در شروع فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا بعید است که کسی به فکر مراقبت از دندان‌ها و بریس در برابر سرما بیفتد. اما واقعیت این است که سرماخوردگی و آنفلوآنزا و سلامتی دهان بی‌ارتباط به هم نیستند. از آنجایی که پوسیدگی دندان و بیماری لثه در دوران ارتودنسی خطرناک‌تر از هر زمان دیگر است، بهتر است توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا با مشکلات جدی و ناخوشایند مواجه نشوید.
آب بدن را تامین کنید تا دچار خشکی دهان نشوید

خشکی دهان احتمال پوسیدگی را افزایش می‌دهد. پی‌آمد اکثر سرماخوردگی‌ها گرفتگی و آب ریزش بینی است؛ گرفتگی بینی بیمار را وادار می‌کند تا از راه دهان نفس بکشد. تنفس از راه دهان در کنار کاهش تولید بزاق هنگام خواب باعث می‌شود که دهان در برابر باکتری‌های مضر آسیب‌پذیرتر شود.

تامین آب بدن در هنگام بیماری مهم است، چرا که بدن برای مقابله با عفونت نیاز به مایعات بیشتری دارد. چون آب دهان نقش مهمی در کنترل باکتری‌های عامل پوسیدگی دارد، خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد. بنابراین آب فراوان، سوپ و آب میوه را فراموش نکنید.
مواد مضر را از دندان‌ها دور کنید

برای شیرین شدن بسیاری از شربت‌ها و قطره‌های سرفه به آنها مواد قندی اضافه می‌شود: قند حتی اگر با دارو ترکیب شده باشد، باز هم خطر پوسیدگی دندان و آسیب زدن به لثه‌ها را به دنبال دارد. بنابراین هنگام خرید این داروها هوشمندی به خرج دهید و داروهایی تهیه کنید که با جایگزین‌های قند مانند زایلتول یا سوکرالوز شیرین شده باشد. اگر اقلام دارویی بدون قند پیدا نکردید، حتماً پس از مصرف دارو مسواک بزنید یا دهان را شستشو دهید. اگر دارو اسیدی است، حداقل نیم ساعت پس از مصرف دارو صبر کنید و بعد مسواک بزنید تا در این مدت مینای دندان سخت شود.
اسید معده به دندان‌ها آسیب می‌زند: استفراغ مشکل ناخوشایندی است که اسید آن برای دندان‌ها مضر است. حتماً دندان‌ها را پس از استفراغ بشویید و تمیز کنید.
پس از آن که حالتان بهتر شد، مسواک‌تان را عوض کنید: مسواک قدیمی منبع آلودگی و باکتری است و دوباره عفونت را به بدن‌تان راه می‌دهد.
برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان کوتاهی نکنید: برنامه بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید و حتی در زمانی که از شدت خستگی نای ایستادن ندارید، باز هم مسواک بزنید. دندان‌ها را دست‌کم دوبار در روز، هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. سلامت دهان و دندان در دوران ارتودنسی مهم‌تر از هر زمان دیگری است.

آب نمک غرغره کنید

یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. آب نمک را غرغره و بعد تف کنید و آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا محلول تمام شود. غرغره کردن آب نمک باکتری‌های مضر موجود در دهان و گلو را از بین می‌برد و به این ترتیب احتمال بدبو شدن دهان و تشکیل پلاک روی دندان‌ها کاهش می‌یابد.