ارتودنسی

ارتودنسی دندان روشی تخصصی برای درمان مشکلات فکی و دندانی می باشد که توسط بهترین متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست انجام می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان در واقع تمرکز خو را بر روی بیماریهای فکی که قرارگیری موقعیت نادرست دندان ها هنگام بستن دهان مال اکلوژن است دارد.

درست است که این روش در نهایت منجر به زیبایی در چهره و دندان های فرد می شود اما بیشتر بهبود عملکرد صحیح عمل جویدن و صحبت کردن مد نظر می باشد.

متخصص ارتودنسی با توجه به صلاح دید و شناسایی ناهنجاری های فکی و دندانی روش های مختلف ارتودنسی را به کار می گیرد روشهایی مانند : ارتودنسی ثابت ، متحرک و نامرئی

برخی از کاربردهای درمان ارتودنسی

بستن فاصله بین دندانی شدید
ردیف کردن دندان های کج
بهبود عملکرد دهان هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن
بهبود سلامتی لثه ها و فک
جلوگیری از سایش دندان ها

درمان ناهنجاری های فک و دندان در نهایت منجر به سلامت عمومی بیشتر و جلوگیری از مشکلات متعدد خواهد شد ، با پیشرفت هایی که ارتودنسی داشته روش های ارتودنسی تنها به سیم کشی دندان ها محدود نیست و می توان با توجه به نظر متخصص ارتودنسی از روش های دیگر نظیر ارتودنسی نامرئی نیز بهره برد ، این روش ضمن راحتی بیشتر در طول درمان برای بیمار از مزایای همچون دیده نشدن در دهان بهرمند می شوید.

انواع ناهنجاری فک و دندان

بیشتر افراد از نیاز خود به درمان ارتودنسی بی خبرند اما می توانید با مراجعه و مشورت با متخصص ارتودنسی ضمن جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری از اینکه به کدام ناهنجاری احتمالا دچار هستید آگاهی پیدا کنید.

اما همچنین راه حل ساده ای پیش رو دارید و می توانید تا حدی از مشکل فکی و دندانی خود مطلع شوید.

یک آینه جلوی صورت خود بگیرید و با سئوالات ارتودنسی زیر که توسط متخصص ارتودنسی پرسیده می شود وضعیت خود را بررسی کنید.

۱. آیا دندان های شما حالت جلو آمدگی دارند؟
۲. آیا دندان های بالایی سطح زیادی از دندان های پایین را پوشانده است؟
۳. آیا دندان های پایین سطح روی دندان های بالا را پوشانده است؟
۴. آیا امکان قرار دادن دندان های بالا روی دندان های پایین وجود ندارد؟
۵. آیا فضای کافی برای دندان ها در داخل دهان وجود ندارد؟ آیا تعداد دندان های رشد کرده بیش از حد انتظار است؟
۶. آیا خطوط لثه ها باهم هماهنگ نیستند؟ زمانی که هماهنگ نباشند، بیمار هنگام خوردن غذا مشکل خواهد داشت.
۷. آیا دندان های قدامی فک بالا به جای اینکه روی دندان های پایین قرار بگیرند، داخل این دندان ها قرار گرفته اند؟

سن طلایی شروع ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی مابین ۱۰ سلگی تا ۱۴ سالگی است ، به دلیل اینکه رشد فک و دهان کودک در حال رشد است و درمان آسان تر و سریع تر است ، ضمن اینکه هزینه ارتودنسی آن نیز کمتر است ، هر چند درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و در بزرگسالان نیز امکان استفاده از درمان ارتودنسی وجود دارد.

انواع روش های ارتودنسی

با توجه به ناهنجاری و نظر متخصص ارتودنسی یکی از روش های زیر برای شروع درمان استفاده می شود.

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت

همانطور که از نام ارتودنسی ثابت مشخص است ، امکان برداشتن دستگاه ارتودنسی و خارج کردن آن از دهان وجود ندارد.

انواع ارتودنسی ثابت را می توان به ۳ نوع نامگذاری کرد : فلزی ، شفاف یا سرامیکی و لینگوال

ابزار براکت فلزی یا سرامیکی پر کاربردترین نوع درمان ارتودنسی می باشد که تقریبا همه متخصصین ارتودنسی شرایط انجام آن را دارند ، البته متخصصین ارتودنسی نیز ترجیح می دهند از این نوع درمان استفاده کنند چون کنترلشان روی این درمان بیشتر است.

تقیربا ۲ سال براکت های ارتودنسی در دهان شما هستند و باید از آن ها باشرایط خاصی پذیرایی و مراقبت کنید ، به طور مثال خوردن گوشت و غذا های سفت خوردنشان تقریبا ممنون است یا حداقل مصرفشان بصورت عادی ممنون است ، جویدن مواد خراکی چسبنده و ترد مانند پفک ، چیپس و هر چیز تردی که ممکن است به براکت ها آسیب بزند خوردنشان ممنون است.

براکت سرامیکی به اندازه براکت فلزی در دهان دیده نمی شود و این مسئله باعث شده تمایل افراد برای استفاده از این روش بیشتر شود ، البته این نوع براکت قیمت بالاتری دارد.

یکی از علل هایی که بعضی افراد از انجام درمان ارتودنسی تفره می روند نمایان بودن ابزار ارتودنسی در دهان آن ها است ، اما براکت لینگوال یا بهتر بگویم ارتودنسی لینگوال این مشکل را تقریبا حل کرده و به ارتودنسی مخفی معروف شده.

ارتودنسی متحرک

روش ارتودنسی متحرک به دلیلی قابلیت متحرک بودن آن مورد توجه برخی افراد قرار گرفته ، یکی از این روش های ارتودنسی متحرک ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین است ، قالبی شکل بودن این روش باعث شده بتوانید هنگام غذا خوردن و مسواک زدن بتوانید از دهان خارج کنید ، در این روش خبری از سیم و براکت چسبیده به دهان نیست.

عدم دیده شدن در دهان ، قابلیت برداشته شدن هنگام غذا خوردن و مسواک زدن و عدم آسیب رساندن به دندان ها به دلیل بهداشت بهتر دندان ها از مزایای اصلی این روش درمان ارتودنسی می باشد.

قیمت ارتودنسی نامرئی در مقایسه با دیگر روش های ارتودنسی با قیمت بالاتری همراه می باشد ، زمان طولانی تر درمان و عدم کاربرد برای همه ناهنجاری های ارتودنسی از معایب ارتودنسی نامرئی میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *