عقل

اگر شما مانند بسیاری از افراد در اواخر دوره نوجوانی یا در اوایل دهه ۲۰ زندگی خود هستید، از زمانی که از بریس استفاده می‌کردید، مدت زیادی نمی‌گذرد. بسیاری از افراد در زمانی بین سنین ۱۲ تا ۱۷ سالگی از بریس استفاده می‌کنند تا از این طریق مشکلاتی مانند شلوغی دندان‌ها و اوربایت که می‌توانند باعث مشکلات دندان‌ها و فک در آینده بشوند را برطرف سازند. به فاصله نه چندان زیادی پس از برداشتن بریس‌ها، دندان‌های عقل شما شروع به جوانه زدن خواهند کرد. این دندان‌های آسیای سوم وستیجیال تا زمان جوانی و بزرگسالی رشد نمی‌کنند و به دلیل اینکه مشکلات ناشی از دندان عقل بیش از مزایای آنها می‌باشد، معمولاً این دندان‌ها را می‌کشند.

فهرست مطالب

۱ آیا دندان‌های عقل جدید می‌توانند باعث کج شدن دندان‌ها شوند؟
۲ مشکلات دندان عقل
۳ دندان‌های شما با افزایش سن تغییر می‌کنند
۴ رشد دندان‌های عقل در حال استفاده از بریس و اینویزیلاین
۵ کشیدن دندان عقل

آیا دندان‌های عقل جدید می‌توانند باعث کج شدن دندان‌ها شوند؟

در گذشته، دندان‌های عقل کشیده می‌شدند زیرا تصور می‌شد آنها می‌توانند باعث شلوغی و بهم ریختگی شوند. دلیل منطقی پشت این اعتقاد آن بود که این دندان‌های جدید، دندان‌های جلوتر از خودشان را هل می‌دهند و از این طریق باعث می‌شوند نظم طبیعی دندان‌ها به هم بریزد. اخیراً با انجام مطالعات طولانی مدت مشخص شده است که دندان‌های افراد با گذر زمان به سمت جلو حرکت می‌کنند، فارغ از اینکه دندان عقل وجود داشته باشد یا نداشته باشند. هرچند آن طور که در گذشته تصور می‌شد، دندان عقل باعث شلوغی در دندان‌های جلویی نمی‌شود، اما هنوز هم این دندان‌ها بیش از آنکه مفید باشند باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌شوند. آنها هنوز هم می‌توانند باعث شلوغی در بین دندان‌های عقبی شوند. هرچند این اتفاق لزوماً به وضوح دیده نمی‌شود اما این اتفاق می‌تواند باعث مشلات فک و دیگر مسائل مرتبط با سلامت دهان شوند.
مشکلات دندان عقل

اگر دندان‌های عقل کشیده نشوند آنها می‌توانند دچار نهفتگی شوند که منجر به مشکلات دیگری می‌شود:

استخوان و بافت نرم موجود در پشت دندان آسیای دوم دچار آسیب می‌شود
تحلیل رفتن ریشه دندان آسیای دوم
شلوغی دندان‌های عقب
پری کرونیت
کیست یا تومور در اطراف دندان نهفته

به این دلایل، و فارغ از اثرات این دندان بر روی نتایج درمان ارتودنسی، دندان‌های عقل تقریباً در تمام بیماران کشیده می‌شوند.
دندان‌های شما با افزایش سن تغییر می‌کنند

هرچند دندان‌های عقل نمی‌توانند اثر درمان ارتودنسی را به صورت کامل از بین ببرند اما دندان‌ها و وضعیت بایت شما با افزایش سن تغییر می‌کنند. هنگامی که دندان‌های شما اولین نشانه‌های ساییده شدن را در دوران جوانی نشان می‌دهند، این اتفاق می‌تواند بایت را گود و عمیق کند و باعث شود دندان‌های شما بیشتر بر روی یکدیگر قرار گیرند. همچنین دندان‌ها با افزایش سن به جلو حرکت می‌کنند که دلایل این اتفاق هنوز به طور کامل مشخص نیست. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش اثرات ناشی از افزایش سن، استفاده از نگهدارنده به صورت دائمی در طول دوره جوانی است. تا مدت زیادی پس از خارج کردن بریس‌ها شما باید هنگام شب از نگهدارنده استفاده کنید. این کار به محافظت از دندان‌های شما در برابر تغییرات کمک می‌کند.
رشد دندان‌های عقل در حال استفاده از بریس و اینویزیلاین

شما می‌توانید حتی اگر از بریس استفاده می‌کنید دندان‌های عقل خود را بکشید. این اتفاق هرچند نادر است اما کاملاً امکان پذیر است. متخصص ارتودنسی شما می‌تواند مشاوره‌های لازم درباره زمان کشیدن دندان را در اختیار شما قرار دهد و به شما بگوید که آیا نیاز است تمام دندان‌های عقل را بکشید یا خیر. اگر دندان‌های عقل نه دچار بهم ریختگی هستند و نه نهفتگی، کشیدن دندان به عنوان یک مسئله جدی و فوری مطرح نمی‌شود. هرچند معمولاً باز هم این کار توصیه می‌شود.
کشیدن دندان عقل

اگر دندان عقل نهفته است، یعنی اینکه زیر خط لثه نگه داشته شده است، یا اینکه در موقعیت نامناسبی رشد کرده اند، کشیدن دندان عقل باید به سرعت انجام شود. دندان عقل نهفته باعث درد، عفونت یا تغییر موقعیت یا سست شدن دندان‌های اطراف و یا ایجاد کیست در فک می‌شود. اگر دندان عقل شما باید کشیده شود، شما باید به یک جراح فک مراجعه کنید. هرچند دندانپزشکان بسیاری نیز این جراحی را انجام می‌دهند. این فرایند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می‌شود و ناراحتی و درد تا چند روز پس از جراحی ادامه خواهد داشت. این فرایند یک جراحی کوچک است که خطر عوارض مهم و جدی نیز در پی ندارد.