ارتودنسی در دوران بارداری

در طول دوره بارداری، تمرکز اصلی بر اقدامات مراقبتی از مادر در ارتباط با رشد جنین و نیز اطمینان از ارائه خدمات درمان مناسب قبل از زایمان می‌باشد. یکی از مسائل مهم دیگر در ارتباط با وضعیت کلی سلامت مادر که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اطمینان از ارائه خدمات دندانپزشکی مناسب در طول دوره بارداری به مادر و ارتودنسی و بارداری است. در این دوره به خاطر تغییرات فیزیکی زیاد ایجاد شده در نتیجه بارداری، بدن مادر به‌طور خاص با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه مواجه می‌شود. به همین خاطر مهم است از مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشکی برای مادر در طول دوره بارداری استفاده شود.

اگر در طول دوره بارداری با مشکلات دندان مثل حساسیت، درد دندان، و التهاب لثه مواجه شدید، لازم است با مراجعه سریع به کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل از روش‌های درمان مناسب برای رفع مشکل خود استفاده نمایید. به این ترتیب شما می‌توانید از ایجاد مشکلات دیگر به خاطر عدم درمان به موقع بیماری‌های لثه و دندان پیشگیری کنید. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی ایده آل احتیاط‌های لازم را برای درمان مشکلات دندان مادران در طول دوره بارداری لحاظ خواهند کرد.

برای مشاوره جهت اطلاع از انواع مراقبت‌ها و روش‌های درمان مورد استفاده در این کلینیک برای خانم‌های باردار می‌توانید هم‌اکنون از طریق شماره تلفن‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

استفاده از ارتودنسی در طول دوره بارداری

دندان‌های مادر به خوبی با استفاده از ارتودنسی در دوران بارداری حرکت می‌کنند و استفاده از این درمان باعث ایجاد خطر برای مادر یا نوزاد نمی‌شود. در واقع زمانی که از سلامت لثه‌ها با مسواک زدن دقیق دندان‌ها و ملاقات منظم با دندان‌پزشک مراقبت شود، هیچ‌گونه منع استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی در طول دوره بارداری وجود نخواهد داشت.

در هنگام استفاده از ارتودنسی در طول دوره بارداری لازم است به نکات زیر توجه شود:

حساسیت بیمار در ارتباط با ناراحتی‌های عادی در طول درمان ارتودنسی ممکن است در طول دوره بارداری شدیدتر شود.

در صورتی که برای استفاده از ارتودنسی نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود داشته باشد، بهتر است استفاده از این درمان به بعد از زمان تولد نوزاد موکول شود. در حقیقت مواد بی‌حسی مورد نیاز برای کشیدن دندان‌ها ممکن است برای سلامت نوزاد مناسب نباشند.

برخی از خانم‌هایی که دچار مشکل ویار در طول دوره بارداری هستند، ممکن است در هنگام استفاده از ارتودنسی به خاطر ایجاد محدودیت در توانایی استفاده از باندهای ارتجاعی یا نگهدارنده‌ها، با مشکل مواجه شوند. به این ترتیب لازم است دندان‌ها به‌طور کامل پس از برطرف شدن حالت تهوع مسواک زده شوند، زیرا باقی ماندن اسید بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث وارد شدن آسیب شدید به مینای دندان شود. این شرایط به‌طور خاص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که توجه داشته باشیم تمیز کردن و مراقبت از دندان‌ها در هنگام استفاده از براکت ها سخت‌تر است.

به خاطر داشته باشید استفاده از بریس‌های فلزی معمول برای درمان ارتودنسی می‌تواند محدودیت‌های خاص برای مواد غذایی مصرفی مادر ایجاد کند. به این ترتیب در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بیمار نمی‌تواند مواد غذایی مثل ذرت، کارامل، گوشت خشک شده یا سایر مواد غذایی که باعث وارد شدن آسیب به براکت‌های دندان می‌شود را مصرف نماید.