تقریباً نیمی از افراد بالغ مبتلا به بیماری‌های لثه هستند، بنابراین اگر به شما گفته شد که دچار بیماری لثه هستید، بدانید که تنها مورد آن نیستید. بیماری لثه از التهاب خفیف لثه تا نوع شدید که منجر به آسیب به بافت و استخوان لثه که تکیه‌گاه دندان هستند می‌شود، متغیر است. در موارد بسیار شدید این بیماری نیز دندان‌ها می‌افتند.

در حالی که بیماری لثه یک وضعیت جدی می‌باشد، اما تکنولوژی‌های دندانپزشکی برای درمان بیماری‌های لثه به سرعت در حال پیشرفت هستند و به شما کمک می‌کنند تا دندان‌های خود را حفظ نمایید. امروزه، با مراقبت برجسته توسط پریودنتیست‌های (متخصصین بیماری‌های لثه) بسیار ماهر و مجرب، جراحی زیبایی لثه با لیزر روشی موثر را برای مراقبت از لثه به منظور جلوگیری از عواقب جدی بهداشتی و سلامتی ارائه می‌کند. در حقیقت، جراحی لثه با لیزر در صورتی که به موقع انجام شود می‌تواند به حفظ دندان‌های طبیعی شما کمک کند. انجام ارتودنسی با لیزر یکی از کاربردهای لیزر در حوزه دندانپزشکی است.

اگر بدنبال روشی ایمن و بدون درد و با کمترین مقدار خونریزی برای جراحی لثه خود هستید ما به شما استفاده از روش جراحی لثه با لیزر را پیشنهاد می‌کنیم. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندانپزشکی ایده‌ال از روش لیزری جراحی لثه برای درمان انواع مشکلات لثه استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربازه روش‌های لیزری بکار رفته در این کلینیک و رزرو نوبت می‌توانید از طریق این شماره تماس‌ها با مشاورین و دستیاران ما تماس حاصل فرمایید:
۰۲۱-۶۶۳۸۱۱۹۵-۹ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱

 

مزایای جراحی لثه با لیزر

روش‌های پیشین مقابله با بیماری‌های لثه شامل بریدن، خونریزی، بخیه، بانداژ و دوره‌های طولانی مدت مصرف غذاهای نرم بوده است – نیاز به ذکر مواردی چون از دست دادن اجتناب‌ناپذیر بافت سالم لثه در کنار بافت ناسالمی که در تلاش برای از بین بردن آن بوده‌اید، نیست.

با این حال جراحی لثه با لیزر بدون بسیاری از این موارد ناخوشایند است و مزایای زیر را به همراه دارد که این مزایا عمل جراحی لثه با لیزر را ارزشمند می‌کند:

بهبود سریع‌تر- درمان‌های با حداقل تهاجم موجب تسریع بهبودی می‌شوند.
پس‌رفت کم خط لثه- برخلاف گزینه‌های درمانی پیشین، جراحی با لیزر موجب کاهش خط لثه نمی‌شود.
نتایج طولانی‌مدت- اشخاصی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می‌کنند نتایج ماندگاری را پس از جراحی لثه با لیزر خواهند داشت.
درد بسیار کم- داروهای ضد درد به ندرت مورد نیاز هستند و یا بعد از عمل تجویز می‌شوند.
حفظ دندان‌های طبیعی- افراد در خطر از دست دادن دندان‌ها و نیاز به دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان اغلب می‌توانند با درمان به موقع از طریق جراحی لثه با لیزر از این خطرات جلوگیری کنند.
افزایش رشد استخوان جدید- جراحی با لیزر موجب تسریع بازسازی استخوان اطراف دندان‌ها می‌گردد.
دوره‌ی بهبودی کوتاه‌تر- اکثر افراد قادرند فعالیت‌های روزانه‌ی خود را بلافاصله بعد از جراحی با لیزر از سر بگیرند.

کاندیدهای مناسب برای درمان بیماری لثه با لیزر چه کسانی هستند؟

در حالی که اکثر اشخاصی که مبتلا به بیماری‌های لثه بوده و می‌خواهند که لبخند زیبای خود را در کنار سلامتی حفظ نمایند، کاندیدهای مناسبی برای جراحی لثه با لیزر هستند، اما برخی افراد هستند که به این نوع عمل بیشتر از سایرین نیاز دارند. این افراد شامل بیمارانی هستند که دچار این موارد می‌باشند:

فقدان استخوان اطراف ایمپلنت‌ها
ترس از درمان یا جراحی دندان
عفونت اطراف ایمپلنت‌های دندان
لقی یا جابه‌جایی دندان
مصرف رقیق‌کننده‌های خون یا آسپرین‌درمانی
تورم و خونریزی لثه‌ها

در اکثر موارد، هر فردی که دچار بیماری لثه بوده و یک روش درمانی با حداقل تهاجم را ترجیح می‌دهد کاندید ایده‌آلی برای جرای لثه با لیزر است.
مراحل روش جراحی لثه با لیزر

این درمان غیرتهاجمی باکتری و بافت‌های بیمار را از بین می‌برد و بافت‌های سالم را بدون آسیب باقی می‌گذارد. نیازی به بخیه نیست و اکثر افراد می‌توانند در همان روز فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرند.

مراحل این روش در ادامه مشخص شده‌اند تا شما بدانید که در طول درمان باید انتظار چه مواردی را داشته باشید:

۱- اندازه‌گیری پاکت‌ها- پزشک از یک خط‌کش دندانپزشکی استفاده می‌کند تا عمق پاکت‌های لثه را اندازه بگیرد. این پاکت‌ها با شروع تخریب بافت‌ها و استخوان در نتیجه‌ی بیماری لثه شکل می‌گیرند، و پیوستگی بین لثه‌ها و ریشه‌ی دندان از بین می‌رود. اندازه‌گیری این عمق‌ها میزان از دست رفتن این پیوستگی را تعیین خواهد کرد.

۲- از بین رفتن باکتری با لیزر- یک نور لیزری پالسی برای از بین بردن بافت بیمار از پاکت‌های لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لیزر همچنین باکتری که موجب بیماری شده است را می‌کشد. نور لیزر توسط آّب، بافت سالم، ریشه یا استخوان جدب نمی‌شود.

۳- حذف جرم دندان- جرم‌های دندان، رسوبات سختی هستند که بر روی سطح دندان جمع می‌شوند. این جرم توسط دستگاه جرم‌گیری مافوق صوت از سطوح ریشه‌ی دندان‌ها از زیر خط لثه از بین می‌روند. لیزر استفاده شده در مرحله‌ی قبل موجب ضعیف شدن این رسوبات شده و از بین بردن آنها توسط جرم‌گیرهای مافوق صوت آسان‌تر می‌شود.

۴- تشکیل لخته‌ی خون- مجدداً لیزر استفاده می‌شود تا بافت نرم، ریشه و استخوان را در انتهای پاکت‌ها تحریک کند. این امر نه تنها موجب تسریع بهبودی و رشد می‌گردد، بلکه ماده‌ی خونی چسبنده‌ای که برای بستن لثه در اطراف دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد را نیز ایجاد می‌کند.

۵- فشرده‌سازی مجدد بافت- بافت بر روی دندان‌ها مجدداً فشرده می‌شود. نیازی به بخیه برای بستن ناحیه‌ی درمان شده نمی‌باشد.

۶- اصلاح دندان‌ها- در آخرین مرحله به منظور بررسی آسیب به دندان‌ها، تنظیماتی انجام می‌گیرد. این امر بویژه در بیماران دارای فقدان قابل توجه استخوان مهم است.

مراقبت از دندان‌ها پس از درمان

رعایت یک برنامه‌ی مناسب برای بهداشت دهان و دندان بعد از انجام این نوع درمان لثه به منظور جلوگیری از وقوع مجدد التهاب بسیار مهم است. دندان‌های خود را هر روز مسواک بزنید و بطور منظم توسط مواد ضد میکروب که با نسخه تجویز شده و موجب بهبود لثه‌های آسیب‌دیده می‌شوند،بشویید. برای کاهش خطر عفونت از سیگار کشیدن پرهیز کنید، و تمام دستورالعمل‌های ارائه شده توسط دندانپزشک را تا حد امکان رعایت کنید.
خطر جراحی لثه با لیزر

با تمام این اوصاف، برخی خطرات در استفاده از درمان بیماری های لثه با لیزر وجود دارد. یکی از آنها این حقیقت است که اگر دندانپزشک شما از طول موج یا سطح توان نامناسب استفاده کند، می‌تواند موجب آسیب بیشتر به بافت پریودنتال (بافت نگهدارنده‌ی دندان) شود. همچنین این دغدغه وجود دارد که تبلیغات چیزی بیشتر از آنچه که در واقعیت هست را به این درمان نسبت می‌دهند.
هزینه‌ها و پوشش بیمه

هزینه‌ی درمان بیماری‌های لثه با لیزر کاملاً بستگی به میزان نیازهای بیمار دارد، و دندانپزشک معمولاً تا زمان معاینه‌ی شما قیمت دقیقی را عنوان نخواهد کرد. هرچند این عمل می‌تواند از جراحی‌های متداول ارزان‌تر باشد، زیرا نیاز به تعداد ویزیت‌ها و داروهای کمتری دارد.

از لحاظ بیمه، معمولاً بدون در نظر گرفته شدن نوع انجام درمان هزینه‌های آن پرداخته می‌شود. بنابراین دندانپزشک شما چه از روش‌های مرسوم و چه از لیزر برای درمان شما استفاده کند، فرقی برای پرداخت هزینه‌ی درمانی وجود ندارد. با این حال بهتر است که پیش از درمان از سازمان ارائه‌دهنده‌ی خدمات بیمه‌ی خود تحقیق کنید تا از تحت پوشش بودن آن مطمئن شوید.