متخصصان ارتودنسی گروه تخصصی ایده آل معتقدند که داشتن دندان‌های مرتب نه تنها موجب افزایش اعتمادبه‌نفس افراد و چهره زیباتر می‌شود، بلکه از ابتلا به سایر بیماری‌های دهان و دندان در آینده نیز پیشگیری می‌کند. بنابراین انتخاب یک متخصص ارتودنسی قابل اعتماد از کلیدی‌ترین عوامل موفقیت انجام یک روش ارتودنسی به شمار می‌رود.

آرزوی مشترک تمام والدین بدون شک دیدن چهره شاد و خندان فرزندان‌شان است، اما بعید است کودک با دندان‌های نامرتب رغبتی به لبخند زدن داشته باشد و احتمالاً در تلاش برای پوشاندن این نازیبایی، همواره لب‌های خود را به هم می‌فشرد. اینجاست که متخصصان ارتودنسی پای به میدان می‎گذارند و با خلق لبخندی زیبا تفاوت چشمگیری را در چهره و روحیه ایجاد می‌کنند. نکته مهم انتخاب دکتر ارتودنسی ماهر و باتجربه است. ما با درک نگرانی مراجعین همواره با روی باز آماده پاسخگویی به ابهام‌ها و پرسش‌ها هستیم. اجازه دهید در نخستین گام تفاوت بین دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی را شرح دهیم.

 

مقایسه دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

هم دندانپزشکان و هم متخصصان ارتودنسی هر دو از تحصیلات دانشگاهی گسترده و جامعی برخوردار هستند. مدت تحصیلات تکمیلی دندانپزشکان ۸ سال است، حال آن که متخصصان ارتودنسی برای گرفتن تخصص باید ۱۰ تا ۱۱ سال آموزش ببینند.

ارتودنسی یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که بر رشد صورت، دندان‌ها و فکین به منظور دستیابی به زیباترین حالت و بهترین عملکرد ممکن متمرکز است. متخصصان ارتودنسی علاوه بر درمان انحراف و کجی دندان‌ها در رفع دیگر مشکلات، از قبیل اور بایت و آندربایت (جلوتر بودن بیش از اندازه دندان‌های بالا یا پایین)، کراس بایت، فاصله زیاد بین دندان‌ها و شلوغی و به هم فشردن دندان‌ها نیز به بیماران کمک می‌کنند. برای درمان دیگر اختلال‌های مربوط به فک نیز باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

دندانپزشک عمومی نیز قادر به انجام ارتودنسی است. بااین حال دندانپزشکان عمومی در اکثر موارد فاقد تجربه و دانش متخصصان ارتودنسی هستند. البته متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان معمولاً در همکاری نزدیک با یکدیگر و فعالیت در زمینه تخصصی خود بهترین نتیجه را ارائه می‌دهند.

در ادامه به بررسی شرایط یک متخصص ارتودنسی ماهر می‌پردازیم و مراحل یافتن بهترین متخصص ارتودنسی را شرح می‌دهیم.
ویژگی‌های متخصص ارتودنسی خوب
شرایط و تجربه

متخصص ارتودنسی باید از مهارت‌ها و تخصص لازم برخوردار باشد و پس از گذراندن دوره کارشناسی دندانپزشکی موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد ارتودنسی شده باشد. به علاوه نام ایشان باید در شورای دندانپزشکی عمومی ثبت شده باشد.
گروه همکار

توصیه می‌کنیم حتماً صلاحیت و تجربه گروه ارتودنسی و متخصص معالج خود را بررسی کنید.
روش‌های درمان

متخصص در جلسه مشاوره اولیه روش‌ها و انواع ارتودنسی را توضیح می‌دهد و با توجه به شرایط بهترین روش را برای درمان تعیین می‌کند. بهتر این است که پیش از تعیین وقت مشاوره به تارنمای متخصص انتخابی خود مراجعه کنید تا با آگاهی از روش‌های قابل ارائه توسط ایشان پای به مطب بگذارید. به این ترتیب می‌توانید در فرصت مناسب پرسش‌های مرتبط با روش تعیین شده را مطرح کنید.
سابقه عملکرد و درمان‌های پیشین

یافتن متخصص ارتودنسی نزدیک به محل زندگی یا اشتغال خود با توجه به لزوم مراجعه متعدد به نظر عقلانی می‌رسد، بااین حال نباید مهارت را قربانی دوری مسافت کرد. حتماً عکس‌های قبل و بعد از موارد پیشین را ببینید. اکثر متخصصان این تصاویر را در کنار نظرات بیماران پیشین در تارنمای خود بارگذاری می‌کنند، اگر تصاویر موجود نبود حتماً در جلسه مشاوره از متخصص بخواهید تا آنها را به شما نشان دهد.
آگاهی از فراورده‌های معتبر و آشنایی با پیشرفت‌های ارتودنسی

فراورده‌های مرتبط با نوع ارتودنسی پیشنهادی را بررسی کنید و با بازدید از تارنمای متخصص انتخابی خود ببینید که آیا ایشان از محصولات دارای برند معتبر و شناخته شده استفاده می‌کنند یا خیر. برای مثال اگر علاقمند به ارتودنسی نامرئی هستید، برندهای مورد استفاده و نظرات متخصص آتی خود را در این باره مطالعه کنید.
هزینه و بودجه

هزینه درمان ارتودنسی معمولاً بالا است، اما اکثر متخصصان هزینه را با درک شرایط مراجعین خود قسط بندی می‌کنند. پیش از شروع درمان مبلغ نهایی و ریز هزینه‌ها، از جمله هزینه حالت نگهدارنده در دوره پس از درمان را سوال کنید. بسیاری از متخصصان هزینه اولیه را در تارنمای خود درج می‌کنند، اما به خاطر داشته باشید که هیچ دو موردی شبیه هم نیست. بنابراین شتابزده عمل نکنید و حتماً مسائل مالی را پیش از تصمیم گیری مد نظر قرار دهید.
مشاوره

کسب آگاهی لازم پیش از تصمیم گیری بسیار مهم است. اکثر متخصصان ارتودنسی فرصت جلسه مشاوره رایگان را به بیماران خود می‌دهند و در این زمان سابقه پزشکی را بررسی و در مورد اهدافتان و ضروریات درمان ارتودنسی صحبت می‌کنند و طرح درمانی را پس از عکاسی، برای مقایسه قبل و بعد، و رادیولوژی دندان تهیه می‌کنند. در این جلسه بهترین نوع ارتودنسی، هزینه و طول درمان تعیین می‌شود.
مراقبت پس از درمان و در خانه

در مدت یک تا دوساله ارتودنسی باید در فواصل منظم، معمولاً هر هشت هفته یک بار، به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، البته ویزیت‌های دندانپزشکی را نیز نباید از یاد ببرید. اما شاید فکر کنید که در این فواصل ممکن است اتفاقی رخ دهد و به مشکل بربخورید، اگر بدانید که می‌توانید به راحتی با متخصص در ارتباط باشید، حتماً آسودگی خاطر بیشتری خواهید داشت. به علاوه کمک و حمایت متخصص ارتودنسی در دوره پس از درمان نیز مهم است. نگهداری از نتیجه به دست آمده مرحله مهمی از درمان ارتودنسی است که طی آن دندان‌ها پس از برداشتن بریس و سیم در موقعیت صحیح نهایی ثابت نگه داشته می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که دوره پس از درمان در هزینه برآورد شده و طرح درمانی در نظر گرفته شده است.
ارتباط با دندانپزشکان

اگرچه تحت نظر ارتودنتیست خواهید بود، اما دندانپزشک نیز باید از روند درمان آگاه باشد. به همین دلیل ارتباط بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک را بررسی کنید تا مشکلی وجود نداشته باشد و با همکاری ایشان بهترین نتیجه ممکن به دست آید. متخصص ارتودنسی مسئول بریس‌ها و سیم ارتودنسی است و دندانپزشک نیز دائماً سلامت دهان و دندان شما را در نظر دارد.
محیط کلینیک

درمان ارتودنسی به طور متوسط یک تا دو سال طول می‌کشد و در این مدت باید بارها به دکتر متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، پس طبیعی است که محیط کلینیک تاثیر بسزایی بر روی شما و علاقه به پیگیری درمان داشته باشد. چنانچه امکان برگزاری جلسه مشاوره رایگان وجود دارد، در این فرصت علاوه بر دریافت اطلاعات درمانی، محیط را نیز بررسی کنید. آیا مسئول پذیرش به خوبی و با خوشرویی از شما استقبال می‌کند؟ در کلینیک احساس راحتی می‌کنید؟ پزشکان برخوردی گرم و دوستانه دارند؟ مطمئن شوید که می‌توانید در کلینیک احساس راحتی کنید و به خوبی از شما مراقبت می‌‌شود.

شاید انتخاب یک دندانپزشک جهت انجام معاینات دوره‌ای و انجام اقدامات ترمیمی دندان نیاز به جست و جو و صرف مدت زمان نیازی نداشته باشد، اما با توجه به نقشی که ارتودنسی دندان در ایجاد چهره‌ای زیباتر و هم‌چنین پیشگیری از ابتلا به سایر بیماری‌های دهان و دندان در آینده فرد بازی می‌کند، انتخاب یک متخصص ارتودنسی نیاز به دقت و توجه دارد.

همکاران ما در گروه ارتودنسی ایده آل می‌توانند سایر سوالات شما را از طریق شماره تلفن‌های زیر و هم‌چنین به صورت حضوری پاسخ دهند.