بریس‌های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده و بنابراین موقعی که روی دندان‌ها نصب می‌شوند نسبت به بریس‌های فلزی کمتر به چشم می‌آیند. به همین دلیل، از بریس‌های سرامیکی بیشتر برای نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان، که نگران زیبایی لبخندشان در طول درمان هستند، استفاده می‌شود. با این حال، بریس های همرنگ دندان نیازمند مراقبت‌های بیشتر و رعایت جدی‌تر اصول بهداشت دهان و دندان هستند، زیرا آن‌ها نسبت به بریس‌های فلزی بزرگتر و شکننده‌تر هستند. به همین دلایل، معمولاً بیشتر برای دندان‌های جلویی بالا استفاده می‌شوند تا دندان‌های پایینی.

در حال حاضر، در خیلی از موارد به جای بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی استفاده می‌شود، هرچند که استفاده از آن‌ها برای موارد شدید توصیه نمی‌شود. بریس‌های سرامیکی، در صورت توصیه ارتودنتیست، می‌توانند جایگزین زیبایی برای بریس‌های فلزی باشند.

گاهی اوقات بریس‌های فلزی گزینه مناسبی نبوده و بریس‌های سرامیکی جایگزین بسیار خوبی برای آن‌ها هستند! ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل قادریم، همراه با ارائه یک جلسه مشاوره رایگان، مناسب‌ترین گزینه را برایتان تعیین کنیم. ما گزینه‌های زیادی، از جمله گزینه دو جلسه در یک روز و جلسات بعد از مدرسه و بعد از کار، را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید بدون ایجاد هرگونه وقفه‌ای در زندگی‌تان لبخند خود را اصلاح کنید.

 

مزایای بریس‌های سرامیکی

بهترین ویژگی ارتودنسی سرامیکی جنبه زیبایی و نامرئی بودن آن‌ها است.
به نظر برخی افراد استفاده از بریس‌های سرامیکی درد کمتری دارد زیرا این بریس‌ها لثه‌ها را اذیت نمی‌کنند.
بریس‌های سرامیکی یا براکت‌های سرامیکی نیمه شفاف دارند، که برای دندان‌های سفید بهترند، یا دارای براکت‌هایی به رنگ دندان هستند، که برای دندان‌ها کمی تیره‌تر مناسب می‌باشند. به هر حال، آن‌ها در هر دو صورت به خوبی پنهان می‌شوند.
بریس‌های سرامیکی محکم هستند، خصوصاً اگر از جنس باکیفیتی باشند. این بریس‌ها معمولاً شکسته یا لب پریده نمی‌شوند، مگر آنکه درست از آن‌ها استفاده نشود.
براکت‌های سرامیکی لک نمی‌گیرند، اما سیم‌های شفاف انعطاف‌پذیر یا گیره‌هایی که براکت‌ها را روی دندان‌ها نگه می‌دارند لک می‌گیرند. البته، هر بار که بریس تنظیم می‌شود (معمولاً ماهی یک بار)، این گیره‌ها تعویض می‌شوند.

چه کسانی نمی‌توانند از بریس‌های سرامیکی استفاده کنند

بریس‌های شفاف برای افراد دارای دندان‌های بسیار سفید توصیه می‌شوند. این بریس‌ها روی دندان‌ها دیده نمی‌شوند. آن‌ها محکم بوده و عموماً لک نمی‌گیرند، البته اگر مرتباً قهوه بنوشید یا سیگار بکشید، ممکن است لک بگیرند.

بریس‌های سرامیکی برای برخی الگوهای خاصِ بایت یا دندان‌هایی با آناتومی‌های به خصوص، مانند مواردی که دندان‌های ردیف مقابل، لبه‌های بلندی دارند توصیه نمی‌شوند.

از آنجا که توانایی تحمل فشارِ براکت‌های سرامیکی به اندازه براکت‌های فلزی نیست، براکت‌های سرامیکی برای افرادی که به درمان گسترده‌ای نیاز دارند توصیه نمی‌شوند.

ما، در کلینیک تخصصی ارتودنسی ایده‌آل، مفتخریم که می‌توانیم با استفاده از پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های موجود بهترین گزینه‌های درمانی را برای شما ارائه بدهیم. شما می‌توانید با دستگاه‌های ارتودنسی ما درمانی سریع‌تر از درمان با بریس‌های فلزی سنتی را تجربه کنید. ما قادریم گزینه‌های زیادی را، از بریس‌های اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی) گرفته تا بریس‌های سرامیکی و حتی بریس‌هایی که پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند (ارتودنسی لینگوال)، ارائه دهیم.
معایب بریس‌های سرامیکی

در مقایسه با بریس‌های فلزی، هزینه ارتودنسی سرامیکی بیشتر بوده و اغلب، تعداد جلسات و زمان مورد نیاز برای نصب آن‌ها بیشتر است.
عموماً بریس‌های سرامیکی در هنگام لغزاندن گیره‌های فلزی، که جهت تنظیم بریس انجام می‌شود، اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند، که این باعث می‌شود فرایند تنظیم بریس به زمان و تلاش بیشتری نیاز داشته باشد.
همچنین، این بریس‌ها از بریس‌های فلزی بزرگترند، که البته به خاطر نامرئی بودنشان این موضوع برای اکثر بیماران چندان مهم نیست.
برای بریس‌های سرامیکی نیز، مانند بریس‌های فلزی سنتی، از لیگاچورهای شفاف یا سفید، برای محکم نگه‌داشتن سیم‌های قوس‌دار در جای خودشان، استفاده می‌شود. لیگاچورها حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که به دلیل متخلخل بودن می‌توانند لک بگیرند.‌ برای همین، هر بار که بریس تنظیم می‌شود آن‌ها نیز تعویض می‌شوند.

درمان با بریس‌های سرامیکی چقدر طول می‌کشد؟

درمان با بریس‌های سرامیکی معمولاً ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می‌کشد.
مراقبت از بریس‌های سرامیکی

خودِ بریس‌ها باعث لک گرفتن دندان‌ها نمی‌شوند، اما خوردن یا نوشیدن چیزهایی مانند نوشیدنی‌های قندی، برخی آب میوه‌ها، چای و قهوه باعث می‌شود دندان‌ها لک بگیرند. برای به حداقل رساندن لکه‌های ناشی از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها یا جلوگیری از تشکیل جرم، باید بریس‌ها به خوبی تمیز شوند.