شکستگی

اگر بریس دارید، احتمالا در برخی مواقع دچار شل شدن سیم آن شده‌اید. سیم‌های بریس معمولا به زودی پس از قرار دادن بریس‌ها، شل می‌شوند. به هر دلیلی که باشد، یک سیم شل شده به ندرت نگران کننده است. در اغلب موارد، می‌توانید سیم را در خانه تعمیر کنید که بریس شما را تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی راحت می‌کند.

 

چگونه می‌توان یک سیم شل شده روی بریس‌ها را به صورت موقت سفت کرد
خم کردن به مکان قبلی خود

برای خم کردن سیم و بازگرداندن آن به محل خود باید:

دقت کنید سیم در کجا شل شده است: سیم‌ها می‌توانند با گذشت زمان و یا در اثر جویدن مواد غذایی شل شوند. اطمینان حاصل کنید که براکت شما هنوز به دندان شما متصل است. همچنین مطمئن شوید که سیم به طور کامل از براکت خارج نشده است. اگر سیم از براکت بیرون آمده است، تلاش کنید آن را به داخل بکشید. ممکن است به کسی احتیاج داشته باشید تا به شما در این امر کمک کند. اگر براکت نیز از دندان شما جدا شده باشد، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا آن را دوباره به جای خود برگرداند.
یک شی کوچک و غیر تیز پیدا کنید تا آن را به محل خود بازگردانید. برای این منظور می‌توان از اشیای بسیاری استفاده کرد. شما می‌توانید از یک پاک کن مداد، پشت قاشق یا یک گوش پاک کن استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این‌ها را در دست نداشته باشید، شی کوچک دیگری را برای انجام این کار پیدا کنید.
از جسم برای قرار دادن سیم در محل استفاده کنید. به آرامی شی را به دهان خود بچرخانید. ممکن است نیاز به نگاه کردن در یک آینه برای دیدن آنچه که انجام می‌دهید داشته باشید. سیم را به سمت محل خود فشار دهید تا یک بار دیگر نزدیک دندان‌های شما قرار بگیرد. آرام و ملایم فشار دهید. ممکن است سیم بلغزد و گونه و یا لثه‌های شما را سوراخ کند. نباید به خودتان آسیب بزنید یا سیم دیگری را بیرون بکشید.
اطمینان حاصل کنید که دیگر سیم به گونه شما مالش داده نمی‌شود. با زبان خود، ناحیه‌ای را که سیم آن شل شده است احساس کنید. باید شبیه زمان قبل از شل شدن به نظر برسد. اگر ناراحتی دارید یا اگر سیم گونه شما را می‌خراشد، باید روش دیگری را امتحان کنید یا با متخصص ارتودنسی خود قرار ملاقاتی را ترتیب دهید.

تعمیر شکستگی سیم ارتودنسی با پوشاندن سیم با موم ارتودنسی

یک توپ کوچک از موم دندانی درست کنید. موم دندانی یا تسکینی از سوی متخصص ارتودنسی‌تان یا در داروخانه محلی شما در دسترس می‌باشد. موم را به صورت یک توپ در اندازه مغز پاپ کورن یا نخود رول کنید. شکل دادن موم با دستان شما باید آسان باشد.
بریدن سیم

برای بریدن سیم باید:

یک سیم چین کوچک پیدا کنید. سیم‌های بریس می‌توانند به آسانی بریده شوند. به چیزی بسیار بزرگ نیاز نخواهید داشت. سیم چینی را انتخاب کنید که می‌تواند به راحتی داخل دهان شما قرار بگیرد. سیم چین‌های دارای انتهای دوربرد بهترین وسیله هستند، زیرا قطعه برشی سیم را محکم می‌گیرند. این امر به اجتناب از احتمال بلعیدن قسمت بریده شده سیم کمک می‌کند. اگر سیم چین دستی ندارید، می‌توانید از ناخن‌گیر استفاده کنید.
سیم چین را با الکل تمیز کنید. هر چیزی که شما در دهان خود قرار می‌دهید همواره باید تمیز باشد. در صورت استفاده از ناخن‌گیر نیز باید آن را استرلیزه کنید. قبل از قرار دادن سیم چین در داخل دهان، اجازه دهید الکل خشک و یا تبخیر شود. بلافاصله بعد از تمیز کردن سیم چین از آن استفاده کنید.
انگشت خود را بر روی سیمی که قصد دارید ببرید، قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا قطعه بریده شده سیم به داخل گلو پرتاب نشود. باید به هر قیمتی از بلعیدن سیم جلوگیری کنید. بلعیدن سیم می‌تواند دردناک و گاهی خطرناک باشد.