یکی از راه‌های جدیدی که افراد دندان‌های خود را صاف و مرتب می‌کنند، استفاده از اینویزیلاین است. این سیستم با استفاده از یک سری الاینرهای شفاف، به آرامی دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر منتقل می‌کند. در حالی که این نوع بریس‌ها اغلب راحت‌تر از بریس‌های معمول هستند، اما در برخی از افراد باعث بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود. با این حال، آلرژی به بریس‌های اینویزیلاین نادر است. اگر به دنبال استفاده از این روش برای صاف کردن دندان‌های خود هستید، ابتدا باید با علائمی که با آلرژی به بریس‌های اینویزیلاین همراه است، آشنا شوید. به این ترتیب، در صورت بروز علائم، می‌دانید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.
چه چیزی باعث آلرژی نسبت به بریس‌های اینویزیلاین می‌شود؟

اگر چه نادر است اما موارد متعددی از واکنش آلرژیک به اینویزیلاین گزارش شده است. افرادی که قبلا نشانه‌هایی از آلرژی به لاتکس یا دیگر اشکال پلاستیک نشان داده‌اند ممکن است به مواد موجود در نگهدارنده‌هایاینویزلاین نیز واکنش نشان دهند. قبل از شروع فرایند درمان با اینویزیلاین، با دندانپزشک درمورد نگرانی‌های خود در مورد علائم آلرژی به پلاستیک صحبت کنید.

وقتی واکنش رخ می‌دهد، ممکن است سطح ناحیه دچار قرمزی، تورم، تحریک، سوزن سوزن شدن، خارش یا سوزش شود و واکنش در دهان اتفاق می‌افتد. با این حال، اگر بعد از استفاده از نگهدارنده اینویزیلاین، این واکنش‌ها را مشاهده کردید، برای بررسی گزینه‌های دیگر با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات، مشکلاتی که به نظر می‌رسد ناشی از آلرژی به اینویزیلاین بوجود آمده‌اند، ممکن است بیشتر به علت بزاق دهان باشد تا اینکه به ترکیب بریس‌ها مرتبط شود. حضور نگهدارنده‌ها می‌تواند در برخی افراد باعث جلوگیری از تولید یا گردش بزاق در دهان شود، که منجر به خشکی و شوزش دهان می‌شود.
آلرژی به اینویزیلاین چقدر بد است؟

اکثر افرادی که از نگهدارنده‌های اینویزیلاین استفاده می‌کنند، هیچ احساس ناراحتی یا تحریک پذیری در اثر تغییر مکان دندان‌های‌شان تجربه نمی‌کنند. حتی برای اقلیت افراد بد شانش که اندکی حساسیت به اینویزیلاین را تجربه می‌کنند، این احساس موضعی است و اغلب به ناراحتی یا حساسیت کمی محدود می‌شود. واکنش به پلاستیک در نگهدارنده‌های اینویزیلاین تقریبا همواره به صورت خفیف است؛ اگر حساسیت شدید یا دردناک باشد، احتمال دارد که واکنش آلرژیک به بریس اینویزیلاین علت آن نباشد.
تسکین علائم آلرژی ناشی از بریس اینویزیلاین

بیمارانی که احساس ناراحتی، خارش و سوزش را تجربه می‌کنند، ممکن است با نوشیدن آب بسیار سرد به طور مکرر در تمام طول روز تسکین یابند.
تماس تلفنی یا مراجعه به دندانپزشک می‌تواند گزینه‌های درمانی دیگر را نیز به شما ارائه دهد.
اطمینان حاصل کنید که با استفاده از یک محصول تمیز کننده ضد میکروب برای نگهدارنده، الاینرهای خود را عاری از باکتری نگه می‌دارید. اگر مطمئن نیستید که از چه محصولی استفاده کنید یا چگونه باکتری‌ها را با مواد خانگی از بین ببرید، از متخصص ارتودنسی خود سوال کنید. مهمتر از همه، لازم است اطمینان حاصل کنید که الاینرهای شما با تمیز کردن مناسب آنها به صورت روزانه، به طور همیشگی عاری از باکتری خواهد بود. همچنین مطمئن شوید که دست‌هایتان هنگام لمس الاینر و یا دست زدن به دهان تمیز باشد.
اگر نگهدارنده یا الاینر خود را در یک جعبه نگه می‌دارید، مطمئن شوید که محل آن نیز تمیز باشد. اگر جعبه بوی بدی داشته باشد، بدان معنی است که رشد بیش از حد باکتری در آن اتفاق افتاده است.

در نهایت، اگر نشانه‌ها همچنان ادامه داشته باشند و شما واقعا متوجه شدید که درمان ارتودنسی، در حال مریض کردن شما است، درمان خود را (حداقل برای مدتی تا بهبود یابید) متوقف کنید یا به جای اینویزلاین از نوع دیگری از نگهدارنده یا بریس‌های معمول استفاده کنید.