ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت از سیم‌ها و براکت‌هایی ساخته شده‌اند که به دندان‌ها می‌چسبند. سیم‌های صاف کننده دندان‌ها از درون انواع مختلف اتصالات عبور داده شده و دندان‌ها به وسیله قطعات لاستیکی و گاهی هدگیر یا تکیه‌گاه‌های موقت حرکت داده می‌شوند.

اتصالات ثابت نباید توسط خود بیمار برداشته شوند. درمان، ۹ ماه تا دو سال طول می‌کشد، البته موارد پیچیده بیشتر طول می‌کشند. همکاری خود بیمار یکی از مهمترین عوامل موفقیت در درمان است.

هدف اصلی ما، رضایت و خشنودی بیمارانمان است و به همین دلیل بازخورد آن‌ها مهمترین معیار برای کار ما است.

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل ما هم از روش‌های متداول و هم جدیدترین روش‌ها برای رفع مشکلات وضعیت و حالت دندان‌ها و زیبایی دهان و دندان استفاده می‌کنیم.

انواع براکت برای ارتودنسی ثابت دندان در کلینیک ما موجود می‌باشند و به‌ کارگرفته می‌شوند

(براکت های فلزی، سرامیکی، لینگوال و نامرئی)

مزایا و کاربردها ارتودنسی ثابت

هدف درمان ارتودنسی دستیابی به یک بایت سالم و تماس مناسب بین فک‌ها و دندان‌های بالا و پایین است. برای متناسب شدن قوس دندان‌ها، باید آن‌ها را در یک وضعیت صحیح، ثابت نگه داشت. به همین منظور، بیمار می‌بایست از مهار کننده لاستیکی که بخش مهمی از درمان ارتودنسی را تشکیل می‌دهند استفاده کند. مهار کننده‌های لاستیکی در زمان غذا خوردن و مسواک زدن برداشته می‌شوند. با پوشیدن مرتب مهار کننده‌های لاستیکی دندان‌ها در وضعیت صحیحشان قرار می‌گیرند که این علاوه بر حصول یک نتیجه کیفی به دوام نتیجه نهایی نیز کمک می‌کند.
تفاوت میان ارتودنسی متحرک و ثابت

ارتودنسی‌های ثابت با استفاده از نوارهای فلزی یا یک سیمان مخصوص به دندان‌ها متصل می‌شوند. معمولاً آن‌ها تا انتهای دوره درمان برداشته نمی‌شوند. ارتودنسی‌های متحرک، مانند ردیف کننده‌های شفاف، به طور معمول روزی حدوداً ۲۲ ساعت پوشیده می‌شوند، البته در صورت نیاز به راحتی قابل برداشتن هستند. ردیف کننده‌های شفاف، مشکلات خفیف تا متوسط ارتودنسی را به طور مؤثری درمان می‌کنند، در حالی که از ارتودنسی‌های ثابت معمولاً برای درمان‌های گسترده‌تر استفاده می‌شود.
انواع بریس‌های موجود برای ارتودنسی ثابت

برای اکثر بیماران ارتودنسی، پس از تقبل قیمت ارتودنسی ثابت ، پوشیدن ارتودنسی ثابت (که معمولاً به آن‌ها بریس گفته می‌شود) بخش عمده‌ای از درمان است (و آن بریس‌ها عمدتاً، از همان نوع معروف فلز- نقره‌ای خواهند بود). البته، بریس‌های فلزی قدیمی، اگرچه هنوز هم خیلی طرفدار دارند اما دیگر تنها محصول بی‌رقیب در بازار نیستند. حال بیایید به انواع ارتودنسی‌های موجود نگاهی بیندازیم.
بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی قدیمی که عموماً از فولاد ضدزنگ باکیفیت ساخته می‌شوند، همچنان پرطرفدارترین دستگاه‌های ارتودنسی ثابت هستند. آن‌ها متشکل از تعدادی نوار فلزی که از پشت دور دندان قرار می‌گیرند و براکت‌های فلزی کوچکتری هستند که به سطح جلویی دندان‌ها سیمان می‌شوند. یک سیم فنری نازک که از بین براکت‌ها عبور می‌کند، به آرامی دندان‌ها را به وضعیت مناسبشان هدایت می‌کند. این سیم قوس‌دار را می‌توان با استفاده از لاستیک‌های انعطاف‌پذیر، محکم به براکت‌ها، اتصالات فلزی یا انواع دیگر گیره‌ها متصل کرد.

دلایل خوبی برای تداوم محبوبیت بریس‌های فلزی، که در طول زمان امتحانشان را پس داده‌اند، وجود دارد (آن‌ها یک گزینه قابل اطمینان، مؤثر و از نظر اقتصادی به صرفه هستند). بریس‌های جدید، در مقایسه با دستگاه‌های قدیمی، کوچکتر و سبک‌تر بوده و پوشیدن آن‌ها راحت‌تر است. اگر می‌خواهید بریستان ظاهری جالب‌تر داشته باشد می‌توانید از لاستیک‌های رنگی برای براکت‌ها استفاده کرده یا تغییرات دیگری را در ظاهر بریس بدهید.

بریس‌های شفاف/بیرنگ/سرامیکی

بریس‌های سرامیکی شفاف تغییر جدیدی در سیستم قدیمی بریس‌ها هستند که باعث می‌شوند استفاده از دستگاه ارتودنسی بسیار کمتر به چشم بیاید. اجزا آن‌ها همان اجزا سیستم‌های قدیمی است، با این تفاوت که براکت‌هایی که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند از جنس سرامیک شفاف ساخته شده‌اند که چندان به چشم نمی‌آید. این سیستم به سیستم مورد علاقه بزرگسالان (از جمله برخی شخصیت‌های هنری معروف) تبدیل شده است، زیرا این نوع بریس‌ها تنها از فاصله خیلی نزدیک قابل تشخیص هستند.
اتصال خود بریس‌ها به دندان

بریس‌هایی که مستقیماً به دندان‌ها متصل می‌شوند، بسیار شبیه انواع سنتی بریس‌ها هستند.‌ در این نوع بریس‌ها نیز از سیم‌های قوس‌دار، که با اعمال نیرو به دندان‌ها آن‌ها را ردیف می‌کنند، استفاده می‌شود. البته این بریس‌ها لیگاتور ندارند. تمام کار را براکت‌هایی که روی هر دندان قرار می‌گیرند انجام می‌دهند. طراحان، برای این نوع بریس‌ها، دقت و ظرافت بسیار بالایی را به کار گرفته و براکت‌هایی با اجزا متحرک ساخته‌اند.

ارتودنتیست با استفاده از ابزارهایی که دارد این براکت‌ها را بسته یا باز کرده و در صورت نیاز آن‌ها تنظیم می‌کند.
بریس‌های مخفی یا لینگوال

بریس‌های لینگوال به سطح داخلی دندان‌ها متصل شده و برای کسانی که بریس‌های مخفی را ترجیح می‌دهند گزینه ایده‌آلی هستند.

از بریس‌های لینگوال می‌توان برای درمان مشکلات ساده و همچنین پیچیده‌تر استفاده کرد. بسیاری از بیماران ظرف چند ماه بهبود را در لبخند خود مشاهده می‌کنند.

مراحل انجام روش ارتودنسی ثابت

قبل از شرع درمان ارتودنسی لازم است مشکل دندان‌ها به طور کامل آنالیز شود تا بتوان روش صحیحی برای درمان تعیین کرد. تشخیص و آنالیز موردی که بخش‌های مهم و ضروری درمان هستند شامل تهیه قالب از دندان‌ها، ساخت مدل دندان‌ها، گرفتن عکس‌های دیجیتال و عکس‌های رادیولوژی می‌شوند. بر مبنای این اطلاعات و با مشورت بیمار یک درمان ارتودنسی مناسب توصیه می‌شود.

درمان با بریس‌های ارتودنسی ثابت در کلینیک دندانپزشکی و ارتودنسی ایده‌آل ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می‌کشد، که البته مدت دقیق آن به شرایط بیمار بستگی داشته و وضعیت بریس‌های نصب شده می‌بایست هر ۴ تا ۸ هفته یک‌بار چک شود. در این جلسات سیم‌های قوس‌دار تعویض می‌شوند، براکت‌ها جدا شده سر جایشان چسب می‌شوند؛ و پیشرفت درمان جهت تعیین درمان‌های بعدی ارزیابی می‌شود.
مراقبت‌های هنگام درمان با ارتودنسی

در طول دوره استفاده از بریس‌های ثابت، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. داشتن دندان‌ها و لثه‌های سالم به ردیف شدن دندان‌ها سرعت داده و باعث پایدارتر و بادوام‌تر شدن نتیجه می‌شود.

در صورت بی‌دقتی یا پیروی ناصحیح از دستورالعمل‌های داده شده، امکان شکستن، جابجایی یا انواع دیگری از مشکلات و عوارض ارتودنسی ثابت وجود خواهد داشت.

البته این وضعیت مانع از موفقیت‌آمیز بودن درمان نمی‌شود زیرا در طول جلسه چکاب بعدی تمامی عیوب بریس برطرف شده و بریس می‌تواند به خوبی قبل عمل کند.

مشکل وقتی به وجود می‌آید که این نوع آسیب‌ها مکرراً اتفاق افتاده و ارتودنتیست به جای مرتب کردن دندان‌ها مجبور شود مرتباً بریس‌ها را تعمیر کند.
هزینه ارتودنسی ثابت

بریس‌ها ارزش هزینه کردن را دارند زیرا در طول درمان و بعد از آن باعث می‌شوند که شخص با اعتماد به نفس لبخند بزند. خوبی بعضی از بریس‌ها این است که کاملاً قابل تغییر بوده و مطابق شرایط بیمار قابل اصلاح هستند.

مشکل و شرایط هر شخص منحصربفرد است و بنابراین قیمت ارتودنسی ثابت به گستردگی درمان ارتودنسی بستگی دارد. تنها ارتودنتسیت می‌تواند هزینه دقیق درمان را تعیین کند. البته، بریس‌های ما کم هزینه بوده و هزینه همه آن‌ها تقریباً یکی است.