیت‌زداها پوشش‌هایی هستند که به‌عنوان یک محافظ بر روی دندان‌ها عمل کرده و حساسیت دندان‌ها را کاهش یا برطرف می‌کنند. این محصول، که دارای یک پایه چسبنده است، توسط دندان‌پزشک در مطب دندان‌پزشکی بر روی دندان‌های شما اعمال می‌شود. همچنین ممکن است در مطب، از این حساسیت‌زداها برای سایر درمان‌های دندانپزشکی نیز استفاده گردد، زیرا که ناراحتی بیمار را کاهش خواهد داد. ممکن است برای درمان بیشتر، دندان‌پزشک برای رفع حساسیت دندان‌ها، راه‌کارهای درمانی دیگری را نیز به شما توصیه نماید.
گزینه‌های درمانی برای رفع حساسیت دندان‌ها

گزینه‌های درمانی متعددی برای درمان حساسیت دندان‌ها وجود دارد. اگر حساسیت دندان‌ها کم باشد، درمان‌های خانگی ممکن است مفید باشند. شستشو دهنده‌ها، ژل و خمیردندان‌های غیر نسخه‌ای حاوی فلوراید، می‌توانند حساسیت ریشه عصب‌ها را کاهش داده یا با ایجاد یک پوشش محافظ بر روی دندان‌ها از شدت حساسیت دندان‌ها بکاهند. اگر حساسیت دندان‌ها شدیدتر باشد، استفاده از مواد حساسیت‌زدا در داخل مطب دندان‌پزشکی، می‌تواند حساسیت دندان‌ها را برای ماه‌ها و یا حتی سال‌ها برطرف نماید.

در اینجا به برخی از روش‌های درمانی برای موارد شدت حساسیت دندانی اشاره می‌کنیم:

خمیردندان‌های حساسیت‌زدا. پس از چند بار استفاده، خمیردندان‌های حساسیت‌زدا می‌توانند درد ایجادشده در دندان‌های حساس را مسدود نمایند.
فلوراید. ممکن است دندان‌پزشک شما با اعمال فلوراید بر دندان‌های حساس، اقدام به تقویت مینای دندان‌های شما کند که در پی ان حساسیت و درد دندان‌ها کاهش خواهد یافت.
پوشش سطح ریشه. اگر حساسیت دندان‌های شما در اثر عقب رفت یا تحلیل لثه‌ها پدید آمده باشد، ممکن است دندان‌پزشک شما به کمک یک “سیلانت”(شیار پوش دندانی) ریشه دندان‌ها را پوشش دهد.
درمان ریشه یا عصب‌کشی. اگر حساسیت دندان‌ها باعث درد شدیدی در شما شوند و درمان‌های دیگر جهت کاهش درد مؤثر نباشند، ممکن است دندان‌پزشک “عصب‌کشی” را توصیه نماید. روشی درمانی که برای آسیب‌دیدگی‌های هسته نرم دندان‌ها (پالپ دندان)، به کار گرفته می‌شود.
داروها. گاهی اوقات، دندان‌پزشکان به جهت تکمیل فرایندهای درمانی، استفاده از حساسیت‌زداهای غیر نسخه‌ای را توصیه می‌کنند. استفاده از مسواک‌هایی که از الیاف نرم ساخته‌شده‌اند نیز می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد.

از روش های دیگر برای درمان حساسیت دندان می توان به استفاده از محافظ دندانی و جویدن آدامس اشاره نمود .

بازهم تأکید می‌شود صرف ‌نظر از آن که شما از یک حساسیت‌زدا یا دهان‌شویه، ژل و خمیردندان غیرنسخه‌ای استفاده کنید، مهم است که ابتدا به یک دندان‌پزشک مراجعه کرده تا پس از معاینه تعیین نماید کدام درمان مناسب شرایط شما می‌باشد.

درمان‌های خانگی

اگر دندان‌های شما حساس هستند، راه‌کارهایی وجود دارد که با انجام آن‌ها در خانه، ناراحتی و درد شما می‌تواند کاهش یابد. عادات به مراقبت از دندان‌ها و بهداشت دهان مهم است. هنگام مسواک زدن، سعی کنید از مسواک‌های نرم و همچنین خمیردندان‌های حساسیت‌زدا استفاده نمایید. استفاده از یک دهان‌شویه حاوی فلوراید می‌تواند به تقویت دندان‌های شما کمک نماید. همچنین باید مراقب آنچه می‌خورید، باشید. از خوردن غذاهای اسیدی و خیلی شیرین اجتناب ورزید. بسیار مهم است برای چکاپ و تمیز نمودن دندان‌ها به‌صورت منظم به دندان‌پزشک مراجعه نمایید. این کار از آسیب‌دیدگی دندان‌های شما در آینده جلوگیری به عمل می‌آورد.