شما در شرف انجام درمان ارتودنسی هستید، درمانی که اندکی دشوار است، اما ارزشش را دارد چون در جهت اطمینان از بهداشت دهان و دندان مناسب برای زندگی‌تان گام برمی‌دارید. پس از این درمان که ممکن است در بعضی موارد ناخوشایند باشد، شما به لبخندی زیبا، پوسیدگی کمتر، لثه‌های سالم و اعتماد به نفس بیشتر دست خواهید یافت. برای اطمینان از اینکه روند درمان شما موفقیت آمیز است، مواردی وجود دارد که باید در حین آماده‌سازی انجام دهید. این مقاله در جهت کمک به شما قبل از درمان در نظر گرفته شده است و شامل لیستی از همه مواردی که قبل از درمان به دنبال آن هستید و نکاتی در مورد چند روز اول می‌باشد.

لیستی جهت آمادگی تهیه نمایید

برای انجام درمان ارتودنسی، دهان شما کمتر قادر به مبارزه با باکتری‌ها و میکروب‌ها خواهد بود و بنابراین ممکن است در طول این زمان بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و بیماری لثه قرار گیرد. برای اطمینان از سلامت دندان‌هایتان، ابتدا باید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.
قبل از مراجعه به درستی مسواک بزنید! قبل از قرار گرفتن بریس‌ها، اطمینان حاصل کنید که هیچ باقیمانده مواد غذایی در دهان شما وجود ندارد. همچنین دندانپزشک شما قبل از قرار دادن بریس‌ها، یک جلسه بهداشتی برای شما ترتیب خواهد داد و این اقدامات ضروری هستند.
دهانشویه بخرید. حتی اگر قبلا از انجام درمان، دهانشویه استفاده نکرده‌اید، هنگام قرار دادن بریس حتما این کار را انجام دهید. دهانشویه‌ها می‌توانند به راحتی بین بریس‌ها و دندان‌ها حرکت کنند و به نواحی که دسترسی به گوشه‌های آنها هنگام تمیز کردن در حین وجود بریس‌ها دشوار است، وارد شود. اطمینان حاصل کنید که دهانشویه بدون الکل خریداری کنید، زیرا نمونه الکل‌دار غشاهای مخاطی شما را خشک می‌کند که می‌تواند منجر به ناراحتی شود.
یک مسواک بین دندانی و مسواک ارتودنسی خریداری کنید. نخ دندان کشیدن در طول این مدت مهم ولی غیر ممکن خواهد بود، بنابراین باید از وسیله‌ای برای رفع مواد غذایی باقیمانده در تجهیزات ارتودنسی خود و شکاف بین دندان‌ها و فاصله‌های بین لوازم ارتودنسی و دندان‌هایتان استفاده کنید. مسواک بین دندانی برای این مشکل مناسب است. یک مسواک ارتودنسی مانند یک مسواک معمولی است، اما پرزهای آن منحنی است و بنابراین برای تمیز کردن براکت‌های ارتودنسی مناسب‌ترند.
اطمینان حاصل کنید که از هیچ غذایی که در فهرست ممنوعیت‌ها وجود دارد، استفاده نکنید. فهرست ممنوعیت غذایی یک احتیاط ایمنی نیست، بلکه لیستی از مواردی است که در طول درمان ارتودنسی، دندان‌هایتان را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهند یا طول درمان ارتودنسی را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. برای جلوگیری از وسوسه شدن، اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از مواد غذایی موجود در این لیست را در خانه نداشته باشید.
مقداری موم ارتودنسی داشته باشید! موم ارتودنسی کل درمان را بسیار قابل کنترل‌تر می‌کند. قبل از اینکه بریس‌ها قرار گیرند مقداری از آن را خریداری کنید.
کمی روغن زیتون خریداری کنید. لثه‌ها و دندان‌های شما ممکن است بعد از یک جلسه قرار گیری احساس ناراحتی کنند و مالیدن روغن زیتون بر روی آن با بی حس کردن سطح آن کمک کننده خواهد بود، در حالی که تاثیر منفی بر روی آن ندارد.

روز اول چه اتفاقی خواهد افتاد؟

amadegi1

اولین باری که بریس‌های خود را قرار می‌دهید، ممکن است دردی را تجربه کنید، و قطعا ناراحتی را به همراه خواهد داشت. گشتاوری که دستگاه بر روی دندان‌ها اعمال می‌کند، در روزهای نخستین شدیدترین میزان خواهد بود، زیرا در این مرحله همچنان تجربه جدیدی است و لثه‌ها و بافت‌های نرم به استفاده از آن عادت نکرده است. روغن زیتون که در بالا ذکر شد کمک کننده خواهد بود. همچنین ممکن است موانع گفتاری را تجربه کنید، زیرا اکنون یک دستگاه ارتودنسی در دهان شما وجود دارد. ممکن است مجبور شوید زبان خود را برای جلوگیری از گیر افتادن در دستگاه ارتودنسی یا آرچ وایر نگه آورید، اما این مانع باید در یک هفته یا بیشتر برطرف شود.