در حالی که مسواک زدن تا حد زیادی لذت بخش است، واقعا یک فرآیند مهم و وقت گیر برای افرادی است که از بریس‌های دندانی استفاده می‌کنند. افراد دارای بریس ارتودنسی نیاز به مراقبت بهداشتی ویژه و دقیق‌تری دارند، زیرا مواد یا تجهیزات اضافی که در دهان وجود دارند، به عنوان تله‌ای برای غذا و جرم و پلاک عمل می‌کنند. اگر چه لوازم ارتودنسی در صاف کردن دندان‌ها بسیار مفید هستند، داشتن بریس به طور چشمگیری حفظ استانداردهای مراقبت بهداشت دهان و دندان را سخت‌تر می‌کند، زیرا برای تمیز کردن اطراف براکت‌ها و سیم‌ها، زحمت بیشتری نیاز است. حذف نامناسب پلاک و بقایای مواد غذایی یا بهداشت دهان و دندان ضعیف و عدم استفاده از مسواک و نخ دندان می‌تواند بعضی از افراد را به طور ویژه‌ای در معرض مشکلات ناشی از عدم رعایت بهداشت مانند جینجیویتی و پوسیدگی دندان قرار دهد. بنابراین استفاده از وسیله رفع پلاک مناسب مانند مسواک مخصوص ارتودنسی برای جلوگیری از تجمع پلاک در اطراف دندان ضروری است. لازم به ذکر است، سایر روش‌های مراقبت بهداشت دهان و دندان مانند نخ دندان کشیدن نیز برای کمک به رفع پلاک بینابینی و مجاور (یعنی بین دندان‌ها) مهم است زیرا این نواحی توسط مسواک‌ها غیرقابل دسترسی هستند. در این مرحله شما ممکن است سوالاتی داشته باشید از جمله:
چه نوع مسواکی برای بریس مناسب است؟

بسیاری از انواع مسواک ارتودنسی در بازار وجود دارد. به طور کلی، از مسواک‌هایی استفاده کنید که دارای مارپیچ‌های مخصوصی برای دسترسی به شکاف‌ها و درزها و دارای حرکت بهتر و انعطاف پذیری می‌باشد و در نگاه داشتن بریس، مسواک‌های بی‌نظیری به حساب می‌آیند. شما همچنین می‌توانید مسواک برقی انتخاب کنید.
چرا لازم است بهترین مسواک را برای بریس‌ها استفاده کنیم؟

در برخی مواقع ممکن است مسواک زدن روی بریس به آن آسیب برساند و علاوه بر این، ترک‌های کوچک و شکاف‌های داخل بریستان ممکن است به طور موثری تمیز نشود، که ممکن است خطر ابتلا به مشکلات دندانی را افزایش دهد. از آنجا که مسواک طبیعی برای تمیز کردن سطح معمول دندان‌ها ساخته شده است، این مسواک‌های نرم برای دستیابی و تمیز کردن شکاف‌های بریس شما که ذرات مواد غذایی در آن گیر افتاده است طراحی شده‌اند و پاکیزگی دندان‌ها را تضمین می‌کند. اگر بریس دارید، مهم است که مسواکی نرم یا با درجه زبری متوسط تهیه کنید تا خود را از بسیاری از مشکلات نجات دهید.
مسواک‌های داخل دندانی

مسواک‌های بین دندانی ارتودنسی برس‌های کوچک استوانه‌ای یا مخروطی هستند که بین دندان‌ها و بریس‌ها را تمیز می‌کنند. این مسواک‌ها شبیه مسواک‌های لوله‌ای کوچک به نظر می‌رسند. مسواک‌های بین دندانی ارتودنسی دارای ابعاد، اشکال و کیفیت‌های مختلف هستند. برندهای بهتر دارای سیم‌های پوشش داده شده خاصی هستند، به طوری که احتمال بسیار کمتری دارد که به بریس‌های شما گیر کند یا لثه‌هایتان را زخمی نماید. از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود بپرسید که کدام مسواک بین دندانی برای دندان‌های شما بهترین است. استفاده از مسواک‌های بین دندانی ارتودنسی معمولا ساده‌تر و موثرتر از نخ دندان است. اما اندازه مناسب کلیدی است. اگر مسواک برای یک ناحیه بزرگتر، کوچک باشد، کار خود را انجام نخواهد داد و اگر بیش از حد بزرگ باشد، به راحتی در تناسب با دندان‌ها قرار نمی‌گیرد و یا به لثه‌های شما صدمه می‌رساند. بسیاری از متخصصان ارتودنسی استفاده از ۲ اندازه مسواک ارتودنسی را توصیه می‌کنند، یکی برای شکاف‌های بزرگتر و یکی برای شکاف‌های کوچکتر. به این ترتیب، دندان‌هایتان را پاک می‌کنید و به خودتان نیز آسیب نخواهید رساند. نکته مهم این است که هر بار که مسواک می‌زنید، از آنها استفاده کنید. این مسواک‌ها یک ابزار مورد استفاده یک بار در روز یا یک روز در میان نیستند. هنگامی که شروع به مسواک زدن با آن‌ها می‌کنید بهتر است آن را حفظ کنید.