متخصص ارتودنسی و دندانپزشک هر دو به بیماران کمک می‌کنند سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشند اما از راه‌های متفاوتی این کار را می‌کنند. دندانپزشکی یک تخصص پزشکی بسیار گسترده است که با دندان‌ها، لثه، اعصاب و فک سر و کار دارد، در حالی که ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که بر تصحیح بایت ها، به هم چسبیدگی دندان‌ها و صاف کردن دندان‌ها متمرکز شده است. یکی از مهم‌ترین تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی این است که تمامی متخصصان ارتودنسی، دندانپزشک هستند اما تمامی دندانپزشکان متخصص ارتودنسی نیستند.
شباهت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک چیست؟

اصلی ترین شباهت بین یک دندانپزشک و یک متخصص ارتودنسی این است که هر دو بر مراقبت‌های دهان و دندان تمرکز دارند. یک متخصص ارتودنسی می‌تواند در مطب دندانپزشکی کار کند و همان درمان‌های دندانپزشک را ارائه دهد. از این لحاظ هر دو کاملاً یکسان هستند. آنها هر دو پزشک هستند و با دندان و لثه سر و کار دارند.
آنها چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی بیشتر از شباهت‌های آنها است. یک متخصص ارتودنسی به تحصیلات بیشتری تحت عنوان تخصص دندانی نیاز دارد. این شرایط مانند پزشکی است که برای جراح شدن به کسب آموزش‌های بیشتری نیاز دارد. تفاوت دیگر متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی این است که متخصص ارتودنسی در کمک به بیماران برای ردیف کردن دندان‌ها، بهبود وضعیت بایت یا آماده کردن دندان‌ها برای کار گذاشتن سیم‌کشی و ابزارها، تخصص یافته است. اگر یک بیمار دچار اُوِربایت باشد، دندانپزشک او را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد. دندانپزشک معمولاً بهداشت دهان و دندان را تقویت می‌کند و خدمات مربوط به موارد زیر را ارائه می‌دهد:

پوسیدگی دندان
عصب کشی
بیماری لثه
روکش
بریج
ونیر
سفید کردن دندان

متخصص ارتودنسی که دندانپزشک تخصص یافته در مرتب کردن دندان‌ها می‌باشد، اقدامات مربوط به موارد زیر را ارائه می‌دهد:

نامنظمی دندان‌ها
شلوغی دندان ها
اوربایت
آندربایت

متخصص ارتودنسی در چه مواردی می‌تواند کمک کند؟

متخصص ارتودنسی به درمان کجی دندان‌ها و نیز بیمارانی با مشکلاتی از این دست کمک می‌کند. این موارد شامل اوربایت، آندربایت، کراس بایت، فاصله دار بودن دندان‌ها، شلوغی دندان‌ها و درمان ناهنجاری‌های فکی- گیجگاهی (TMD) می‌شود. برخی مشکلات فک نیز باید به وسیله متخصص ارتودنسی درمان شوند. گرچه ممکن است یک دندانپزشک علاوه بر کشیدن دندان، درمان‌های TMJ و پر کردن دندان ها، برای ارائه مراقبت‌های ارتودنسی نیز آموزش دیده باشد، با این حال اگر لبخند خود را به یک متخصص ارتودنسی بسپارید، بهتر می‌توان بین درمان‌های مورد نیاز شما تعادل ایجاد کرد. یکی دیگر از گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود، ارتودنسی نامرئی است. ارتودنسی نامرئی از مجموعه ای از تِرِی‌های (tray) شفاف که به صورت سفارشی مطابق با دهان شما ساخته شده است استفاده می‌کند تا دندان‌های شما را برای داشتن یک لبخند زیباتر، مرتب کند. بر خلاف سیم‌کشی‌های معمول، ردیف کننده‌های استفاده شده در ارتودنسی نامرئی، واقعا نامرئی هستند و همین موضوع باعث می‌شود آنها بهترین گرینه برای افرادی باشند که نمی‌خواهند به خاطر استفاده از سیم‌ها یا براکت‌ها با محدودیت روبرو شوند. بر اساس استفاده‌های موفقیت آمیز از ارتودنسی نامرئی، ثابت شده است که ارتودنسی نامرئی درست به اندازه سیم‌کشی‌های معمولی موثر می‌باشد. متخصص ارتودنسی و دندانپزشک شما می‌تواند به صورت همزمان کار کنند و لبخند سالم تری را برای شما به ارمغان بیاورند. یک دندانپزشک قادر است به شما بگوید که آیا نیاز به ارتودنسی دارید یا خیر و بهترین زمان برای درمان ارتودنسی را نیز به شما اعلام کند. یک متخصص ارتودنسی لبخندی را به شما می‌بخشد که هم مراقبت از آن بسیار آسان تر است و هم بسیار جذاب تر است. شما باید هم با متخصص ارتودنسی و هم با دندانپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید دهان و دندان شما در بهترین وضعیت سلامتی و پاکیزگی قرار دارد.