دهان اولین راه تماسی نوزاد با جهان خارج است و مکیدن اولین فعالیت هماهنگ عضلانی اوست. اسکن‌ها نشان می‌دهند که نوزادان حتی قبل از تولد نیز انگشت شست خود را می‌مکند. شدت مکیدن انگشت شست عاملی تعیین کننده در وقوع مشکلات دندانی است و اغلب کودکانی که شدیدتر انگشت شست خود را می‌مکند مشکلات دندانی بیشتری خواهند داشت.در ادامه به عوارض مکیدن انگشت و اثرات آن بر روی دندان کودکان اشاره می کنیم .

گروه ارتودنسی ایده‌آل مفتخر است که درمان‌های تخصصی مقابله با آثار مکیدن انگشت شست را برای کودکان شما که در سن ۶ سالگی خود قرار دارند و دندان‌های دائمی ‌آن‌ها در حال بیرون آمدن است، ارائه دهد.

راه‌ حل‌ ما برای درمان مشکل مکیدن انگشت در وهله‌ی اول صحبت با کودک و والدین در مورد این عادت غلط است. ارتودنتیست‌های ما ممکن است استفاده از محافظ انگشت شست (یا سایر انگشتان)، که به منظور جلوگیری از مکیدن انگشت شست طراحی شده است، را برای بیمار تجویز کنند. این درمان معمولاً برای دوره‌ای یک ماهه تجویز می‌شود و میزان موفقیت آن بسیار خوب است.

علاوه بر این متخصصین ما وضعیت دهان و دندان کودک شما را بررسی کرده و در صورت بروز مشکلات دندانی ناشی از مکیدن انگشت به درمان آنها می‌پردازند. برای مشاوره جهت درمان مکیدن انگشت کودک و مشکلات ناشی از آن و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ و ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.
مشکلات ناشی از مکیدن انگشت

به‌طور کلی، اثرات احتمالی مکیدن انگشت شست برای کودکان پس از سه سالگی عبارتند از:

تغییر شکل استخوان فک به دلیل اینکه هنوز نرم و قابل انعطاف است.
رشد دندان‌ها خارج از نظم و موقعیت اصلی خود
قوس دندانی باریک که مشکلات ثانویه‌ای را ایجاد می‌کند.
جلو بودن دندان‌های قدامی بالا و بالا بودن نوک آن‌ها
حرکت دندان‌های پایینی به سمت داخل
تأثیر بر روی رشد کام کودک (سقف دهان)

این مشکلات، نتایج ناگوار دیگری را نیز در پی دارند، از جمله:

عملکرد ضعیف زبان
مشکلات جویدن غذا
مشکلات تکلم
اپن‌بایت یا اُوربایت (باز بودن فضای بین دندان های بالا و پایین )
افتادن لوزه‌ها که منجر به خرخر کردن می‌شود.
ایجاد عفونت در نواحی اطراف ناخن‌ها و شیوع بیماری‌های عفونی
تغییر شکل اسکلت که می‌تواند به ضعف اعتماد به نفس منجر شود.
مشکلاتی در یادگیری شیوه‌ی صحیح بلعیدن غذا. زبان نقش مهمی را در عمل فرو بردن غذا بازی می‌کند. در افراد عادی به هنگام بلعیدن غذا، زبان پشت سقف دهان قرار می‌گیرد. اما در کودکانی که عادت مکیدن شست خود را دارند، همزمان با بلعیدن، زبان جلو آمده و بین دندان‌های قدامی قرار می‌گیرد. این امر بلعیدن غذا را سخت‌تر می‌کند. در این حالت کودک برای اصلاح حرکات زبان خود نیاز به آموزش دارد.

درمان مکیدن انگشت

بسیار ضروریست که عادت مکیدن انگشت شست، قبل از بیرون آمدن دندان‌های دائمی ترک شود. هر چه این عمل زودتر اتفاق بیافتد، برای بیمار و اطرافیان او ساده‌تر خواهد بود. تلاش‌هایی که برای توقف عادت مکیدن انجام می‌شوند باید با در نظر گرفتن ضوابط زیر باشند:

فرزند خود را تحت فشار قرار ندهید، این کار ممکن است این عادت را تشدید کند.
در مورد دلایل و روش‌های ترک این عادت با کودکتان صحبت کنید.
هنگامی که این عمل را انجام نمی دهد او را تحسین کنید. با این کار او را وادار به انجام کارهای درست کنید.
اگر دندان‌های کودک شما در حال جابه‌جایی هستند، با دنداپزشک خود برای مشاوره‌ی شخصی صحبت کنید.
سیستمی تشویقی برای پاداش دادن به میزان پیشرفت کودک تعیین کنید.
از کودک خود ناامید نشوید، این برخورد، عادات او را بدتر می‌کند.
معمولاً کودک زمانیکه احساس ناامنی می‌کند، انگشتان خود را می‌مکد. تمرکز کنید تا بتوانید دلایل اضطراب او را حذف کنید. اگر او این کار را برای آرامش انجام می‌دهد، شیوه‌های دیگری را برای آرامش به او پیشنهاد دهید.
در موقع خواب توپی را در دست کودک خود قرار دهید، تا دستان او مشغول باشند.
بروی انتهای انگشت شست او نوار چسب بزنید.
اگر کودک شما کمی بزرگ‌تر شده است، درباره روش ترک این عادت با او مشورت کنید.
این عادت غلط کودک را با پانسمان کردن انگشت شست او و یا قرار دستش در یک جوراب در مواقع خواب به او یادآوری کنید.
لباسی بزرگ با آستین‌هایی بلند به کودک خود بپوشانید. دکمه‌های آن را بطور کامل ببندید و آستین‌های آن را گره بزنید تا کودک نتواند انگشت شست خود را بمکد.
از دندانپزشک خود بخواهید تا مضرات مکیدن انگشت را برای کودکتان شرح دهد و او را به ترک این عادت تشویق کند.
با متخصصان ارتودنسی ما دیدار کنید. آن‌ها شیوه‌ی صحیح استفاده از فنس را به شما آموزش خواهند داد. فنس ابزاری است که به کودک شما در ترک عادت مکیدن انگشت خود، کمک می‌کند.

درمان مشکلات دندانی ناشی از مکیدن انگشت

همانطور که گفته شد، عادت به مکیدن انگشت و حتی استفاده از پستانک می‌تواند به ناهنجاری‌های دندانی منجر شود. روش‌های مختلفی برای ترک این عادات وجود دارند و برای موارد مزمن در سنین ۵ الی ۶ سالگی، مراجعه به متخصص ارتودنسی بسیار توصیه می‌شود. نهایتاً باید به خاطر داشت که تقریباً تمام آسیبی که ممکن است به دلیل این عادت ایجاد شود، یا به خودی خود و یا به کمک درمان‌های ارتودنسی، قابل جبران خواهند بود. لیکن، استفاده از درمان‌های جامع ارتودنسی برای اصلاح هر گونه نامرتبی دندان‌ها، تا قبل از ترک کامل این عادت، باید کنار گذاشته شود.