ارتودنسی لینگوال در بین آن دسته از بیماران بزرگسال و نوجوانان ما که مایلند درمان اصلاح لبخندشان بدون تداخل با زندگی شخصی و حرفه‌ایشان انجام شود محبوبیت بسیاری دارند. پزشکان ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل در زمینه بریس‌های لینگوال و سایر درمان‌های زیبایی مربوطه تخصص دارند.

بریس‌های لینگوال نوعی بریس ثابت سفارشی هستند که به دلیل متصل شدن به پشت دندان‌ها، دیگران آن‌ها را نمی‌بینند. بریس‌ها به طور کلی از دو بخش تشکیل شده‌اند:

براکت‌ها: قطعات فلزی کوچکی که مستقیماً به دندان‌ها متصل می‌شوند
سیم‌های قوس‌دار: که براکت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند

بریس‌های لینگوال براکت‌ها با نوعی سیمان به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند، که به همین دلیل مخفی هستند، در حالی که در بریس‌های استاندارد براکت‌ها به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند. از اینرو، بریس های لینگوال برای کسانی مناسب هستند که مایلند بدون دیده شدن بریس نصب شده در دهانشان، لبخند خود را اصلاح کنند.
از بریس‌های لینگوال می‌توان بر هر دو ردیف بالایی و پایینی دندان‌ها استفاده کرد. البته، از آنجا که دندان‌های پایینی کمتر دیده می‌شوند، می‌توان برای ردیف بلا از بریس‌های لینگوال و برای ردیف پایینی از بریس‌های استاندارد استفاده کرد.

 

بریس‌های لینگوال چه وظیفه‌ای دارند؟

بریس‌های لینگوال نیز، مانند بریس‌های استاندارد به اصلاح موارد زیر کمک می‌کنند:

• مشکل بایت ناشی از عدم هم‌ترازی دندان‌ها
• فاصله، شلوغی و چرخیدن دندان‌ها، که اصلاح آن‌ها باعث بهبود زیبایی ظاهر دندان‌ها می‌شود
• بریس‌ها با اعمال فشار آرام و مداوم به دندان‌ها باعث می‌شوند آن‌ها در وضعیت صحیحشان قرار بگیرند.
کاندیداهای ایده‌آل برای ارتودنسی لینگوال چه کسانی هستند؟

بزرگسالان و نوجوانانی که مایلند بدون دیدن قطعات فلزی بریس‌ها لبخندشان را بهبود دهند.

در عین حال، این نوع ارتودنسی برای افراد زیر مناسب نیست:

• افراد دارای دندان‌های بسیار کوچک و نوع خاصی از بایت
• کودکان کم سن و سالی که هنوز تعدادی از دندان‌های شیریشان باقی مانده است
مزایای ارتودنسی لینگوال

بریس‌های لینگوال علاوه بر اینکه کاملاً نامرئی هستند، مزایای دیگری نیز دارند. برای مثال، این بریس‌ها نیاز به مراجعات کمتری به ارتودنتیست دارند. بریس‌های لینگوال به اندازه سایر تکنیک‌های ارتودنسی مؤثر می‌باشند. به علاوه، عموماً درمان با این تکنیک بیشتر از درمان با گزینه‌های سنتی طول نمی‌کشد.ارتودنسی لینگوال، همچنین گزینه مناسبی برای هم‌تراز و تنظیم کردن بایت شما است، که خود تأثیر قابل توجهی بر وضعیت کلی سلامت شما خواهد داشت. داشتن دندان‌های صاف‌تر، علاوه بر جلوگیری از تشکیل جرم که عموماً بیشتر برای دندان‌های کج و پیچ خورده رخ می‌دهد، تمیز کردن آن‌ها را نیز آسان‌تر می‌سازد.سایر مزایای ارتودنسی لینگوال عبارتند از، کوتاه بودن جلسات درمان، سریع‌تر بودن درمان و حصول نتایج شگفت‌انگیز.

بریس‌های لینگوال چه تفاوتی با بریس‌های استاندارد دارند؟

تفاوت‌های اصلی بین بریس‌های متعارف و بریس‌های لینگوال در جدول زیر به طور خلاصه ذکر شده است:
بریس‌های لینگوال بریس‌های استاندارد ، براکت‌ها به پشت دندان‌ها سیمان می‌شوند ،براکت‌ها به جلوی دندان‌ها سیمان می‌شوند. به دلیل مخفی بودن قطعات فلزی جایگزینی زیبا برای بریس‌های استاندارد هستند به دلیل دیده شدن قطعات فلزی، زیبایی کمتری دارنداز آنجا که پشت هر دندان شکل خاصی دارد، تمامی براکت‌ها باید به صورت سفارشی ساخته شوند براکت‌ها را می‌تواند به صورت تولید انبوه ساخت، زیرا دندان‌های جلویی یک شکل هستندتنها برای بزرگسالان و نوجوانانی مناسب است که می‌توانند بریس‌ها را پشت دندان‌هایشان نصب کنند، و برای افراد دارای دندان‌های بسیار کوچک یا انواع خاصی از بایت مناسب نیستند هر کسی می‌تواند از بریس‌های استاندارد استفاده کنددوره مورد نیاز برای عادت کردن به آن‌ها طولانی‌تر و دشوارتر است نیاز به زمان کمتر برای عادت کردن
گران‌تر ارزان‌تر : همه ارتودنتیست‌ها برای نصب بریس‌های لینگوال آموزش نمی‌بینند تمامی ارتودنتیست‌ها می‌توانند این درمان را انجام دهند
بریس‌های لینگوال چگونه نصب می‌شوند؟

برای نصب بریس‌های لینگوال و ارتودنسی از پشت دندان به ۲ جلسه با فاصله ۳ تا ۵ روز نیاز است:

در جلسه اول

• دندانپزشک با استفاده از یک قالب پلاستیکی قالب دندان‌ها را تهیه می‌کند
• قالب پلاستیکی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا آنجا بر اساس آن قالب، براکت‌ها ساخته شوند
• براکت‌ها از قالب خارج شده و پس از قرار گرفتن در واکس در یک اپلیکاتور کوچک قرار می‌گیرند. این کار باعث می‌شود براکت‌ها در زمان نصب در وضعیت صحیح قرار داشته باشند.

جلسه دوم

• ارتودنتیست به پشت تک تک براکت‌ها سیمان می‌زند
• سپس کل مجموعه بریس پشت دندان‌ها قرار گرفته و با کمی فشار در آنجا نگه داشته می‌شود.
• زمانی که سیمان سفت شد اپلیکاتور شکسته و از دهان خارج می‌شود. براکت‌های لینگوال سفارشی در جایشان باقی می‌مانند.
• سپس ارتودنتیست سیم قوس‌دار را نصب می‌کند؛ برای این کار او سیم را از تک تک براکت‌ها عبور می‌دهد. از آنجا که شکل سیم قوس‌دار مطابق وضعیت ایده‌آل دندان‌های شما است، سیم پس از نصب تلاش می‌کند به وضعیت اولیه‌اش بازگردد که در طول این فرایند دندان‌ها را نیز با خود می‌کشد.
بعد از نصب بریس‌های لینگوال چه خواهد شد؟

• در ابتدا بیمار درد ناچیزی در زبان و مشکل تکلم مثل حرف زدن نوک زبانی را موقتاً تجربه خواهد کرد. بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که زبان به راحتی به آن‌ها عادت کند.
• در هنگام جویدن غذا نیز ناراحتی ملایمی به شکل حساسیت یا درد خفیف در دندان‌ها تجربه خواهد شد.
• در ابتدا جلو بردن زبان برای انجام عمل بلع امکان‌پذیر نبوده و شاید نیاز باشد تکنیک‌های جدیدی را برای بلعیدن یاد بگیرید.
• ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا کاملاً به بریس‌های لینگوال عادت کنید.
بعد از نصب بریس‌های لینگوال به چه مراقبت‌هایی نیاز است؟

• شستن دهان با آب نمک به جلوگیری از بروز ناراحتی اولیه کمک می‌کند.
• تکنیک‌های جدیدی برای بلعیدن بیاموزید تا دیگر نیازی به جلو بردن زبان نداشته باشید.
• برای اینکه حرف زدنتان واضح‌تر شود، بیشتر حرف بزنید و کلمات را با اغراق تلفظ کنید
• چند روز اول غذاهای نرم بخورید
• بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید (بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید). از یک مسواک برقی یا یک دستگاه تمیز کننده دندان با فشار آب (واتر پیک) استفاده کنید.
• دندان‌ها را مرتباً چکاپ کنید (برای پایش سلامت دندان‌ها و جلوگیری از تشکیل جرم دندان، مرتباً به دندانپزشکی مراجعه کنید). دستورالعمل‌های بهداشتی دندانپزشکتان را موبه‌مو اجرا کنید.
ارتودنسی لینگوال چه معایبی دارد؟

• اغلب نمی‌توانید غذاهایی که بین براکت‌ها یا سیم‌ها گیر می‌کنند را ببینید. به همین دلیل، در صورت عدم چکاپ مرتب دندان‌ها، احتمال تشکیل جرم و متعاقباً آسیب‌دیدگی دندان‌ها برای بیماران ارتودنسی لینگوال بیشتر است.
• نسبت به بریس‌های سنتی، به زمان بیشتری برای عادت کردن نیاز دارند.
• از آنجا که برای ساخت براکت‌های لینگوال از فن‌آوری اسکن رایانه‌ای استفاده می‌شود، این بریس‌ها گران‌ترند.
• از آنجا که طراحی و ساخت براکت‌های لینگوال به آموزش و مهارت‌های خاصی نیاز دارد، یافتن ارتودنتیستی که بتواند چنین درمانی را انجام دهد دشوار است.
هزینه‌های ارتودنسی لینگوال

هزینه بریس‌های لینگوال بیشتر از بریس‌های فلزی است. هزینه ارتودنسی لینگوال می‌تواند حدوداً ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار بیشتر از هزینه ارتودنسی با بریس‌های فلزی باشد. یکی از مهمترین عوامل اختلاف قیمت ارتودنسی لینگوال هزینه مواد و قطعات مورد استفاده برای بریس‌های لینگوال است. قطعات مورد استفاده برای بریس‌های فلزی در سطح انبوه‌تری تولید شده و به همین برای ارتودنتیست‌ها ارزان‌تر تمام می‌شوند.