زیبایی عامل مهمی برای بیمارانی است که درصدد ارتودنسی دندان‌ها برمی‌آیند، از این گذشته تغییرشکل لثه و اصلاح وضعیت لثه‌ها همواره به روش ارتودنسی ممکن نیست و معمولاً به این موضوع توجهی نمی‌شود. بسیاری از متخصصین ارتودنسی با نام لیزر آشنا هستند. با این حال هنوز بسیاری اطلاعات کافی درباره کاربرد لیزر در درمان ارتودنسی ندارند. از لیزر می‌توان در عمل‌های جراحی متعدد ارتودنسی، به ویژه در درمان‌های بافت‌های نرم استفاده کرد. تا کنون هیچ موردی دال بر عوارض جانبی نامطلوب لیزر یا منع استفاده از لیزر در درمان‌های جراحی گزارش نشده است.

ارتودنسی با لیزر یکی از پیشرفت‌های مفیدی است که امروزه متخصصین ارتودنسی می‌توانند با بهره گرفتن از آن بهترین نتیجه ممکن را در کمترین زمان، با پایین‌ترین هزینه و با حداقل ناراحتی و مداخله ایجاد کنند. اگر دندان‌های خود یا فرزندتان باید ردیف و مرتب شود، توصیه می‌کنیم درمان با لیزر را امتحان کنید. لیزرهای ملایم دندانپزشکی پرتویی از انرژی متمرکز را گسیل می‌کنند که پالسی بسیار باریک را برای برداشتن دقیق بافت موضع درمان ارائه می‌دهند. بعضی لیزرها مخصوص دندان و استخوان و شماری برای بافت نرم طراحی شده‌اند. متخصص ارتودنسی می‌تواند لیزرهای بافت نرم را در تمام عمل‌ها جایگزین تیغ جراحی کند تا بیمار متحمل کمترین ناراحتی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره‌های ۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۹-۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

دلیل استفاده از لیزر در ارتودنسی

در ارتودنسی نوع خاصی از لیزر به کار برده می‌شود که مخصوص رنگدانه‌ها، یعنی بافت‌های رنگی، طراحی شده است. متخصص ارتودنسی از لیزر دی اکسید کربن بافت نرم یا لیز دایود برای جراحی لثه استفاده می‌کند. لیزر به درمان‌های ارتودنسی سرعت می‌بخشد و نتیجه زیباتری را به دست می‌دهد. از آنجایی که لیزر از پرتو باریکی از نور در یک طول موج معین استفاده می‌کند، می‌توان عمل‌های بسیار دقیق را در نهایت ایمنی با لیزر انجام داد.

بعضی از مزایای کاربرد لیزر در دندانپزشکی عبارت است از:

دوران بهبود کوتاه‌تر: سیم‌کشی دندان‌ها گاهی باعث زخم شدن دهان می‌شود. این زخم‌ها دردناک‌اند. با لیزر می‌توان این ناحیه را بی‌حس و روند التیام را تسریع کرد.
موقعیت‌یابی دقیق: لیزر برای کوتاه کردن اتصالات عضلانی بین لب‌ و لثه‌ها یعنی فرنوم کاربرد دارد. بزرگ یا کشیده بودن فرنوم باعث نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. لیزر آن‌قدر دقیق است که در عمل جراحی فرنوم کمترین آسیبی به بافت‌های پیرامونی نمی‌زند.
شکل‌دهی به لثه: عمل جراحی لثه دندان‌های جلویی را زیباتر می‌کند. سطح لثه‌ها گاهی پس از مرتب شدن دندان‌ها ناصاف به نظر می‌رسد. با استفاده از لیزر می‌توان بلندی لثه‌ها را یک‌دست کرد تا لبخندی زیباتر خلق شود.
برداشتن بافت:گاهی اوقات بافت لثه روی دندان‌ها را می‌پوشاند. برای این که بتوان دندان‌ها را حرکت داد، باید براکت روی دندان‌ها چسبانده شود؛ برای چسباندن براکت باید ابتدا بافت اضافی لثه را برداشت. دندانپزشک با استفاده از لیزر می‌تواند بافت اضافی را به سرعت و به راحتی بردارد.
بهبود دسترسی: ایجاد شدن بافت اضافی گاهی پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است، به علاوه در صورت سیم‌کشی بودن دندان‌ها جرم‌گیری دشوار می‌شود. بافت اضافی روی سطح دندان رشد می‌کند و جرم‌گیری را دشوارتر از پیش می‌کند. دندانپزشک با به کار بردن لیزر می‌تواند لثه‌های متورم را بردارد تا دسترسی‌اش به مینای دندان بهتر شود.
کنترل درد: لیزر درمانی غالباً به دلیل دارا بودن اثر ضد درد به کار برده می‌شود. پرتو لیزر غشاء عصبی را پایدار می‌کند و انتقال درد را کاهش می‌دهد. لیزر را می‌توان بر روی اکثر دندان‌های شیری و برای ترمیم‌های کوچک دندان‌های دائمی به کار برد.

لیزر درمانی بهترین گزینه برای ارائه درمانی سریع و آسان است، به علاوه اکثر ناحیه‌ها را می‌توان با ژل بی‌حس کرد تا دیگر نیازی به تزریق آمپول بی‌حسی دندانپزشکی نباشد. لیزر ناحیه را همزمان با درمان کردن ضدعفونی نیز می‌کند، به این ترتیب خونریزی، ورم یا عفونت کاهش می‌یابد. ناراحتی ناشی از درمان با لیزر به اندازه آفتاب سوختگی است و پس از فقط یک روز برطرف می‌شود. لیزر درمان ارتودنسی را سریع‌تر و کوتاه‌تر می‌کند و ماندگاری نتایج را افزایش می‌دهد.
کاربرد لیزر در ارتودنسی
شکل‌دهی به لثه‌ها

دندانپزشک فقط لثه‌هایی را میزان می‌کند که تغیی رشکل آنها برای پیشبرد روند درمان ضروری باشد. لیزر همزمان لثه را با دقت بسیار بالایی می‌برد، خونریزی را متوقف می‌کند و ناحیه درمان را ضدعفونی می‌کند. چون لیزر کاملاً متمرکز بر ناحیه درمان است، کمترین آسیبی به بافت مجاور نمی‌زند؛ در نتیجه التهاب کاهش می‌یابد و بیمار دوران بهبودی سریع و بدون درد را پشت سر می‌گذارد. دندانپزشک ابتدا ژل بی‌حسی را روی لثه‌ها می‌زند. لثه‌ها ظرف چند دقیقه کاملاً بی‌حس می‌شود. سپس دندانپزشک لثه‌ها را به اندازه و شکل مناسب درمی‌آورد. تنها چیزی که بیمار حس می‌کند حرکت کردن نوک لیزر روی لثه‌ها است.

پس از آن که اثر بی‌حسی در مدت کمتر از نیم ساعت از بین رفت، ناحیه درمان شده اصلاً دردناک نخواهد بود. بیماران به ندرت تایلنول یا ایبوپروفن مصرف می‌کنند و هیچ‌گاه ضرورتی برای تجویز مسکن‌های قوی نیست. ژل بی‌حسی لثه‌های برخی بیماران را تحریک می‌کند و باعث قرمزی لثه‌ها می‌شود که ظرف یک روز از بین می‌رود. ناحیه درمان شده روز اول قدری ناهمواره است و هنگام مسواک زدن قدری خونریزی دارد. مهم‌ترین مراقبت در دوران التیام تمیز نگهداشتن دندان‌ها است. روز بعد لثه‌ها اندکی قرمز می‌شود. ناحیه درمان شده ظرف چند روز به نحو چشمگیری بهبود می‌یابد. طول دوران بهبود تابعی از سعی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان است، تمیز نگه داشتن دندان‌ها مساوی است با بهبود بسیار سریع و چند روزه لثه‌ها.
قرار دادن دقیق براکت در جای مناسب

لثه‌های بسیاری از بیماران تا حدی روی دندان‌ها را می‌پوشاند و نمی‌توان براکت را در جای مناسب روی دندان چسباند یا روند بیرون زدن دندان از لثه آهسته‌تر از حد انتظار است یا این که دندان اصلاً از لثه بیرون نمی‌زند. دندانپزشک با استفاده از لیزر سطح لثه را تنظیم می‌کند تا مشکلی برای چسباندن براکت وجود نداشته باشد. با اصلاح وضعیت لثه‌ها می‌توان براکت‌ها را در نهایت دقت روی دندان‌ها قرار داد. در نتیجه مدت زمان سیم‌کشی دندان‌ها کوتاه‌تر و ویزیت‌های ارتودنسی کمتر می‌شود و دردسر و ناراحتی بیمار کاهش می‌یابد. به علاوه در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.
دندان نهفته

دندان نهفته به دندانی گفته می‌شود که از لثه بیرون نزده است. بعضی دندان‌ها تا سطح لثه می‌آیند، اما نمی‌توانند لثه را بشکافند و داخل دهان دیده شوند. در گذشته متخصص ارتودنسی مجبور بود برای مرتب کردن این دندان‌ها ماه‌ها صبر کند یا بیمار را برای یک جراحی پرهزینه به جراح دهان و دندان معرفی کند. اما امروزه می‌توان دندان‌های نهفته سطحی را به راحتی و بدون درد در یک جلسه معمول ارتودنسی نمایان کرد.

با استفاده از لیزر دیگر لازم نیست ماه‌ها صبر کرد تا دندان نهفته خود به خود لثه را بشکافد و بیرون بزند. متخصص ارتودنسی به راحتی لثه روی دندان نهفته را با لیزر برمی‌دارد. بنابراین ضرورتی ندارد بیمار هزینه سنگینی را برای عمل جراحی نمایان کردن دندان بپردازد.
فرنکتومی

فرنوم نوار بافتی است که یک بافت متحرک را به یک بافت با تحرک کمتر متصل می‌کند، برای مثال نواری که لب بالا را به لثه‌ها متصل می‌کند. فرنوم یا بند لب گاهی بیش از اندازه بزرگ است یا اتصال آن بسیار پایین است و بین دندان‌های پیشین قرار می‌گیرد. در این حالت دندان‌های جلویی فاصله‌دار می‌شود. به علاوه وجود یک فرنوم بزرگ و پایین قرار گرفته حالت زیبایی ندارد. عمل جراحی فرنوم یا فرنکتومی برای برداشتن بافت اضافی فرنوم و بالاتر بردن اتصال انجام می‌شود تا حالت ناخوشایند ایجاد شده از بین برود.

لثه اضافی

لثه‌ها گاهی اوقات بیش از حد روی دندان‌های جلویی فک بالا را می‌پوشاند و مشکلی به نام لبخند لثه‌ای ایجاد می‌کند. لثه اضافی دندان‌ها را کوچک‌تر و بدشکل نشان می‌دهد. درمان این مشکل عمل جراحی شکل‌دهی و تنظیم سطح لثه‌ها است. دندانپزشکان در گذشته بیماران را برای جراحی لثه به جراحان دهان و دندان ارجاع می‌دادند، اما این عمل به دلایل مختلفی چون هزینه بالا، ناراحتی زیاد، عدم درک مزایای درمان یا ترکیبی از این عوامل انجام نمی‌شد و بیمار برای همیشه از نعمت داشتن لبخندی زیبا محروم می‌گردید. اما امروزه لیزر جراحی لثه را به درمانی آسان تبدیل کرده است که به راحتی در طرح‌های اصلاح لبخند گنجانده می‌شود تا لبخندی جذاب و بی‌نقص خلق شود.

کاهش درد ناشی از تنظیمات ارتودنسی و مفصل گیجگاهی – فکی و بیوپسی یا نمونه‌برداری از دیگر کاربردهای ارتودنسی با لیزر می باشد.