قرار دادن بریس روی دندان کودکان بسیار پیچیده‌تر از نصب آن روی دندان بزرگسالان است زیرا کودکان همواره در حال رشد هستند. به همین دلیل انتخاب یک متخصص با تجربه در زمینه ارتودنسی دندان کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی، متخصص ارتودنسی نقش قابل توجهی را در بهبود وضعیت سلامتی دهان کودک ایفا می­‌کند. ارتودنسی پیشگیری یک روش پیشرفته برای اصلاح مشکلات دندان است، بنابراین انتخاب بهترین پزشک برای رفع مشکل دندان کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. در بخش زیر به مواردی اشاره می­‌کنیم که به شما برای انتخاب متخصص مناسب کمک می­‌کند.

 

چگونه یک متخصص ارتودنسی مناسب انتخاب کنیم؟
نکات مهم و ارزیابی‌­های قبل از مشاوره

دندان پزشکان و متخصصین ارتودنسی ارتباط نزدیکی باهم دارند و هنگام چکاپ بیمار به ارزیابی کار یکدیگر می­‌پردازند. بهتر است قبل از انتخاب متخصص ارتودنسی و رزرو نوبت، با دندان پزشک خود مشورت کنید.
مدرک تخصصی دندان پزشک

فقط دندان پزشکی که در زمینه درمان ارتودنسی تخصص دارد، می­‌تواند به درمان مشکلات دندان کودک بپردازد. متخصصین پس از تکمیل دوره دندان پزشکی، در زمینه ارتودنسی تخصص می­‌گیرند. برای اطمینان از وضعیت سلامت دهان و دندان کودک باید از تخصص او برای انجام روش­‌های درمانی ضروری اطمینان حاصل کنید.
تخصص در زمینه بریس­‌های ویژه دندانی و کودکان

انتخاب نوع درمان به وضعیت کودک بستگی دارد. گاهی اوقات متخصصین ارتودنسی در یک زمینه درمان خاص تبحر دارند یا ترجیح می­‌دهند به اجرای آن روش بپردازند، که این امر بر تصمیم نهایی شما تاثیر می­‌گذارد در اکثر موارد، از روش‌­های درمانی پیشگیری کننده استفاده می­‌شود – بنابراین مشکل کودک در همان مراحل اولیه درمان رفع می­‌شود – بنابراین انتخاب یک متخصص با تجربه و ماهر در زمینه ارتودنسی کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد.
دستیار درمان

در درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی، پرستار و سایر عوامل همکاری دارند. موفقیت درمان ارتودنسی به افراد حاضر در درمان بستگی دارد. بنابراین والدین باید سعی کنند درباره نحوه عملکرد تیم پزشکی، سطح تجربه آنها، و افرادی که در طول درمان حضور دارند؛ اطلاعات کافی جمع آوری کنند.
قبل و بعد از درمان

معمولا متخصصین ارتودنسی قبل از شروع درمان، مشاوره می­‌دهند و سابقه پزشکی کودک را مورد ارزیابی قرار می‌­دهند، درخواست انجام عکسبرداری را می­‌دهد، و وضعیت دهان و دندان کودک را بررسی می­‌کند، طرح درمان را برای والدین توضیح می­‌دهد و در خصوص جزئیات درمان با آنها مشورت می­‌کند. پس به همه سوالات آنها در خصوص درمان کودک پاسخ می­‌دهند آنها می­‌توانند در خصوص هزینه­‌های درمان ارتودنسی از پزشک سوال کنند. متخصص ارتودنسی باید اطلاعات دقیقی را در خصوص هزینه‌­های درمان در اختیار والدین قرار دهد، بنابراین آنها می­‌توانند برای درمان برنامه ریزی کنند و از شنیدن ناگهانی هزینه­‌ها تعجب نکنند.
ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص گزینه­های درمانی

انواع مختلفی از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرکوجود دارد که می‌­توان از آنها در درمان ارتودنسی استفاده کرد که عبارتند از: نگه دارنده، بریس، وسیع کننده کام، انتخاب نوع روش درمانی به شرایط دهان و دندان کودک بستگی دارد. یک متخصص ماهر و با تجربه همیشه بهترین روشی را برای درمان وضعیت دهان و دندان پیشنهاد می‌­دهد و در اولین جلسه مشاوره، اطلاعات جامعی را در خصوص روش­‌های دکلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده آل درمانی موجود و دلایل انتخاب آنها ارائه می­‌دهند.
انتخاب یک متخصص ارتودنسی معروف

والدین می‌­توانند قبل از شروع درمان و مراجعه به پزشک، در شبکه­‌های اجتماعی مانند فیسبوک به بررسی نظر سایر بیماران در خصوص پزشک مورد نظر بپردازند. این کار، علاوه بر اولین جلسه مشاوره، می­‌تواند دیدگاه خوبی را در خصوص قابل اعتماد بودن یا نبودن متخصص ارتودنسی در اختیار والدین قرار دهد. در صورتی که تعداد زیادی از بیماران، یک پزشک را به سایرین معرفی کرده باشند، می­­­­‌توان به نظر آنها تکیه کرد و به نتیجه گیری رسید همچنین می‌­توان به وب سایت پزشک مراجعه کرد و تصاویر مربوط به قبل و بعد از درمان سایر کودکان را بررسی کرد. صرف نظر از آنچه دیگران درباره پزشک می­‌گویند، باید کودک و والدین او با پزشک راحت باشند و پس از ملاقات با پزشک بتوانند اطلاعات لازم را به دست بیاورند و به توانایی او در خصوص درمان اطمینان کنند.