ارتودنسی متحرک

مزیت اصلی ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت قابلیت دیده نشدن در دهان است ، و همانطور که از نام این روش ارتودنسی مشخص است می توانید آن را از دهان خارج کنید.

این که بتوان ابزار ارتودنسی را هنگام شستشوی دهان و غذا خوردن از دهان خارج کرد بهترین مزیت این روش ارتودنسی است زیرا ریسک پوسیدگی به دلیل رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان کاهش می یابد و دندان هاغ سالم تر می مانند.

ارتودنسی متحرک ممکن است به عنوان تثبیت کننده دندان ها پس از پایان درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرد ؛ گاهی نیز به عنوان درمان اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

در هر حال ارتودنسی متحرک به دو صورت کلی باعث رفع ناهنجاری های فکی و دندانی می شود

این ابزار تشکیل شده از صفحه پلاستیکی و سیم متصل شونده به دندان ها است که هم برای فک بالا و هم برای فک پایین کاربرد دارد.

انواع ارتودنسی متحرک

پلاک نامرئی

ارتودنسی نامرئی نیز یک نوارتودنسی متحرک می باشد که به واسطه پلاک های شفاف عمل صاف کردن دندان ها را انجام می دهد ، بزرگترین مزیت این روش دیده نشدن این ابزار در دهان بیمار است.

فنر زد شکل (Z)

این ابزار جهت حرکت دندان ها از پشت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه هالی

این ابزار به عنوان یک ریتینر یا فضانگهدارنده یا جهت عقب بردن دندان های فک بالا استفاده می شود.

نگهدارنده ( ریتینر )

در واقع ابزار ریتینر یا نگهدارنده جهت تثبیت دندان ها پس اتمام درمان ارتودنسی استفاده می شود این بزار معمولا  یک تا سه سال در دهان قرار می گیرد تا دندان ها دوباره در جای قبل باز نگردند.

دستگاه عادت شکن

این دستگاه به کودکان کمک می کند عاداتی مانند مکیدن انگشت را کنار بگذارند تا دندان ها به جلو نروند و به هم برسند.

فضانگهدارنده Space maintainer

هنگام از دست دادن دندان شیری زود تر از موعد ، ابزار فضانگهدارنده جای خالی را کنترل می کند تا دندان دائمی رشد کند ، نبود این دستگاه در دهان باعث به هم ریختگی دندان ها می شود.

فانکشنال

کاربرد ابزار ارتودنسی فانکشنال جهت رفع ناهنجاری فک استفاده می شود کاربرد آن در کودکی می باشد زمانی که فک پایین جلوتر یا عقب تر باشد و رشد کافی نداشته باشد.

نیاز است هر شش هفته یکبار متخصص ارتودنسی شما را معاینه کند و تنظیمات لازم را انجام دهد ، سعی کنید ارتودنسی متحرک را از دهان خارج نکنید ، مگر جهت غذا خوردن و مسواک زدن ، در صورت خارج کردن ابزار ارتودنسی متحرک از دهان به مدت طولانی روند درمان با مشکل روبرو خواهد شد.