ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

متخصصان ارتودنسی کلینیک ایده‌آل از دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی، بریس‌های لینگوال، سرامیکی و اتصال خود بریس‌ها به دندان‌ها استفاده می‌کنند. ما در خلق لبخندهای زیبا و سالم تخصص داشته و نیازهای تک تک بیمارانمان داریم را درک می‌کنیم. ما برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان خدمات درمانی ارتودنسی ارائه داده و از جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژیکی، از جمله ارتودنسی نامرئی، بهره می‌گیریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد جدیدترین دستاوردهای ما در زمینه ارتودنسی به کلینیک دندان پزشکی و ارتودنسی ایده‌ال مراجعه کرده یا با ما تماس بگیرید.

ارتودنسی نامرئی نوعی درمان ارتودنسی است که در آن بدون استفاده از بریس‌های فلزی متعارف، دندان‌ها صاف می‌شوند. ارتودنسی نامرئی در مدت کوتاهی دنیای ارتودنسی را متحول کرده است.

حالا دیگر بیماران علاوه بر براکت‌های فلزی زشت، گزینه دیگری نیز دارند.

در ارتودنسی نامرئی، بیمار یک سری ردیف کننده‌های پلاستیکی شفاف سفارشی را می‌پوشد که کمک می‌کنند دندان‌ها در وضعیت مناسبشان قرار بگیرند. در حال حاضر بیمارانی که هرگز به استفاده از بریس فکر نمی‌کردند نیز در حال امتحان کردن ارتودنسی نامرئی هستند. البته، بسیاری از افراد بر مبنای هزینه درمان تصمیم می‌گیرند.

شما هم می‌توانید بدون نیاز به بریس و تنها با استفاده از ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف به دندان‌های صاف و زیبایی که همیشه مد نظرتان بوده، برسید. پزشکان ما طی یک جلسه مشاوره رایگان تعیین خواهند کرد که ارتودنسی نامرئی برایتان مناسب است یا خیر.

الاینرهای شفاف سیستم invisalign

کمپانی Align Technology که مبدع سیستم invisalign می‌باشد در سال ۱۹۹۷ توسط Zia chishti و Kelsey wirth در کالیفرنیا احداث شد. امروزه این کمپانی ارتودنسی، تکنولوژی جدیدی ایجاد کرده است که توسط پلاک‌های متحرک که هر دو هفته یکبار عوض می‌شود، دندان‌ها را جابجا می‌کند. این پلاک‌ها باید در حدود ۲ ساعت در طول روز استفاده شوند و در موقع غذا خوردن مسواک زدن و گرفتن عکس و…. می‌توانند استفاده نشوند.

کمپانی Invisalgn در سال ۱۹۹۸ تایید FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) را بدست آورد.

Chishti یک بیمار بزرگسال ارتودنسی بود که جهت حرکت یک دندان جابجا شده خود از تغییر درRetainer ارتودنسی استفاده کرد و بعد به این فکر افتاد که شاید بتوان کل درمان ارتودنسی را با پلاک‌های متحرک انجام داد.

با کمک دانشگاه Stanford و مهندسین کامپیوتر آن‌ها توانستند مدل سه بعدی دندان‌ها را طراحی کنند و سپس با استفاده از پرینترهای سه بعدی پلاک‌های متحرک ساخته شدند. در سال دوهزار و سی و یک میلیون دلار هزینه تبلیغات برای این سیستم شد و در همان سال ۷۵% متخصص ارتودنسی در آمریکا این سیستم را آموزش دیده اند.

مزایای استفاده از الاینرهای شفاف ارتودنسی نامرئی

این ردیف کننده‌ها نامرئی هستند.
آن‌ها متحرک هستند.
می‌توانید در طول درمان هر چه خواستید بخورید یا بنوشید.
مشکلی برای مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان نخواهید داشت.
این ردیف کننده‌ها راحت بوده، و به دلیل عدم وجود هر گونه فلز، در طول درمان باعث خراشیدن دهان نمی‌شوند.
زمانی کوتاه‌تری را در مطب پزشک برای تنظیم دستگاه ارتودنسی صرف خواهید کرد.
آن‌ها به شما امکان می‌دهند تا تمام مراحل درمان ارتودنسی نامرئی را ببینید.
از آنجا که نه سیمی جدا می‌شود و نه براکتی می‌شکند، احتمال بروز وضعیت اورژانسی در زمان استفاده از این وسایل خیلی کمتر است.
مواد مورد استفاده در آن‌ها بی‌خطر و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا بوده و مشکل حساسیت به فلزات را نیز ندارند.

در ارتودنسی نامرئی از یک سری ردیف کننده‌های نامرئی، متحرک و راحت استفاده می‌شود که هیچ کس متوجه وجود آن‌ها روی دندان‌هایتان نمی‌شود. بنابراین، علاوه بر بعد از درمان، در طول آن نیز می‌توانید بیشتر بخندید.

درمان با ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

این ردیف کننده‌ها را حدوداً دو هفته استفاده خواهید کرد و آن‌ها را تنها هنگام خوردن غذا و نوشیدنی‌ها، مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج خواهید کرد. همچنان که ردیف کننده‌های بعدی را جایگزین ردیف کننده‌های فعلی می‌کنید، دندان‌هایتان نیز کم کم و هفته به هفته حرکت می‌کنند، تا جایی که کاملاً صاف شده و در وضعیت نهایی خود قرار می‌گیرند. برای اطمینان از این درمانتان طبق برنامه‌ پیش می‌رود، هر شش هفته یک بار به ما مراجعه خواهید کرد. کل درمان به طور متوسط ۹ تا ۱۵ ماه طول کشیده و در این مدت به طور متوسط از ۱۸ تا ۳۰ ردیف کننده استفاده می‌شود.

ارتودنسی نامرئی می‌تواند روش بی‌نظیری برای صاف کردن دندان‌ها و ایجاد یک بایت بی‌نقص برای بیماران باشد، که البته این موضوع به نوع مال اکلوژن بیمار بستگی دارد. باید توجه داشت که ارتودنسی نامرئی تکنیکی است که دائماً در حال تکامل بوده و نیازمند آن است که ارتودنتیست یا دندانپزشک درک کاملی از حرکت دادن دندان‌ها با استفاده از یک دستگاه متحرک داشته باشد.ارتودنسی نامرئی برای درمان مشکلات زیادی در کودکان و نوجوانان کاربرد دارد.

ارتودنسی نامرئی برای رفع هر مشکلی مناسب نبوده، اما یک متخصص مجرب می‌توانند مشکلات بیشتری را با استفاده از آن رفع کند.

ارتودنسی نامرئی برای چه مشکلاتی بکار نمی‌رود؟

بریس‌های متحرک، در مقایسه با بریس‌های سنتی (سیم و براکت)، کمتر می‌توانند دندان‌ها را حرکت دهند.

و به دلیل همین محدودیت، عموماً ارتودنسی نامرئی برای درمان مال اکلوژن‌های خفیف تا متوسط مناسب است.

با توجه به این موضوع، ارتودنسی نامرئی معمولاً، راه حل خیلی خوبی برای موارد زیر شناخته نمی‌شود:

دندان‌هایی که به شدت چرخیده‌اند- دندان‌های که بیش از ۲۰ درجه نسبت به وضعیت طبیعی خود چرخیده‌اند (خصوصاً دندان‌های آسیاب کوچک و دندان‌های نیش پایین)
دندان‌هایی که نوکشان به شدت از جای مناسبشان دور شده- دندان‌هایی با بیش از ۴۵ درجه زاویه نسبت به وضعیت طبیعی‌شان
فاصله زیاد بین دندان‌ها- مواردی که مجموع فواصل بین دندان‌های یک قوس بیش از ۶ میلیمتر باشد.
سایر مشکلات- اوربایت‌های شدید و عمیق، مال اکلوژن‌های (نامرتبی و بهم ریختگی) ناشی از مشکلات استخوان‌بندی صورت و اپن بایت‌ها (یا مواردی که در آن‌ها به کشیدن دندان‌ها نیاز است).

معایب ارتودنسی نامرئی

به همکاری دقیق بیمار نیاز دارند؛ اگر به شکلی که دستور داده شده پوشیده نشوند، دندان‌ها حرکت نمی‌کنند.
موقع غذا خوردن باید از دهان خارج شوند؛ برای خوردن هر چیزی به جز آب، باید از دهان خارج شوند. بعد از خوردن غذا نیز می‌بایست ابتدا مسواک و نخ دندان کشیده شده و سپس ردیف کننده‌ها در دهان قرار گیرند.
هزینه آن‌ها بیشتر از بریس است.
مشکل گذرا در حرف زدن؛ ارتودنسی چه با براکت انجام شود، چه با ردیف کننده، در ابتدا مدتی طول می‌کشد تا فرد به دستگاه عادت کند و در این مدت کمی نوک زبانی حرف می‌زند.
با تعویض هر ردیف کننده جهت درمان عوض شده و پروسه درمان باید از نو تکرار شود.
هر دو هفته یک بار باید از یک ردیف کننده جدید استفاده شود؛ اگرچه برای این کار نیاز نیست هر دو هفته یک بار به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید، اما این تعویض‌ها باعث می‌شود هر دو هفته یک بار فشار جدیدی روی دندان‌هایتان وارد شود.
اکثر بیماران بعد از شروع استفاده از ردیف کننده جدید به مدت یک یا دو روز در دندان‌هایشان احساس ناراحتی می‌کنند.

هزینه ارتودنسی نامرئی

معمولاً هزینه ارتودنسی نامرئی کمی بالاتر از بریس است. دندانپزشک یا ارتودنتیست شما می‌تواند هزینه را به طور دقیق‌تری برایتان برآورد کند. عوامل تعیین کننده هزینه درمان عبارتند از میزان هم‌ترازی مورد نیاز دندان‌ها و تعداد ردیف کننده‌های مورد نیاز در طول درمان. معمولاً قیمت بریس‌های متعارف بسیار متنوع است. در اینجا نیز، هزینه درمان، بسته به نیازهای فردی هر بیماری، متفاوت بوده و در مورد آن می‌بایست با دندانپزشک صحبت کنید. اکثر بیمه‌های دندانپزشکی، ارتودنسی نامرئی را مانند بریس‌های معمولی پوشش می‌دهند، با این حال برای تعیین دقیق میزان پوشش هزینه، ابتدا باید با نمایندگی بیمه خود صحبت کنید.

نهایتاً، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام گزینه‌ برایتان بهتر است، به شما و ارتودنتیستتان بستگی دارد. قیمت ارتودنسی نامریی ، به طور متوسط، چندان بیشتر از بریس‌های معمولی نبوده و مزایای بی‌نظیر ارتودنسی نامرئی (مانند امکان خارج کردن ردیف کننده برای غذا خوردن یا مسواک زدن) اغلب به این اختلاف قیمت جزئی ترجیح داده می‌شوند.