لثه‌های متورم در واقع یکی از شایع‌ترین اثرات و عوارض جانبی بریس‌ها به شمار می‌روند اما در بیشتر موارد اندکی تغییر در عادات و روشهای صحیح تمیز کردن دندان می‌تواند تحریکاتی را که باعث تورم لثه‌ها می‌شود را کاهش دهد. اما پیش از آن که شما بتوانید مسئله متورم بودن لثه‌ها را حل کنید، در مرحله اول باید بدانید که چه عواملی این مشکل را ایجاد می‌کنند.
علل تورم لثه حین درمان ارتودنسی

براکت‌های فلزی یا سرامیکی به دندان‌های شما چسبانده می‌شوند و به وسیله سیم‌هایی به یکدیگر اتصال و ارتباط می‌یابند که این امر مسواک زدن را قدری سخت‌تر از حالت عادی می‌کند. با این وجود، تمیز کردن دندان‌ها برای از بین بردن باکتری تقریبا از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ چرا که پلاک باکتریایی می‌تواند منجر به ژینژیویت (التهاب لثه) و بیماری پریودنتال (بیماری لثه) شود که اولین مرحله آن قرمز شدن، تورم و خونریزی از لثه‌ها می‌باشد. متاسفانه، هورمون‌های دوران بلوغ می‌توانند شرایط را بدتر کرده و بیماری لثه را در بیماران ارتودنسی جوان تشدید کنند. التهاب لثه تمیز کردن دندان‌ها را سخت می‌کند و سرانجام این مشکل می‌تواند در صورت درمان نشدن، باعث تفکیک و جدا شدن ساختارهای حمایت کننده دندان شود. به غیر از مشکلات تمیز کردن دندان، تورم لثه می‌تواند از ناشی از‌ هایپرپلازی یا‌ هایپرتروفی نیز باشد، شرایطی که در آن لثه‌ها به دلیل حساسیت زیاد نسبت به حضور دائمی بریس‌ها، بیش از حد رشد می‌کنند. به علاوه فشار ناشی از جویدن غذاهای سفت (مانند برخی میوه‌ها و دانه‌ها و سبزیجات خام) می‌تواند باعث درد لثه‌های متورم نیز بشود.
پیشگیری از تورم لثه در ارتودنسی

در درجه اول، بهترین راه برای جلوگیری از تورم لثه‌ها یا کاهش تورم، تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها می‌باشد. در این راستا توصیه می‌شود:

مسواک برقی با سر مخصوص ارتودنسی و یک تایمر که به شما نشان دهد به اندازه کافی مسواک زده اید یا خیر (۲ دقیقه، ۲ بار در روز یا بیشتر اگر لثه‌ها واقعاً متورم هستند).
از مسواک ارتودنسی و تریدر نخ دندان برای تمیز کردن زیر سیم‌ها و اطراف آنها استفاده کنید.
از یک آب‌پاش مانند آب‌پاش واترپیک استفاده کنید که باقی مانده‌های غذایی را از لثه‌ها پاک می‌کند و بسیار مفید است.
به دنبال تمامی موارد بالا، هر روز از دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید. با یک دهانشویه حاوی فلوراید و نصف قاشق چای خوری نمک در آب گرم دهان خود را شستشو دهید تا از این طریق التهاب کاهش پیدا کند.
فراموش نکنید که بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. نه فقط به منظور جلوگیری از التهاب لثه، بلکه به این دلیل که این کار باعث می‌شود بعد از صرف نهار در بریس‌های خود با یقایای مواد غذایی روبرو نشوید.

درمان ورم لثه در ارتودنسی

اگر تورم لثه‌ها حتی بعد از انجام دستورات و راهنمایی‌های لازم، مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کرده است یا اینکه هنوز در حال تصمیم گیری برای استفاده از بریس هستید و در این مورد نگران می‌باشید، متخصص ارتودنسی می‌تواند با شما در مورد درمان‌های مختلف صحبت کند. اینویزیلاین یا اینویزیلاین نوجوانان گزینه‌هایی برای جلوگیری از تورم لثه‌ها هستند، زیرا اینویزیلاین متحرک است و تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها را راحت‌تر می‌کند.