طی­ سال‌ها، استریپ­ کردن دندان‌ها بخشی از درمان ارتودنسی شناخته شده است. استریپ کردن یا تراشیدن دندان‌ها به مفهوم برداشتن بخشی از سطح بیرونی و مابین دندان‌ها است که اصطلاحا به آن مینای دندان می‌گویند و این درمان با استفاده از دستگاه مکانیکی مخصوص صورت می‌پذیرد. تراش ­دادن برخی دندان‌های خاص از قسمت کناری تا حدود ½ میلیمتر امکان‌پذیر است. در این­ صورت، فضای خالی مابین دندان‌ها بوجود می‌آید که از این فضا می‌توان برای صاف کردن آنها استفاده نمود. متخصص ارتودنسی فقط حجم بسیار کمی از مینای دندان را تراش می‌دهد یعنی میزان مورد نیاز برای صاف کردن دندان‌ها. حجم کافی از مینا باقی گذاشته می‌شود تا هر دندان همچنان سالم و بی‌عیب نگه داشته شود.

فهرست مطالب

۱ به چه علت بیماران به استریپ کردن دندان نیاز دارند؟
۲ تراش دادن دندان‌ها به چه صورت است؟
۳ آیا فرآیند درمان دردناک خواهد بود؟
۴ خطر درمان
۵ آیا این احتمال وجود دارد که درمان بیمار با موفقیت همراه نباشد؟

به چه علت بیماران به استریپ کردن دندان نیاز دارند؟

متخصص ارتودنسی به منظور از مرتب کردن دندان‌ها و بهتر کردن عمل جویدن غذا به فضای کافی مابین آنها نیاز دارد. در صورتی­ که فضای مورد نیاز برای صاف کردن دندان‌ها کم باشد آنوقت متخصص ارتودنسی عمل تراشیدن را بر روی چند دندان انجام می‌دهد تا فضای مناسب ایجاد گردد. با این روش دیگر نیازی به کشیدن دندان‌ها نیست. افزون ­بر این، امکان شکل دادن مجدد به دندان‌ها هم وجود دارد.
تراش دادن دندان‌ها به چه صورت است؟

مینای دندان با یکی از روش‌های زیر تراشیده می‌شود:

تیغه ریز دستگاه تراش
تیغه گرد مته دندان­پزشکی
با دست و بوسیله نوار استریپ بین دندانی

استریپ کردن دندان تنها چند دقیقه زمان می­برد و گاهی ممکن است طی یک یا چند بار ویزیت پزشک ادامه پیدا کند. بعضی مواقع برای اینکه فضای موقتی بین دندان‌ها از پیش شکل بگیرد، یک هفته قبل از استریپ کردن حلقه‌های لاستیکی کوچکی بنام فاصله­ انداز مابین دندان­‌ها قرار داده می‌شود تا از این طریق بتوان بین دندان‌ها کمی فاصله ایجاد کرد. تحقیقات نشان داده است آمار پوسیدگی دندان‌های استریپ شده با دندان‌های معمولی یکسان است. برای اینکه عمل بازیابی مینای دندان به خودی خود صورت گیرد، متخصص ارتودنسی ممکن است پس از فرآیند درمان روی دندان‌ها را با وارنیش فلوراید موقتی بپوشاند. علاوه براین، احتمال دارد متخصص ارتودنسی برای کمک به استحکام مینای دندان استفاده از دهانشویه فلوراید بدون الکل را به بیمار توصیه کند.
آیا فرآیند درمان دردناک خواهد بود؟

مینای دندان ماده‌ای است که پوسته بیرونی دندان‌ها را تشکیل می‌دهد، هیچ نوع عصبی در آن وجود ندارد و درد و ناراحتی در آن احساس نمی‌شود. تنها لایه بسیار نازکی از آن تراشیده می‌شود و به داروی بیهوشی هم نیازی نیست. با این حال، ممکن است حین فرآیند درمان نوعی کشش یا فشار غیرعادی را احساس کنید. هرچند ممکن است برخی بیماران برای مدت موقتی به نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم حساسیت نشان دهند اما این شرایط معمولا ظرف چند روز به حالت عادی خود باز می‌گردد.
خطر درمان

درصورتی­که پس از درمان سطح دندان­ها توسط متخصص ارتودنسی صاف داده نشوند، ممکن است جرم دندانی بر روی آنها انباشته شود. احتمال دارد برخی ریسک‌های نادر که بر دندان­ها تاثیرگذار هستند، پیش بیاید. در این خصوص، متخصص ارتودنسی می‌تواند جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.
آیا این احتمال وجود دارد که درمان بیمار با موفقیت همراه نباشد؟

برای اینکه درمان ارتودنسی با موفقیت همراه باشد، بیمار باید به برخی تعهدات پایبند باشد. بیمار ملزم است به ­طور منظم در جلسات حضور داشته باشد و از دندان‌ها و بریس مراقبت به عمل آورد. در حقیقت بیمارانی که همکاری خوبی با متخصص و فرآیند درمانی داشته باشند، نتایج بهتری خواهند گرفت و عکس آن با نتایج ناگوار برای بیمار همراه است. درصورت شکسته شدن پیاپی بریس یا عدم رسیدگی به نظافت دندان‌ها، ممکن است درمان متوقف شود و وضعیت دندا­ن‌ها بدتر از زمان شروع درمان شود.