به عنوان کسی که از بریس استفاده می‌کند، مطمئناً می دانید که رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی تا چه اندازه اهمیت دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان به معنی مسواک زدن، استفاده از نخ دندان به طور مرتب و مراجعه کردن به ارتودنتیست به طور منظم است. با این حال، علاوه بر انجام دادن این مراحل، ممکن است بخواهید از یک دهانشویه هنگام درمان ارتودنسی استفاده کنید. افرادی که از بریس استفاده می‌کنند، در مقایسه با افراد دیگر بیشتر مستعد ایجاد پلاک در اطراف براکت هستند. پلاک تشکیل شده می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. بعضی از بیماران هنگام برداشتن بریس با لکه‌های سفید روی دندان‌هایشان مواجه می‌شوند. برای پوشش دادن این لکه‌های سفید، فرد نیاز به پر کردن با مواد سفید خواهد داشت که هزینه‌بر و زمان بر است. به همین دلیل است که در کنار مسواک زدن دندان‌ها و استفاده از نخ دندان، بخش مهمی از روند رعایت بهداشت دهان و دندان شما باید استفاده از دهانشویه باشد. همچنین، برای افرادی که ارتودنسی دارند، یک دهانشویه خوب باید حاوی فلوراید باشد.
بهترین دهانشویه قابل استفاده در طول درمان ارتودنسی

به دلیل وجود انواع مختلف دهانشویه‌هایی که در دسترس هستند، ممکن است کمی سردرگم شوید. برای جلوگیری از این اتفاق، معمولاً متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند به نکات زیر جهت داشتن انتخابی بهتر توجه کنید:

دهانشویه‌هایی که حاوی الکل می‌باشندممکن است در صورت بلعیده شدن سبب بروز مشکلات زیادی شوند. کودکان و نوجوانان بیشتر احتمال دارد که به طور تصادفی مقادیری از دهانشویه را ببلعند و به همین دلیل، اگر بخواهید از یک نوع دهانشویه برای تمام افراد خانواده خود استفاده کنید، می‌توانید یک محصول بدون الکل را خریداری نمایید.
برخی از بیماران در هنگام استفاده از بریس دچار حساسیت دندان و لثه می‌شوند. اگر شما نیز دچار این مشکل هستید، پس دهانشویه‌ای را انتخاب کنید که به کاهش درد کمک کند. شستشوی دهان با ترکیبات طبیعی معمولاً بهتر است و این نوع از دهانشویه‌هامعمولاً حاوی آلوئه ورا و بابونه هستند که اثرات آرام بخشی دارند.
تقریباًتمام بیمارانی که دارای ارتودنسی هستند، می‌توانند از مزایای دهانشویه‌های ضد پلاک بهره ببرند. نه تنها شستشوی دهان پس از مسواک زدن به کاهش احتمال بروز پوسیدگی دندان‌های شما کمک می‌کند، بلکه به از بین بردن میکروب‌هایی که موجب ایجاد بوی بدن دهان می‌شوند نیز کمک خواهد کرد.

دهانشویه‌های بدون الکل

هر فردی می‌تواند از مزایای دهانشویه‌های بدون الکل و پروبیوتیک‌های مراقبت از دهان بهره‌مند شود، اما افرادی که دارای بریس هستند ممکن است به صورت خاص به این محصولات نیاز داشته باشند؛ زیرا شما باید در هنگام استفاده از بریس مراقبت ویژه‌ای را از دندان‌های خود به عمل آورید. اگر شما یا کسی که می‌شناسید دارای بریس است، نباید تا زمان بروز مشکلات مربوط به دندان صبر کنید. در هنگام درمان ارتودنسی از دهانشویه‌های فاقد الکل و سایر محصولات مراقبتی ویژه استفاده کنید تا از بروز هرگونه مشکل در آینده جلوگیری نمایید.