نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر (retainer) یکی از ابزارهای ارتودنسی است که انواع گوناگونی دارد. در اینجا به چند نوع متداول آنها اشاره میکنیم:

نگهدارنده شفاف (اسیکس)

نگهدارنده شفاف (اسیکس)

نگهدارنده شفاف یکی از متداولترین انواع ریتینر است که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد.

در افراد معمولی این نگهدارنده به خوبی میتواند دندانها را در موقعیت جدید خود نگه داشته و مانع از حرکت آنها و همچنین ساییدگی مینای دندان میشوند.

استفاده از این نوع نگهدارنده راحت است و در صورتی که لازم باشد دندانها به مقدار جزئی حرکت کنند تا مرتب شوند، استفاده از این ابزار برای صاف و مرتب کردن دندانها کافیست.

نگهدارنده هالی

نگهدارنده هالی

نگهدارنده هالی (Hawley ) یکی از محبوبترین انواع نگهدارنده در ارتودنسی است.

این نگهدارنده در حفظ فرم قوس دندانی بسیار خوب عمل کرده و امکان استقرار و تثبیت موقعیت دندان را فراهم می آورد.

گاهی در صورتی که دندانهایی که در دوره استفاده از براکت حرکت کرده اند، در پایان دوره درمانی به خوبی جفت نشده باشند لازم است موقعیت آنها تثبیت شود.

از نگهدارنده هالی برای بیمارانی که نیاز به روکش، بریج یا ایمپلنت دارند نیز استفاده میشود.

همچنین در شرایطی که فک بالا وسیع شده (اکسپنشن) باشد یا بیمار همراه با ارتودنسی جراحی ارتوگناتیک انجام داده باشد، این نگهدارنده بسیار مفید است.

نگهدارنده پوزیشنر

نگهدارنده پوزیشنر

نگهدارنده پوزیشنر (Positioner) در شرایطی استفاده میشود که لازم است مقداری حرکت یا چرخش جزئی پس از خارج کردن براکت انجام شود.

برای این کار قالبی از دندانهای بیمار تهیه میشود. سپس تکنسین آزمایشگاه دندانها را به وضعیت ایده آل تغییر موقعیت میدهد و سپس نگهدارنده را بر اساس موقعیت ایده آل دندان میسازد.

معمولا این نگهدرانده پس از در آوردن براکت باید تمام مدت استفاده شود. پوزیشنر تا حدی حجیم بوده و بسیاری از فعالیتهای روزمره را با اشکال مواجه میکند بنابراین چندان محبوب نیست.

نگهدارنده ویورا

نگهدارنده ویورا

نگهدارنده ویورا (Vivera) مشابه نگهدارنده شفاف است با این تفاوت که با همان تکنولوژی پیشرفته اینویزالاین (Invisalign) ساخته میشود.

از این نگهدارنده میتوان برای بیمارانی که با اینویزالاین تحت درمان بوده اند، استفاده کرد.

میتوان نگهدارنده ویورا را از آخرین اینویزالاین مورد استفاده بیمار ساخت.

با این کار بیمار از فرایند قالب گیری مجدد راحت شده و زمان کمتری صرف ادامه درمان میشود.

نگهدارنده دائمی

نگهدارنده دائمی

نگهدارنده دائمی یکی دیگر از گزینه های شناخته شده در ارتودنسی است. نگهدارنده دائمی تا آخر عمر دوام نمی آورد و همیشه باید مرتبا بر آن نظارت شود. این ویژگی یکی از معایب آن است که باعث میشود بیمار تمایلی به آن نداشته باشد.