یکی از اعمال اصلی دندان‌های شیری، عمل کردن به عنوان نگهدارنده‌های فضا برای مجموعه دندان‌های دائمی است که در آینده جایگزین دندان‌های شیری خواهند شد. اگر یک دندان‌ شیری زودتر از موعد بیفتد یا از دست برود، عملکرد حفظ فضای مورد نیاز برای دندان دائمی صورت نمی‌گیرد و ممکن است مشکلاتی به وجود آید. بر اساس مرحله‌ای از رشد دندانی که کودک در آن قرار دارد، ممکن است مشکلاتی از قبیل بی نظمی یا حتی نهفتگی دندان‌ دائمی رخ دهد. حتی از دست دادن پیش از موعد تنها یک دندان شیری می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که برطرف کردن آنها دشوار، زمان‌بر و پر هزینه خواهد بود.

در این موارد که فضای لازم برای دندان دائمی، به دلیل افتادن پیش از موعد دندان شیری، در خطر بسته شدن قرار دارد؛ متخصص ارتودنسی از فضا نگهدارهای ارتودنسی استفاده خواهد کرد. استفاده از این نوع تجهیزات، فضایی که قبلاً توسط دندان شیری پر شده بود را حفظ می‌کند و این امکان را فراهم می‌آورد که دندان دائمی به صورت نرمال به رویش خود ادامه بدهد. از این رو، استفاده از این تجهیزات ساده می‌تواند از نیاز به درمان‌های اصلاحی (مانند استفاده از سیم‌کشی‌های ارتودنسی) در آینده جلوگیری کند.
فضا نگهدار چیست؟

فضا نگهدار از لحاظ طراحی و کارایی بسیار شبیه به بریج است که در بزرگسالان استفاده می‌شود. فضانگهدار در دندانپزشکی کودکان برای حفظ فاصله بین دندان‌ها در شرایطی که دندان شیری به دلیل آسیب دیدگی، پوسیدگی یا رویش آهسته دندان دائمی، زودتر از موعد می‌افتد، استفاده می‌شود. به جای استفاده از دندان مصنوعی در فاصله بین دندان‌ها (که در مورد استفاده از بریج دندانی هم وجود دارد)، این فضا به وسیله یک حلقه فلزی تا زمان رویش دندان دائمی کودک، حفظ می‌شود. این نوع از تجهیزات ارتودنسی، فضا نگهدار نامیده می‌شود. فضا نگهدارها از فلز (یا گاهی فلز و پلاستیک) ساخته شده و بر اساس قالبی که از دهان شما گرفته شده است، به صورت سفارشی تهیه می‌شود. در بیشتر موارد فضا نگهدارها از بندهای فلزی ساخته شده‌اند که به یک سیم مستطیل شکل که با عبور از فضای خالی به دندان بعدی اتصال می‌یابد، متصل می‌شوند.
انواع

انواع متعددی از فضا نگهدارها وجود دارد؛ از انواع بسیار ساده تا آنهایی که دارای سیم‌ها و بندهای متعدد هستند. فضا نگهدارها ممکن است به اشکال متفاوت ساخته شوند و در بخش‌های مختلفی از دهان به کار روند. برخی از فضا نگهدارها حتی دارای بخش‌هایی هستند که به بافت‌ها امتداد می‌یابند.

فضا نگهدارهای دندانی به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

متحرک: بدین معنا که این ابزار قابلیت تحرک و خارج کردن دارد.
ثابت: به یک یا چندان ثابت شده است (در جای خود نگه داشته می‌شود) و تا زمانی که توسط دندانپزشک خارج نشود، در جای خود باقی می‌ماند. ثابت سازی این ابزار اغلب از طریق چسباندن فضا نگهدار در جای خود انجام می‌شود. فضا نگهدارهای ثابت می‌تواند یک جانبه یا دو جانبه باشند.
دوجانبه: فضای موجود در دو طرف دهان را حفظ می‌کند.
یک جانبه: فضا را تنها در یک طرف دهان حفظ می‌کند. این فرایند دندانی می‌تواند بر روی فضا نگهدارهای ثابت و یک جانبه انجام شود.

برخی فضا نگهدارها می‌توانند در قوس فک بالایی یا پایینی نیز قرار گیرند. در نتیجه شما می‌توانید یک فضا نگهدار متحرک دو جانبه یا یک فضا نگهدار ثابت یک جانبه برای سمت راست دهان داشته باشید. انواع متعددی از این فرم‌های اساسی فضا نگهدار وجود دارد. برای مثال، برخی فضا نگهدارها برای دندان‌های جلویی از دست رفته ساخته می‌شوند و برخی دیگر برای حفظ فضای لازم برای دندان‌های پشتی رشد نیافته استفاده می‌شوند.