بیشتر افراد اصطلاح روکش کردن تاج دندان را شنیده‌اند ولی افراد کمی هستند که در مورد افزایش طول تاج دندان اطلاعاتی داشته و موارد استفاده‌ی آن را می‌دانند. با این‌حال افزایش طول تاج دندان یک قدم مورد نیاز برای روکش کردن تاج دندان می‌باشد. افزایش طول تاج دندان عبارت است از برداشتن قسمتی از لثه، بافت استخوانی و یا هر دو، به‌ منظور قرار گرفتن بخش بزرگ‌تری از دندان در معرض دید.

ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندانپزشکی ایده‌آل ازروش جراحی افزایش طول تاج دندان برای انجام روکش دندان در شرایطی که دندان طول کافی برای روکش ندارد و نیز گاهی برای انجام جراحی ها زیبایی مثل رفع لبخندلثه ای استفاده می کنیم. مشاورین ما در کلینیک ارتودنسی ایده‌آل همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.شما میتوانید از طریق شماره تماسهای ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ درباره ساعات کار پزشکان و کلینیک و روش های درمانی ما مطلع شوید.

 

موارد استفاده‌ی افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان زمانی انجام می‌شود که دندان نیاز به ترمیم دارد. در برخی از موارد، بخش بیرون زده‌ی دندان از درون لثه، به ‌اندازه‌ای نیست که بتوان آن را پر کرده و یا روکش کرد.

ممکن است یکی از دندان‌های شما بر روی خط لثه شکسته باشد. و یا یکی از دندان‌های شما دچار پوسیدگی شده باشد. بعضا پس از برداشتن بافت پوسیده‌شده‌ی دندان توسط دندان‌پزشک، دندان به‌اندازه‌ای بزرگ نیست که بتوان آن را روکش و یا پر کرد. با کوچک بودن بیش ‌از حد دندان و محکم نشدن روکش بر روی آن، ممکن است التهاب و ناراحتی‌های مزمن برای دندان ایجاد شود. بدتر از آن، ممکن است پوسیدگی به زیر روکش واردشده و درمان آن را مشکل کند. حتی ممکن است دندان کاملاً از بین برود.
با اینکه این عمل چندان رایج نیست، عمل افزایش طول تاج دندان برای مقاصد زیبایی و از بین بردن عارضه‌ای به نام “لبخند لثه‌ای” نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که به هنگام لبخند زدن مقدار زیادی از لثه در بالای دندان‌ها دیده شود، عمل افزایش طول تاج دندان می‌تواند کارساز باشد. بدین ترتیب که دندان‌پزشک ابتدا حجم بیشتری از دندان شما را آزاد کرده و سپس خط لثه را به‌طور دلخواه شکل می‌دهد.

مزایا

عمل جراحی انجام‌شده برای افزایش طول تاج دندان‌ها می‌تواند نتایج بسیار ارزشمندی را به همراه داشته باشد. پس از انجام این عمل شما می‌توانید به راحتی دندان‌های خود را روکش کرده و پلاک‌های ایجاد شده در اطراف دندان را کنترل کنید.
آماده‌سازی

قبل از انجام عمل افزایش طول تاج دندان، شما باید به یک متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) مراجعه کنید. در این جلسه، پریودنتیست سوابق پزشکی و عکس‌های گرفته‌شده با اشعه‌ی ایکس را بررسی کرده و یک تاریخ برای انجام عمل تعیین می‌کند. قبل از انجام عمل جراحی، ممکن است نیاز باشد تا دندان‌های شما به صورت عمقی تمیز شوند.

در صورتی که دندان شما نیاز به روکش داشته باشد، دندان‌پزشک از یک روکش موقتی برای آن استفاده می‌کند که از دندان محافظت کرده و عمل جراحی را آسان‌تر می‌کند چرا که متخصص لثه می‌تواند ببیند که چه مقدار از لثه و یا استخوان‌ها باید برداشته شوند.
چگونگی انجام عمل افزایش طول تاج دندان
جراحی برای افزایش طول تاج

عمل افزایش طول تاج دندان، معمولا تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای انجام عمل، به تعداد دندان‌های تحت درمان بستگی دارد. حتی در صورتی که تنها یک دندان نیاز به این عمل داشته باشد، بر روی دندان‌های مجاور نیز تا حدی کار می‌شود. این کار برای داشتن ظاهری طبیعی‌تر انجام می‌شود. در صورتی که در طی این عمل هم استخوان و هم بافت‌های نرم برداشته شوند، مدت زمان بیشتری موردنیاز خواهد بود تا اینکه تنها بافت نرم نیاز به برداشته شدن داشته باشد.

پریودنتیست برش‌هایی را ایجاد می‌کند که لثه را از دندان جدا می‌کنند. این کار موجب ظاهر شدن ریشه‌ی دندان و استخوان‌های مجاور می‌شود. در برخی از موارد، برداشتن تنها مقدار کمی از لثه می‌تواند روکش یا پر کردن دندان را ممکن سازد. با این‌حال در بیشتر موارد لازم است تا متخصص لثه مقداری از استخوان اطراف ریشه‌ی دندان را نیز بردارد. زمانی که مقدار کافی دندان از درون لثه خارج شد، محل جراحی با آب‌نمک استریل شسته شده و لثه‌ها بخیه می‌شوند. برخی از دندان‌پزشکان، لثه‌های بخیه شده را پانسمان می‌کنند.

اگر هر یک از دندان‌های درگیر شما روکش موقتی دارد، روکش آن قبل از انجام عمل برداشته ‌شده و پس از انجام آن دوباره نصب می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی، ناحیه پس از حدود ۳ ماه بهبود پیدا می‌کند. پس‌ازآن، دندان‌پزشک شما دوباره دندان را مورد بررسی قرار داده و یک روکش موقتی جدید برای آن می‌سازد تا زمانی که روکش دائمی آماده شود.

پس از عمل

برای چندین ساعت اولیه پس از انجام عمل، بر روی صورت خود و در ناحیه‌ی انجام عمل یخ بگذارید. این کار به کاهش تورم کمک می‌کند.

پس از عمل برای شما داروهای مسکن درد و دهان‌شویه تجویزشده و دندان‌پزشک از شما می‌خواهد تا غذاهای نرم را در رژیم غذایی خود قرار دهید. شما می‌توانید دندان‌های عمل شدن را مسواک کنید ولی نباید مسواک را بر روی بخیه‌های لثه بکشید. می‌توانید تکه‌های غذا در این ناحیه را با کمک خلال‌دندان خارج کرده و یا دهان خود را با آب بشویید.

پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز باید به متخصص لثه مراجعه کرده و بخیه‌ها را بکشید. پس از گذشت ۴ تا ۶ هفته، برای یک ویزیت دیگر به او مراجعه کنید.

قبل از این که بتوانید دندان خود را روکش کنید، لثه‌های شما باید به مدت ۳ ماه بهبود پیدا کنند. لثه‌ها در دوران بهبودی، کوچک می‌شوند و در صورتی که به ‌اندازه‌ی کافی صبر نکنید، لبه‌های روکش در معرض دید قرار خواهند گرفت. پس از انجام عمل، دندان‌پزشک خود شما می‌تواند دندان را روکش و یا پر کند.
خطرات

ناحیه‌ی قرارگرفته تحت عمل ممکن است تا چند روز پس از انجام عمل خونریزی داشته باشد. به علاوه، احتمال عفونت پس از عمل جراحی نیز وجود دارد. این عوارض پس از انجام هر نوع عمل جراحی وجود دارند.

برخی از افراد پس از انجام عمل احساس می‌کنند که دندان‌های آن‌ها نسبت به گرما و سرما حساسیت زیادی پیداکرده است. این امر به دلیل بیرون آمدن ریشه‌ی دندان از درون لثه‌هاست. این حساسیت با گذشت زمان و یا با روکش کردن دندان از بین می‌رود.

به دلیل برداشتن بافت استخوانی و بافت نرم، دندان عمل شده ممکن است بلندتر از دندان‌های کناری خود به نظر برسد.

برداشتن استخوان از اطراف یک دندان ممکن است باعث شل شدن آن گردد. در صورت افتادن یک دندان، جایگزین کردن آن به وسیله‌ی یک ایمپلنت کار بسیار دشوارتری خواهد بود. متخصص بیماری‌های لثه در مورد این خطرات احتمالی با شما گفتگو خواهد کرد.

چه زمانی با ما تماس بگیرید:

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر با دندان‌پزشکان ما تماس بگیرید:

خونریزی که بند نمی‌آید.
داروهای مسکن شما کمکی نمی‌کنند.
احساس می‌کنید که دندان شما عفونت کرده است.
در ناحیه‌ی عمل شده، احساس تورم و ناراحتی زیادی می‌کنید.
پانسمان دندان شل شده و یا بیفتد.
برآمدگی‌های حساسی در زیر فک پایین و یا در روی گردن ایجاد شوند.(این‌ها گره‌های لنفی متورم هستند)

افزایش طول تاج دندان با لیزر

افزایش طول تاج دندان به کمک لیزر یک روش بسیار پیشرفته برای خارج کردن دندان از درون لثه می‌باشد. برخی از افراد متاسفانه در خط لثه‌ی خود دچار شکستگی دندان می‌شوند که حجم دندان باقی‌مانده خارج از لثه برای ترمیم آن کافی نیست. یک روش ساده و کم تهاجمی برای درمان این موارد، افزایش طول تاج دندان به وسیله‌ی لیزر می‌باشد.

در این تکنیک از یک لیزر بافت نرم برای شکل‌دهی دقیق به بافت لثه استفاده‌ شده و دندان مورد نظر از درون لثه خارج می‌شود تا بتوان به ‌خوبی آن را ترمیم کرد. در برخی از موارد، ما از لیزر بافت سخت نیز برای شکل‌دهی به استخوان‌ها استفاده می‌کنیم. اکثر افراد متقاضی این عمل، افزایش طول تاج دندان به کمک لیزر را به همراه روکش سرامیکی دندان انجام می‌دهند. تمامی این کارها را می‌توان در یک یا دو جلسه به انجام رسانید.