جراح لثه

جراح لثه یا پرودنتیست در واقع یک دندانپزشک متخصص بیماری های پریودنتال است که بیشترین تمرکز را روی درمان بیماری های لثه قرار داده است.

تخصص جراح لثه پس گذراندن دوره سه ساله پس از پایان دوره عمومی دندانپزشکی دریافت می کند ؛ به جراح لثه متخصص پریو نیز می گویند.

بیماری لثه و پریودنتال چیست؟

در موارد عدم کنترل پلاک های دندانی و ایجاد جرم ، پوسیدگی دندان و سپس بیماری پریودنتال اتفاق می افتد ، این بیماری همان بیماری ایجاد کننده پوسیدگی دندان است که با تورم و التحاب لثه آغاز می شود و به یک بیماری پیشرفته مانند ژنژیویت تبدیل می شود.

در خیلی از موارد این بیماری بدون درد پیشروی می کند پس بهتر است هر ۶ ماه یک بار به متخصص دندانپزشکی مراجعه نماید.

در صورتی که پزشک شما به هر دلیلی شما را نزد یک متخصص لثه ارجاع دهد و نیاز به جراحی لثه داشته باشید مراحل جراحی لثه به این صورت می باشد :

جراح لثه پس از کنار زدن لثه ، یک جرمگیری به عنوان کورتاژ لثه انجام میدهد ، سپس جراح لثه بافت بیمار استخوان را بر میدارد و شستشو می دهد ، در انتها پس از فرم دادن به لثه ، محل جراحی بخیه زده می شود.

توصیه های جراح لثه پس از جراحی لثه

توصیه می شود تا یک روز پس از جراحی لثه استراحت کنید و داروهای تجویز شده را طبق دستور جراح لثه مصرف نماید ، همچنین جهت تسکین درد از مسکن های پیشنهادی جراح لثه استفاده کنید.

بعد از جراحی سعی نکنید تف کنید ، بهتر است آب دهان را در صورت نیاز به آرامی از دهان بیرون بریزید.

پانسمان را دستکاری نکنید ، حتی با زبان نیز سعی نکنید به آن نزدیک شوید.

جهت کنترل محل زخم بعد از جراحی ، روز اول غذای سرد میل نماید ، قطعا این کار را با طرف دیگر دهان که جراحی نیست انجام دهید.

روز اول جراحی مسواک و دهانشویه استفاده نکنید، همچنین از مصرف دخانیات مانند سیگار پرهیز کنید.

چند روز پس از جراحی لثه از فعالیت های شدید بدنی و حمام آب گرم استفاده نکنید.

بهتر است ناحیه جراحی شده را از بیرون دهان با کمپرس آب یخ سرد نماید ، این کار را هر ۱۰ دقیقه یکبار به مدت چند دقیقه انجام دهید.

از روز دوم پس از مصرف غذا مسواک و سپس از دهانشویه استفاده کنید.