بیشتر مردم می‌خواهند لبخندی زیبا داشته باشند. اگر شما به تبلیغات و عکس‌ها افراد در تلویزیون و رسانه‌های دیگر توجه کنید می‌بینید که این افراد دندان‌های بسیار مرتب و زیبایی دارند. متاسفانه این برای همه نیست. دندان‌های دائمی بسیاری از کودکان صاف رشد نمی‌کند. یکی از عارضه‌های دندانی مال ماکلوژن (بم ریختگی و نامرتبی دندان‌ها)، اوربایت است که ما قصد داریم درباره آن توضیحاتی بدهیم.

در دندان‌هایی که اوربایت هستند دندان‌های بالایی روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند؛ به عبارت دیگر، دندان‌های بالایی جلو آمده و روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند که می‌تواند باعث ایجاد برخی مشکلات شود؛ البته این مشکلات اثری بر سلامت فرد ندارد. عدم پیشگیری از اوربایت علاوه بر تأثیر در ظاهر افراد می‌تواند به طرق مختلف مشکلاتی مثل آسیب به روکش دندان، درد در فک و اختلالات گفتاری ایجاد کند.

هیچ چیز مانند یک لبخند زیبا، به صورت شما زیبایی نمی‌بخشد. اگر دندان‌های شما دچار عارضه اوربایت شده است درباره ترمیم و اصلاح آن با دندانپزشکان ما مشورت کنید. قبل از انجام این کار شما و کودکتان به لبخندهای مردم توجه کنید. تیم مجرب ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل، خدمات درمانی ارتودنسی متناسب با مشکلات و سبک زندگی شما را ارائه و بهترین راه حل را برای برطرف کردن عارضه اوربایت دندان‌ها به شما پیشنهاد خواهند داد. در اولین جلسه مشاوره متخصصین ما و دستیارانشان در مورد بهترین روش‌های درمانی متناسب با وضعیت شما با شما صحبت خواهند کرد. شما می‌تواند برای مشاوره جهت درمان مشکل جلو بودن دندان‌ها وفک بالا و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع اوربایت

بسیاری از افراد دارای دندان‌های اوربایت هستند. دندان‌های هفتاد درصد از کودکان تا حدی دارای اوربایت است. در بسیاری موارد اوربایت قابل مشاهده است اما در مواردی هم این عارضه بسیار ناچیز بوده و فقط برای دندانپزشک قابل مشاهده و توجه است. دو نوع اور‌بایت وجود دارد: اوربایت عمودی و اوربایت افقی. اوربایت افقی زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های بالایی جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گیرند و اوربایت عمودی زمانی روی می‌دهد که دندان‌های بالایی به‌طور قابل توجهی روی دندان‌های پایینی را بپوشاند. اوربایت همچنین می‌تواند در گروه‌های اسکلتی یا دندانی طبقه بندی شود. در اوربایت دندانی مسائل و مشکلات مرتبط با دندان مورد بررسی قرار می‌گیرد در حالی که وقتی از اوربایت اسکلتی صحبت می‌کنیم مشکلات فک را مورد ملاجظه قرار می‌دهیم. فک پایینی بسیار کوچکتر بوده و زمانی که با فک بالایی جفت نمی‌شود می‌تواند مشکل ساز شود.

دلایل بروز اوربایت دندان چیست؟

علت ابتلا به عارضه اوربایت در افراد متفاوت است.

در بسیاری از موارد اوربایت ارثی است. همانگونه که رنگ مو و چشم ارثی است علت ایجاد اورجت هم می‌تواند ارثی باشد.
با رشد کودکان، ممکن است فک آنها به صورت غیریکنواخت رشد کند. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که فک بالایی بزرگ‌تر از فک پایینی باشد. ممکن است شما را برای کشیدن دندان به دندانپزشک خانوادگی خود و یا یک جراح دهان و دندان ارجاع دهیم. با ارتودنسی فک بالا و از فضای اضافی ایجاد شده برای عقب راندن دندان‌هایی جلوی فک بالا به منظور کاهش میزان اورجت استفاده خواهیم کرد.عوامل زیادی در تعیین هزینه ارتودنسی فک بالا نقش دارند. عواملی مانند شدت جلو بودن دندان‌ها، میزان تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی شما، نوع درمان، مدت زمان درمان و پوشش بیمه‌ی درمانی در هزینه‌ی درمان موثر هستند.
در برخی موارد زمانی که کودک خردسال دندان‌های خود را زودتر از موعد مقرر از دست می‌دهد اوربایت به وجود می‌آید.
برخی از عادات بد کودکی مانند مکیدن انگشت شست و استفاده طولانی مدت از پستانک می‌تواند از دلایل شایع ایجاد اوربایت دندانی شود. وقتی کودک انگشت شست خود را می‌مکد یا از پستانک و شیشه برای مدت طولانی استفاده می‌کند عارضه اوربایت به وجود می‌آید. اختلال فشار زبان نیز که یک اختلال بلع بوده و در آن زمانی که کودک می‌خواهد غذا را ببلعد به جای اینکه زبان را به سقف دهان فشار دهد به دندان‌های جلویی این فشار را وارد می‌کند می‌تواند باعث ایجاد اوربایت باشد. عادات بد دیگر مانند خوردن ناخن نیز می‌تواند باعث ایجاد آور بایت شود.

با اینکه اوربایت ممکن است به دلایل مختلف به وجود بیاید اما اصلاح آن اغلب بسیار ساده است. تصحیح و ترمیم دندان‌های اوربایت برای پیشگیری از عوارض بعدی ضروری است.
مشکلات ناشی از دندان‌های اوربایت

همان گونه که قبلاً توضیح داده شد به دلیل اینکه عارضه اوربایت می تواندباعث ایجاد مشکلات متعددی برای فرد شود باید حتماً برای درمان آن اقدام کرد.

مشکلات مرتبط با زیبایی: مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکلی که افراد با اوربایت دندان دارند تأثیر منفی آن در ظاهر صورت آنها است. با وجود این عارضه افراد ممکن است از ظاهر خود خجالت کشیده و عزت نفس آنها کاهش می‌یابد.
درد فک: اوربایت می‌تواند باعث گرفتگی عضلات فک و ایجاد درد در فک شود.
اختلالات گفتاری: با وجود دندان‌های اوربایت صحبت کردن افراد مقطع و بریده بریده شده، این حالت با افزایش سن وخیم‌تر می‌شود.
خوردن: اوربایت باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام غذا خوردن و جویدن می‌شود.
بیماری‌ها: با وجود دندان‌های اوربایت، مراقبت‌های منظم دهان و دندان مانند مسواک‌زدن و کشیدن نخ دندان به طور مؤثر نمی‌تواند انجام شود.
مشکلات مینای دندان: وقتی که به دلیل دندان‌های اوربایت مینای دندان آسیب می‌بینید احتمال پوسیدگی دندان‌ها افزایش یافته و ممکن است فرد به عوارض و مشکلات ناشی از بیماری‌های لثه مبتلا شود.
مشکلات دیگر: با وجود دندان‌های اوربایت، جویدن غذا با مشکل مواجه شده و گرفتگی عضلات فک می‌تواند باعث شکستگی دندان‌ها شود.
گرفتگی و سفت شدن عضلات و سر درد

درمان‌های اصلاحی اوربایت دندان

در گروه ارتودنسی ایده‌آل، ما در جلسات اولیه مشاوره دندان‌های شما را به دقت مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و به شما کمک خواهیم کرد تا مناسب‌ترین گزینه را برای اصلاح و ترمیم دندان‌های خود انتخاب کنید. برخی از این گزینه‌ها عبارتند از بریس های فلزی، بریس‌های سرامیکی و ارتودنسی نامرئی.
بریس‌های ارتودنسی

به کارگیری روش‌های ارتودنسی معمول‌ترین روش اصلاح دندان‌های اوربایت است. متخصص ارتودنسی برای درک بهتر موقعیت فک‌های بالایی و پایینی شما قبل از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نوع درمان از دندان‌ها و فک شما عکس خواهد گرفت.
ارتودنسی نامرئی

از آنجا که راحت‌ترین راه برای اصلاح و ترمیم اوربایت استفاده از بریس است، بسیاری از افراد از ارتودنسی نامرئی برای درمان اوربایت دندان‌های خود بهره می‌گیرند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند در برخی موارد به درمان اوربایت کمک کند اما استفاده از این روش ارتودنسی به شدت اوربایت دندان‌های بیمار و زمان درمان بستگی دارد.

عمل جراحی برای ترمیم و اصلاح اوربایت دندان

درمان اوربایت دندان بسته به میزان شدت این عارضه ممکن است حدود دو سال و یا حتی بیشتر طول بکشد. اگر اوربایت بسیار زیاد باشد ممکن است لازم باشد که دندانی کشیده شده یا حتی برای اصلاح آن جراحی‌های ارتودنسی انجام شود.

زمان‌بندی برای اصلاح اوربایت دندان

محدودیت سنی برای اصلاح اوربایت دندان وجود ندارد؛ اما بهتر است این عمل در دوران کودکی و در زمانی که فک در حال رشد است انجام شود زیرا اصلاح فک در این سنین بسیار راحت‌تر از اصلاح فکی است که به‌طور کامل شکل گرفته است. در این سنین درمان بسیار کم‌تهاجمی و مؤثر خواهد بود. افراد بزرگسال که دندان‌های اوربایت دارند نیز می‌توانند نتایج بسیار خوبی از درمان‌های اصلاحی بگیرند اما دوره درمان برای این افراد طولانی‌تر و دردناک‌تر خواهد بود.