شاید شما ندانید که اگر در زمانی که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، بخواهید تصویربرداری MRI انجام دهید، چه کارهایی را باید انجام دهید. در بیشتر موارد، افراد فارغ از اینکه از چه نوع سیم‌ کشی استفاده می‌کنند، با انجام دادن MRI علی رغم وجود سیم‌کشی‌ها مشکلی ندارند. هرچند در برخی موارد، به دلیل وجود سیم‌کشی‌ها، ممکن است نتایج تصویربرداری واقعی نباشد یا با آنچه انتظار می‌رود متفاوت باشد. در این حالت ممکن است لازم باشد، تصویربرداری ام آر آی مجددا، پس از خارج کردن سیم‌کشی‌ها انجام شود. بنابراین تضمینی وجود ندارد که هنگامی که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، بتوانید بهترین و دقیق‌ترین نتایج را از ام آر آی به دست آورید.
ام آر آی چیست؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، تکنیکی است که از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام‌ها و بافت‌های درون بدن استفاده می‌کند. بیشتر دستگاه‌های MRI، مگنت‌های بزرگ و لوله‌ای شکل هستند. هنگامی که در دستگاه ام آر آی دراز می‌کشید، میدان مغناطیسی به طور موقت باعث بازآرایی اتم‌های هیدروژن موجود در بدن شما می‌شود. امواج رادیویی باعث می‌شود این اتم‌های بازآرایی شده، سیگنال‌های ضعیفی را تولید می‌کنند که برای ایجاد تصایر MRI از مقطع عرضی بافت‌ها و اندام‌ها می‌شود. دستگاه MRI می‌تواند برای ایجاد تصاویر سه بعدی که می‌توانند از زوایای مختلفی بررسی شوند، نیز استفاده شود.
استفاده از تجهیزات ارتودنسی حین تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

فلزات به کار رفته درسیم‌کشی‌ها گاهی می‌توانند باعث شوند اشیاء به صورت آنچه واقعاً هستند به نظر نرسند و تصاویر به خوبی ثبت نشوند. سیم‌کشی‌ها تنها در صورتی که ام آر آی از مغز انجام شود، می‌توانند مشکلات جدی را ایجاد کنند. در صورتی که MRI از سایر نقاط بدن مانند پاها یا شانه‌ها انجام شود، اختلالی در نتیجه حاصل از MRI ایجاد نخواهد شد و شما می‌توانید با خیالی آسوده هنگام تصویربرداری از آنها استفاده کنید. بنابراین، سیم‌کشی‌ها برای هیچ یک از تصویربرداری‌های MRI به جز تصویربرداری از مغز مشکلی به وجود نمی‌آورند. نحوه تصویربرداری ام آر آی از مغز به گونه‌ای است که سیم‌کشی‌ها و براکت‌ها می‌توانند در تصاویر حاصل از آن اختلال ایجاد می‌کنند. شما بدون هیچگونه نگرانی از وجود سیم‌کشی‌ها می‌توانید از روش‌های تصویربرداری دیگری برای اسکن مغز استفاده کنید. بهترین راه آن است که هنگام مراجعه برای انجام MRI این مسئله را با تکنسین MRI در میان بگذارید. آنها می‌توانند راهکارهای صحیح و مطمئنی را در اختیار شما بگذارند و این مسئله شما را مطمئن می‌سازد که لازم نیست ام آر آی را انجام داده و بعداً مجبور شوید آن را تکرار کنید.

به هر حال، بسیاری از افراد با وجود سیم‌کشی‌ها، MRI را انجام داده‌اند. در صورتی که مواد فلزی موجود در سیم‌کشی‌ها در فرایند تصویربرداری اختلال ایجاد کنند آنگاه سیم‌کشی‌ها می‌توانند در تشخیص مشکل ایجاد کنند و مسائل را پیچیده سازند. بنابراین در این صورت نتایج مطمئن نخواهند بود، به ویژه در مورد MRI مغز. اگر مجبور هستید که تصویر برداری ام آر آی انجام دهید، ابتدا تصویر برداری را انجام دهید و سپس درمان ارتودنسی را شروع کنید. این کار، بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. متخصصان رادیولوژی از این موضوع آگاهی دارند و می‌دانند که پرکردگی دندان‌ها و سیم‌کشی‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند بر روی میدان مغناطیسی اثز بگذارند. بنابراین اگر به آنها یادآوری بکنید که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، مطمئناً آنها تدابیر و اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام خواهند داد. معمولاً نگرانی از این بابت است که ممکن است سیم‌کشی‌ها باعث ایجاد یک تصویر درهم ریخته شوند و این تصویر قابل خواندن یا در موارد بدتر، دقیق نباشد. این امر ممکن است اعتبار ام آر آی را خدشه‌دار کند و شما مجبور شوید آن را مجدداً انجام دهید.