یکی از دلایل اصلی که افراد بریس را انتخاب می‌کنند داشتن یک لبخند جذاب و افزایش قابل ملاحظه در اعتماد به نفس آن‌ها می‌باشد. همه ما در مورد اثرات منفی سیگار کشیدن بر سلامت عمومی و همین طور سلامتی دندان‌ها آگاهی کامل داریم. با این وجود، بسیاری از افراد هنوز از سیگار استفاده می‌کنند و بسیاری از نیز برای مراقبت از دندان‌ها و بریس‌ها نیاز به مشاوره دارند.

 

آیا شما می‌توانید از سیگار و بریس به طور همزمان استفاده کنید؟

هفت دلیل برای مشکل سیگار کشیدن و این که چرا شما نمی‌توانید از نتیجه خوب آن مطمئن باشید، وجود دارند:

بیماری‌های لثه
دندان‌های زرد رنگ شده و دارای لک
پلاک که منجر به پوسیدگی دندان و از دست رفتن استخوان می‌گردد.
بوی بد دهان
خطر ابتلا به سرطان دهان
افزایش مدت زمان بهبودی
نیاز بیشتر به تمیز کردن و مراقبت از بریس و دندان

آسیب‌ها

سیگار کشیدن می‌تواند موجب ضعیف شدن و آسیب رساندن به بافت لثه اطراف دندان‌های شما شود. اگر لثه‌ها و استخوان‌ها قوی نباشند، این موضوع می‌تواند نتیجه و پیش آگهی درمان شما را تغییر دهد. در هنگام استفاده از بریس، دندان‌هایتان به آرامی به یک موقعیت جدید حرکت می‌کنند و در نهایت باید در محل مناسب بهبود یابند. در صورت سیگار کشیدن، مدت زمان بهبودی برای استخوان‌ها طولانی‌تر می‌گردد. همچنین «مشکلات لثه ای باعث افزایش برگشت دندانها به موقعیت های اولیه میشود».
تغییر رنگ

سیگار کشیدن موجب تغییر رنگ بریس‌ها می‌شود. دو نوع درمان رایجی که به بیماران پیشنهاد می‌شوند، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی لینگوال هستند و علت این که بیماران این دو نوع از ارتودنسی را انتخاب می‌کنند به دلیل زیبایی و نامرئی بودن آن‌ها است. بریس‌های شفاف می‌توانند به سرعت لبخند شما را اصلاح کنند و ارتودنسی لینگوال در قسمت عقب دندان‌ها ثابت می‌شود، بنابراین نمی‌توان آن‌ها را مشاهده کرد و همچنین دندان‌ها را ظرف چهار تا نه ماه (بسیار سریع‌تر از بریس‌های معمول) اصلاح می‌کنند.
بریس‌های شفاف همرنگ دندان هستند تا چندان قابل مشاهده نباشند و به علاوه هر دو نوع ارتودنسی ثابت و لینگوال شامل براکت‌ها و سیم‌هایی هستند که در افراد سیگاری به شدت تغییر رنگ می‌دهند. براکت‌ها و سیم‌ها به رنگ زرد کم رنگ در می‌آیند و در نتیجه تمایز رنگی را با رنگ زرد تیره دندان‌ها نشان خواهند داد؛ در این حالت خاصیت نامرئی و شفاف بودن بریس‌ها از بین می‌رود. رنگ ناشی از تنباکو می‌تواند مینای دندان‌های شما را به صورتی بسیار عمیق تحت تأثیر قرار دهد و نمی‌توان آن را همیشه با مسواک زدن از بین برد.
هنگامی که براکت‌ها برداشته می‌شوند، ممکن است دندان‌ها در برخی نقاط رنگی روشن داشته باشند که اطراف آن با رنگ تیره‌تری پوشانده شده است. اگر شما از بریس‌های متحرک مانند اینویزیلاین استفاده می‌کنید که از مواد شفاف برای نامرئی بودن ساخته شده‌اند، آن‌ها نیز می‌توانند تحت تأثیر سیگار کشیدن بیش از حد تغییر رنگ پیدا کنند.
سیگار کشیدن بر سلامت دهان شما تأثیر می‌گذارد

سیگار کشیدن می‌تواند دندان‌ها را نسبت به تشکیل پلاک و رسوب مستعد کند که علت اصلی ایجاد بیماری لثه، پوسیدگی و بوی بد دهان محسوب می‌شوند. بافت‌ها و استخوان‌ها باید عاری از باکتری‌هایی باشند که باعث ایجاد بیماری می‌گردند تا بریس‌ها بتوانند مسئولیت خود را به درستی انجام دهند. تنباکو خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد، وضعیتی که منجر به از دست رفتن دندان و استخوان می‌شود. سیگار کشیدن و عوارض حاصل از آن می‌تواند کل روند درمانی صاف کردن دندان‌ها را به طرز قابل توجهی آهسته کند و دستیابی به لبخندی جذاب را به تعویق می‌اندازد.
نیاز به مراقبت اضافی در صورت سیگار کشیدن

دندان‌های شما در حین درمان ارتودنسی به مراقبت زیادی نیاز دارند. مراقبت‌های لازم برای تمیز نگه داشتن بریس در صورتی که سیگار می‌کشید دو برابر می‌شود. بهترین راه برای حفظ دندان‌های سالم این است که زمان مسواک زدن خود را طولانی‌تر کنید. هنگامی که دو بار در روز از مسواک به مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنید، کشیدن نخ دندان به طور مرتب نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید پلاک را در قسمت‌هایی که مسواک به آن‌ها دسترسی ندارد، از بین ببرید. اگر چه دندانپزشکان به شدت توصیه می‌کنند که در حین درمان ارتودنسی از سیگار کشیدن پرهیز کنید، ولی درمان‌هایی که به از بین بردن لک‌ها روی دندان‌ها کمک می‌کنند، پیشنهاد نمی‌شوند.