اگرچه در زمانی که دندان‌های شیری وجود دارند، انواع مختلفی از مشکلات دندانی ممکن است به وجود آید، با این حال تنها تعداد کمی از این مشکلات واقعاً به درمان نیاز دارند. همچنین، در مواردی که به درمان زود هنگام نیاز است، مراقبت‌های محدود و پیشگیرانه ارتوپدی و ارتودنسی کودکان ، خصوصاً آن‌هایی که دچار ناهنجاری‌های فک، بایت‌های مخرب، عادات مضر و مشکلات اجتماعی (اعتماد به نفس) هستند کمک زیادی می‌کنند.

توصیه می‌شود به محض مشاهده اولین مشکل ارتودنسی در دندان‌های کودک، به یک ارتودنتیست مراجعه شود. البته، در کل توصیه می‌شود تمام کودکان حداکثر تا ۷ سالگی برای اولین بار به ارتودنتیست مراجعه کنند.

درمان ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری است که نتیجه آن یک عمر دوام خواهد داشت. ما اهمیت انتخاب ارتودنتیست مناسب برای کودکان را درک کرده و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با ارائه درمان‌های باکیفیت و متناسب با نیازهای بیماران، برای ایشان لبخندی زیبا و سلامت طولانی مدت دهان و دندان را به ارمغان بیاوریم. اگر چه متخصصین ارتودنسی ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل قادرند لبخند بیماران را در هر سنی بهبود دهند، اما معمولاً برای آنکه حداکثر بهبودی با کمترین هزینه و زمان به دست بیاید بهتر است درمان در سنین کودکی شروع شود.

مشاورین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده ال همواره آماده انجام خدمات مشاوره و پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره روش‌های ارتودنسی برای کودکان و روش‌های پیشگیری از بروز مشکلات دندانی جدی‌تر در این کلینیک از طریق شماره تماس های ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ می‌باشند.

 

اهداف و مزایای ارتودنسی در کودکان یا ارتودنسی پیشگیری

تعدادی از اهداف و مزایای ارتودنسی کودکان در ادمه آورده شده است:

کاهش نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی
کمک به رشد صحیح فک‌ها
به حداقل رساندن یا رفع نیاز به جراحی در آینده
هدایت دندان‌های دائمی به وضعیت‌های قرارگیری مطلوب‌تر
کاهش احتمال نهفتگی دندان‌های دائمی
کاهش آسیب به دندان‌های جلو، در موارد پیش‌آمدگی این دندان‌ها یا مواردی که مشکل کراس بایت وجود دارد.
اصلاح یا حذف عادات مضر
بهبود نحوه قرار گرفتن لب‌ها روی یکدیگر، که به بهبود سلامت سیستمیک و بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند
بهبود برخی مشکلات گفتاری
بهبود ظاهر و اعتماد به نفس

ایجاد فضا برای دندان‌های در حال رویش و کاهش مدت‌زمان درمان با سیم کشی‌ها از دیگر مزایای ارتودنسی در کودکان است.
چرا کودکان به ارتودنسی نیاز پیدا می‌کنند؟

از دست رفتن زود یا دیر هنگام دندان‌های شیری
مشکل در جویدن یا گاز زدن
تنفس از طریق دهان
مکیدن شست
شلوغی، انحراف یا بسته شدن مسیر رویش دندان‌ها
عقب یا جلو بودن بیش از حد فک‌ها
گاز گرفتن داخل گونه یا برخورد دندان‌ها با سقف دهان
انحراف دندان‌ها
دندان‌های بالا و پایین روی هم قرار نگرفته یا به شکلی مخرب روی قرار می‌گیرند
نامتعادل بودن ظاهر صورت
دندان‌قروچه یا قفل شدن دندان‌ها
استفاده طولانی مدت از پستانک
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
سوءتغذیه

ارتودنسی کودکان و ارتودنسی پیشگیری

در صورت امکان بیمار باید حداقل یک بار از بریس استفاده کند.
کمتر از ۱۵% از بیماران معاینه شده در ۷ سالگی درمان‌های زود هنگام دریافت می‌کنند.
درمان کودکان در مراحل اولیه رشد به ما اجازه می‌دهد تا رشد دندان‌هایشان را هدایت کرده و به نتایجی دست پیدا کنیم که ممکن است بعد از رشد استخوان‌های فک و صورت رسیدن به آن‌ها غیرممکن باشد.

با انجام ارتودنسی پیشگیری، که معمولاً ظرف ۴ تا ۱۲ ماه قابل انجام است، می‌توان نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی را رفع کرد، نیاز به جراحی در آینده را به حداقل رسانده یا رفع نمود و از وارد آمدن آسیب‌های غیرقابل جبران به دندان‌ها و ساختارهای مرتبط فک جلوگیری کرد.
درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی در کودکان شامل دو مرحله می‌باشد:
فاز اول یا دوره مشاهده

پس از اتمام درمان ارتودنسی پیشگیرانه، تمامی دستگاه‌های ارتودنسی برداشته شده و از طریق مراجعاتِ ۴ تا ۶ ماه یک بار، رویش دندان‌های دائمی کودک کنترل می‌شود. در طول این دوره، برخی از بیماران استفاده از نگه‌دارنده‌ها تجویز می‌شود. ۹۹% از کودکانی که تحت درمان‌های پیشگیرانه قرار می‌گیرند یک فاز دوم درمان را نیز می‌گذرانند که با رویش تمام دندان‌های دائمیشان آغاز می‌شود.
فاز دوم درمان

لازم است بدانید که در پایان فاز اول درمان، دندان‌ها در موقعیت نهایی خود قرار ندارند. تثبیت موقعیت نهایی دندان‌ها در فاز ترمیمی انجام می‌شود که فاز دوم درمان بوده و در آن از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌شود.

هر دندان جای کاملاً مشخصی در دهان دارد که با لب‌ها، گونه‌ها، مفاصل فک‌ها و سایر دندان‌ها هماهنگ است. هنگامی که با مزایای ارتودنسی کودکان این تعادل ایجاد می‌شود، دندان‌ها عملکرد مناسبی در کنار یکدیگر خواهند داشت. در چنین وضعیتی، آن‌ها سالم باقی مانده و ظاهری بسیار جذاب خواهند داشت، که این هدف فاز دوم درمان است.
بریس‌های ارتودنسی که در این مرحله استفاده می‌کنیم

در بسیاری از موارد، ارتودنتیست استفاده از بریس‌های ثابت را برای کودک توصیه می‌کند. بریس‌های ثابت را نمی‌توان برداشته، فراموش یا گم کرد، که این باعث می‌شود درمان با سرعت بیشتری انجام شود. برای کودکان از دستگاه‌های ارتودنسی متحرک نیز استفاده می‌شود که تداخل کمتری با فعالیت‌های روزمره بیمار داشته باشد.هنگامی که بریس های فلزی دندان از دهان خارج می شوند، مرحله نگهداری و حفظ نتایج درمان آغاز می گردد. این مرحله حداقل برای ۱۲ ماه ادامه پیدا می کند. نتایج نهایی روش های درمان ارتودنسی بستگی به استفاده مناسب از پلاک متحرک دارد و استفاده منظم و مناسب از این پلاک ها می تواند حفظ این نتایج را برای مدت طولانی تر امکان پذیر نماید. بدون انجام این کار، دندان ها پس از درمان از موقعیت اولیه خود حرکت کرده، کشیدن دندان اضافی بی نتیجه مانده و نتایج درمان به تدریج از بین می رود. از ارتودنسی متحرک برای درمان عیوب مختلف استفاده می‌شود. در ادامه مرور خواهیم داشت بر انواع دستگاه‌های ارتودنسی مورد استفاده برای کودکان:

بریس‌های ثابت: بریس‌ها تشکیل شده‌اند از براکت‌ها، که به تک تک دندان‌ها متصل می‌شوند، و یک سیم قوس‌دار، که براکت‌ها را به یکدیگر و به دندان‌ها متصل می‌کند. براکت‌ها معمولاً از فلز یا سرامیک ساخته می‌شوند. بعد از نصب بریس‌ها، کودک می‌بایست مرتباً برای تنظیم آن‌ها به ارتودنتیست مراجعه کند.

هدگیر: این دستگاه‌ها برای درمان ناهنجاری‌های رشدی بسیار مفید هستند. هدگیر دستگاهی با ساخت سفارشی است که به سیمی که بیمار آن را برای کمک به حرکت دادن دندان‌ها می‌پوشد، متصل می‌شود. معمولاً هدگیرها برای استفاده‌ی ۱۲ تا ۱۳ ساعت در روز طراحی می‌شوند، با این حال برای دستیابی به نتیجه مطلوب می‌بایست مطابق توصیه متخصص از آن‌ها استفاده کرد.

نگه‌دارنده‌ها: از نگه‌دارنده‌ها عموماً در فاز سوم (فاز حفظ نتیجه) استفاده می‌شود. استفاده از نگه‌دارنده‌ها بعد از درمان مال اکلوژن اولیه با بریس، حفظ همترازی مناسب به دست آمده را تضمین کرده و به استخوان اطراف دندان فرصت تثبیت می‌دهد.