اگر بعد از قرار دادن بریس‌های خود در شرف اولین مراجعه‌ به متخصص ارتودنسی باشید، ممکن است کمی دلهره‌آور به نظر برسد. شما اطلاعی ندارید که چه اتفاقی خواهد افتاد و نگران هستید درد شدید به خصوص در بخش سفت کردن بریس‌ها اتفاق افتد. بی‌اطلاع بودن از وضعیت پیش رو می‌تواند ترسناک باشد. در اینجا روندی که در فرایند سفت کردن بریس مورد انتظار است و آنچه که روی دندان‌هایتان انجام می‌شود، آمده است:
چرا متخصصین ارتودنسی بریس‌ها را سفت می‌کنند؟

قطعا هدف اصلی استفاده از بریس‌ها صاف کردن دندان‌های کج و کمک به حفظ جهت‌گیری مناسب دندان‌های شما است. براکت‌ها و سیم‌ها روی دندان‌های شما فشار می‌آورند و فرآیند بازسازی سلولی را تحریک می‌کنند که منجر به حرکت دندان‌ها و سیستم محافظت از آن‌ها به سمت جهت‌گیری بهتر می‌شود. معمولا زمان زیادی طول می‌کشد تا سیم‌ها، دندان‌ها را حرکت دهند و از این رو استفاده از بریس تا زمانی که لازم است و مراجعات ماهانه به متخصص ارتودنسی باید انجام گردد. اطمینان حاصل کنید که هیچ قرار ملاقاتی را از دست ندهید.

امروزه معمولا از سیم‌های عجیب و غریبی استفاده می‌شود که به صورت گرمایی فعال می‌شوند. این سیم‌ها زمانی که سرد هستند، نرم و تاشو می‌باشند، و وقتی گرما دریافت می‌کنند سفت می‌شوند، بنابراین متخصصین ارتودنسی وقتی که این سیم‌ها سرد هستند، آنها را در دهان شما قرار می‌دهند و سپس سیم‌ها با تنظیم با دمای بالاتر داخل دهان‌ شما سفت می‌شوند. با استفاده از این سیم‌ها، هیچ فرآیند سفت کردن واقعی مورد نیاز نیست. این روند فراتر از یک عملیات تنظیم است زیرا سیم‌های فعلی شما، بسته به اینکه متخصص ارتودنسی‌ چه اولویتی برای حرکت دندان‌ها در نظر دارد، با سیم‌های جدیدی که یا بزرگ‌تر و یا سخت‌تر هستند جایگزین می‌شوند.
در مراجعه‌تان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در زمانی که از بریس استفاده می‌کنید، نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی هر ۴ تا ۶ هفته یکبار خواهید داشت. در طول این ملاقات، او بریس‌های شما را سفت و محکم می‌کند. اگر چه این امر بسیار دردناک به نظر می‌رسد، تنها چیزی که ممکن است احساس کنید ناراحتی اندکی خواهد بود.

تنظیم شامل مراحل زیر می‌باشد:

ابتدا کش‌های پلاستیکی به نام لیگاتور کشی که براکت‌ها را به آرچ وایر نگه می‌دارند، برداشته می‌شوند.
سپس خود آرچ وایر برداشته می‌شود.
پس از آن متخصص ارتودنسی دندان‌های شما و موقعیت آن‌ها را بررسی خواهد کرد. او نیاز شما به یک آرچ وایر جدید را به شما اطلاع خواهد داد.
در نهایت، آرچ وایر قبلی یا نوع جدید آن روی براکت‌های شما قرار می‌گیرند و سپس لیگاتورهای کشی جدید برای نگهداشتن براکت‌ها به آرچ وایر اضافه می‌شود.

این مرحله نهایی جایی است که در آن ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید آن هم در صورتی که اولین تجربه سفت کردن بریس را داشته باشید. به مرور در هر مراجعه بعدی، احساس ناراحتی کمتر و کمتری ناشی از فشار روی دندان‌ها تجربه خواهید کرد. چیزی که هیچ گاه نباید احساس کنید این است که آرچ وایر به گونه شما فرو رود. در صورت وجود این مشکل، قبل از اینکه مطب را ترک کنید بایستی توسط متخصص ارتودنسی تعمیر شود. اگر بعدا در منزل احساس ناراحتی داشتید، در اسرع وقت قرار ملاقاتی ترتیب دهید. آرچ وایر به راحتی توسط کلیپرها کوتاه می‌شود و این کار باعث جلوگیری از آسیب سیم به داخل گونه شما می‌گردد.

اگر بعد از پایان سفت کردن بریس‌ها، احساس ناراحتی داشتید، بهتر است از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود تنها از غذاهای نرم مانند سیب زمینی پخته یا سوپ برای چند روز آینده استفاده شود. سایر نکات لازم برای مقابله با ناراحتی شامل نوشیدن آب سرد، قرار دادن کمپرس سرد و استفاده از بی‌حسی خوراکی است. ایجاد سرما با نوشیدن آب و یا قرار دادن مستقیم فشار سرد به ناحیه دردناک، بی‌حسی در دهان شما ایجاد می‌کند که باعث تسکین درد و کاهش التهاب لثه‌ها می‌شود. اگر در صورت آسیب درمان با گرما را ترجیح می‌دهید، به جای کمپرس سرد می‌توان پد گرما نیز بر روی دهان خود اعمال کنید. فقط به یاد داشته باشید که از یک پارچه روی پوست خود استفاده کنید تا در معرض مستقیم گرما قرار نگیرد و دچار سوختگی نشوید. شستن دهان با آب نمک گرم نیز کمک کننده خواهد بود. همچنین می‌توانید برای تسکین درد، یک بی‌حسی خوراکی را به طور مستقیم روی دندان‌ها و لثه خود قرار دهید. پس از اولین روز، هر روز احساس بهتری خواهید داشت تا درد و ناراحتی به طور کامل از بین برود.

در حالی که ممکن است طی مراجعات هر ماهه برای آینده قابل پیش بینی ناامید شده باشید، مهم است که همواره نتیجه نهایی را به خاطر بیاورید. در نظر داشته باشید که یک لبخند زیبا که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند، در پایان این مسیر طولانی به دست می‌آید. پس از آن دیگر مجبور نیستید دهان خود را پشت دست‌هایتان پنهان کنید یا با لب‌های بسته لبخند بزنید. دیگر از نگاه کردن به تصاویر خود خجالت زده نمی‌شوید یا یک فرد منزوی اجتماعی که همیشه بوده‌اید، نخواهید بود. صبور باشید و به متخصص ارتودنسی و فرآیند درمان خود اعتماد کنید. در نهایت از اینکه این کار را برای خود انجام دادید، خوشحال خواهید شد. زمانی که از خانه خارج می‌شوید، لبخند زیبا همواره مهم ترین زیور می‌باشد.

معمولا بریس‌ها به مدت چند سال استفاده می‌شوند، اما زمان‌بندی می‌تواند متفاوت باشد. بسته به اینکه دندان‌های شما چگونه به فشار وارده پاسخ می‌دهند و توانایی حفظ سلامت دهان و دندان مناسب در حضور بریس‌ها، مدت زمان لازم برای استفاده از بریس‌ها تعیین می‌شود. با پیروی از تمام دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی، در راه رسیدن به دندان‌های صاف و لبخند زیباتر موفق خواهید بود.

پاسخ هر بیمار به سفت شدن بریس‌ها متفاوت است و برخی ممکن است هیچ احساس ناراحتی نداشته باشند در حالی که برخی از بیماران ممکن است تا چند روز پس از آن دچار درد باشند. همواره به بدن خود توجه کنید. شما می‌دانید که چه چیزی برای شما طبیعی و چه چیزی غیر طبیعی است. هرگز نباید درد زیادی داشته باشید و هرگز نباید چسبیدن آرچ وایر به گونه‌ را نادیده بگیرد. در هر یک از این موارد، باید بلافاصله با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.