جراحی ارتوگناتیک (واژه یونانی ارتو به معنای مستقیم و گناتوس به مفهوم فک است) یک جراحی یک فکی یا دو فکی به منظور جابجایی موقعیت فکین می باشد. توسط جراحی ارتوگناتیک روابط صحیح دندانی فکی و هارمونی صورتی ایجاد می گردد. هنگامی که فکین به جلو یا عقب، بالا یا پایین حرکت داده شده و یا چرخانده می شوند بافت نرم صورتی چانه، گونه ها، لبها و نوک بینی نیز به تناسب جابجا می گردند. بنابراین چنانچه فکین به درستی جابجا گردند یک هارمونی بین اجزاء صورت ایجاد شده و به نیمرخی زیبا می انجامد. در گذشته تمامی مال اکلوژن های دندانی اسکلتی بدون در نظر گرفتن موقعیت فکین تنها با هدف کسب بهترین روابط دندانی ممکن، فقط با ارتودنسی درمان می شدند. این متد، ارتودنسی کاموفلاژ (ارتودنسی جبرانی) نامیده می شود. امروزه ترکیبی از درمان ارتودنسی و جراحی فک با عنوان روشی جایگزین و ایده آل برای بیمارانی که از مال اکلوژن های اسکلتی رنج می برند در دسترس می باشد.

ارتودنسی برای عقب یا جلو بودن دندان ها و بطور کلی مرتب کردن دندان‌ها ، به کار برده می‌شود و عمل ارتوگناتیک هم شامل عمل‌هایی است که برای قرار دادن فک در محل صحیح آن به کار برده می‌شود. این عمل‌ها برای اصلاح فک و افزایش زیبایی انجام می‌شود. دو متخصص ارتودنتیست و جراح با همکاری نزدیک این عمل را انجام می‌دهند تا نتایج مطلوب حاصل شود.

عمل جراحی ارتوگناتیک توسط یک تیم جراحی شامل یک جراح و یک ارتودنتیست انجام می‌شود. ارتودنتیست‌های ما در گروه تخصصی ارتودنسی ایده آل به با کار گیری بریس ها و ابزارهای دیگر دندان‌ها را در فک بالا و فک پایین مرتب می‌کنند. قبل از شروع درمان، ارتودنتیست‌های ما عکس‌هایی به وسیله اشعه ایکس و روش‌های دیگر گرفته و از دندان‌ها قالب‌گیری می‌کنند. درصورتی‌که نیاز به انجام عمل جراحی فک باشد، برای رفع نگرانی بیماران با آن‌ها صحبت و تبادل نظر می‌کنیم.

در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده آل، ما با دراختیار داشتن مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزار و وسایل، قادر هستیم تا تمام اطلاعات لازم را با عکس‌برداری معمولی به وسیله اشعه ایکس همراه با عکس‌برداری سه بعدی به دست آوریم.

مشاورین ما در گروه ارتودنسی ایده آل آماده ارائه‌ی خدمات مشاوره درمورد روش‌های درمانی می‌باشند. جهت اطلاع از ساعات کاری پزشکان و نیز رزرو نوبت از طریق شماره‌های ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ می‌توانید با ما تماس بگیرید.

چرا ما به جراحی ارتوگناتیک و ارتودنسی نیاز داریم؟

بسیاری از مال اکلوژن‌ها (نامرتبی‌های دندان‌های بالایی و پایینی) به کمک بریس ها اصلاح می‌شود. در برخی موارد فک‌های بالایی و پایینی از نظر سایز و شکل متفاوت هستند و ارتباط صحیحی با هم ندارند. در این حالت ارتودنسی به تنهایی نمی‌تواند دندان‌های بالا و پایین را مرتب کند. در این شرایط ارتودنتیست ممکن است انجام عمل جراحی ارتوگناتیک را برای اصلاح فک‌ها و دندان‌ها ضروری بداند.

بر اساس مطالعه دقیق مدل‌های دندانی خاص شما، عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس، بررسی‌های کامپیوتری و پیش بینی‌ها، ارتودنتیست‌ها و جراح دهان، دندان و فک و صورت بهترین برنامه درمانی ترکیبی را مناسب با شرایط شما پیشنهاد خواهند داد.
جراحی ارتودنسی چگونه است؟

تکمیل درمان ترکیبی جراحی و ارتودنسی غالباً زمان زیادی می‌برد، بنابراین انگیزه بالا و همکاری بیمار و همچنین همکاری و رابطه نزدیک ارتودنتیست و جراح فک و صورت را می‌طلبد. این روش درمانی شامل مراحل مختلفی است و معمولاً زمان بندی انجام مراحل مختلف توسط ارتودنتیست کنترل می‌شود اما مدیریت جراحی در کنار مدرسه، کار و زندگی خانوادگی و اجتماعی کاملاً امکان پذیر است.
درمان ارتودنسی قبل از جراحی

قبل از انجام عمل جراحی فک باید دندان‌ها روی فک‌ها مرتب شده باشند. به دلیل ناترازی فک‌ها، در این مرحله دندان‌ها روی هم جفت نمی‌شوند. هدف از انجام ارتودنسی قبل از عمل جراحی فک، صاف شدن دندان‌ها است تا در زمانی که فک‌ها اصلاح شد دندان‌ها روی هم جفت شده و در محل درست خود قرار بگیرند. مرتب شدن دندان‌ها قبل از انجام عمل جراحی فک الزامی بوده و محل صحیح فک هم در حین عمل مشخص می‌شود.
جراحی فک

قبل از استفاده از بریس‌ها یا در فاز ارتودنسی قبل از جراحی شاید نیاز باشد که برخی از دندان‌ها کشیده شوند. این دندان‌ها به پیشنهاد ارتودنتیست و با تأیید جراح فک برای دستیابی به اهداف زیر انتخاب می‌شوند:

دندان‌ها صاف شوند.
ازدحام و روی هم قرار گرفتگی دندان‌ها اصلاح شود.
نتایج حاصل از جراحی به حداکثر مطلوبیت برسد.
انجام عمل‌های سنگین‌تر امکان پذیر شود و خطرات احتمال کشیدن دندان عقل به حداقل برسد.

پس از اینکه دندان‌های شما به اندازه کافی صاف و مرتب شد، یک جلسه مشاوره با جراح فک و صورت خواهید داشت که در آن جزئیات عمل جراحی، بستری شدن در بیمارستان و دوران نقاهت و بهبودی به طور کامل برای شما توضیح داده خواهد شد.

تمام عمل‌های جراحی مدرن فک (ارتوگناتیک) داخل دهان انجام شده و شکافی در صورت ایجاد نخواهد شد.
ارتودنسی پس از عمل جراحی

پس اتمام دوران نقاهت و بهبودی و به ثبات رسیدن وضعیت فک‌ها، برای قرار گرفتن دندان‌ها در محل نهایی و اصلی باید ارتودنسی انجام شود. ارتودنتیست به شما خواهد گفت این مرحله چه مدت طول می‌کشد که معمولاً حدود ۶ ماه است.
عوارض جانبی عمل جراحی ارتوگناتیک

از آنجا که عمل جراحی ارتوگناتیک عملی سنگین محسوب می‌شود، برخی از عوارض جانبی شناخته شده و قابل پیش بینی را به دنبال خواهد داشت که عبارتند از:

درد: این که بیماران در هنگام کشیدن دندان عقل درد بیشتری را نسبت به عمل جراحی ارتوگناتیک احساس می‌کنند، غیر معمول نیست. در بیمارستان برای کنترل درد داروهای مسکن به شما داده می‌شود که در خانه هم می‌توانید مصرف کنید.
تورم صورت: تورم در صورت بلافاصله پس از عمل ایجاد می‌شود و در ۴۸ ساعت پس از عمل به اوج خود می‌رسد. این تورم تا یک هفته پس از عمل جراحی کاهش نخواهد یافت.
کبودی: کبودی در دو طرف صورت، در زیر چشم و بالای گونه‌ها در بسیاری از بیماران طبیعی است و معمولاً یک هفته پس از انجام عمل جراحی به وجود می‌آید. ممکن است یک هفته بعد این کبودی بهبود یابد.
گرفتگی فک: به دلیل تورم ایجاد شده روی صورت طبیعی است که فک‌ها خشک و سفت شود. این حالت حدود ۱۰ روز پس از عمل ادامه می‌یابد.
اصلاح سبک زندگی: تقویت فک‌ها پس از عمل ارتوگناتیک ۶ هفته طول خواهد کشید و پس از آن می‌توان به رژیم غذایی نرمال و روزمره بازگشت. در طول دو هفته پس از عمل جراحی باید از غذاهای پوره شده، مخلوط شده و مایع شده استفاده کنید. معمولاً پس از عمل جراحی، فک‌ها به وسیله باندهای کشی به مدت سه هفته طوری بسته می‌شود که حرکت نکند. بازگشت شما به رژیم غذایی نرمال شاید مهم‌ترین مورد دوران بهبودی پس از عمل جراحی باشد. توصیه‌های لازم در این زمینه در بیمارستان و توسط متخصص تغذیه به شما خواهد شد.

هزینه‌های انجام عمل ارتوگناتیک

هزینه‌های عمل جراحی ارتوگناتیک به نوع و میزان گستردگی عمل برای اصلاح و ترمیم بستگی دارد.در مواردی که هزینه این جراحی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نباشد، قیمت جراحی ارتودنسی می‌تواند زیاد باشد. برای اینکه بدانید آیا عمل ارتوگناتیک برای شما توصیه می‌شود یا نه با گروه ارتودنسی ایده آل تماس گرفته و جلسه مشاوره‌ای با ارتودنتیست‌های ما تنظیم نمایید.