دندان‌های طبیعی، برای گاز زدن، جویدن و حفظ ساختار دهان و استخوان فک ایده‌آل بوده و به همین دلیل، اولین اولویت یک دندانپزشک، بازیابی، نجات و ترمیم دندان طبیعی شما خواهد بود. البته، گاهی اوقات راهی جز کشیدن دندان وجود ندارد.

غالباً، کشیدن دندان به هر دلیلی که باشد، یک عمل کاملاً عادی محسوب شده و میزان سادگی این جراحی جزئی به محل دندان مورد نظر در دهان و شکل ریشه‌های آن بستگی دارد. برای مثال، کشیدن یک دندان جلوییِ دارای یک ریشه صاف از کشیدن دندان آسیابی که چند ریشه دارد، آسان‌تر است.

برخلاف تصور خیلی از افراد، اتصال دندان به استخوان اطرافش یک اتصال صُلب و انعطاف‌ناپذیر نیست. در واقع، دندان از طریق شبکه‌ای از فیبرهای موسوم به لیگامان ضریع دندانی به استخوان فک متصل شده است. ما قادریم با دقت دندان را دستکاری کرده و با جدا کردن این فیبرها دندان را تقریباً بدون هیچ دردسری از دهان خارج کنیم.

هدف دندانپزشکان ما در گروه ارتودنسی ایده‌آل، حفظ دندان‌های طبیعی شما و سالم نگه‌داشتن آن‌ها تا بیشترین زمان ممکن است. با این حال، گاهی اوقات کشیدن یک دندان بهترین گزینه برای شما (یا فرزندتان) است.

دندانپزشکان گروه ارتودنسی ایده‌آل تمامی تلاش خود را می‌کنند تا شما قبل، در طول و بعد از کشیدن دندانتان راحت باشید. این تلاش‌ها شامل توضیح دادن تمامی مراحل کشیدن دندان و همچنین استفاده از بی‌حسی موضعی نیز می‌شود.

برای مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره تماس‌های ۹-۶۶۳۸۱۱۹۵-۰۲۱ و ۷۷۷۳۱۰۰۷-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

۱ علت‌ها و دلایل کشیدن دندان
۲ فرایند کشیدن یک دندان
۳ کشیدن دندان در دوران بارداری
۴ پس از کشیدن دندان چه خواهد شد؟
۵ غذا خوردن بعد از کشیدن دندان
۶ هزینه

علت‌ها و دلایل کشیدن دندان

دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

این دلایل عبارتند از:

تروما یا بیماری: در هر دو وضعیت، ما قادر خواهیم بود دندان را به چندین روش نجات دهیم. ممکن است دندان آسیب‌دیده به روکش یا عصب‌کشی، و یا هر دو نیاز داشته باشد. اما گاهی اوقات حتی این روش‌ها نیز برای حفظ عملکرد و ظاهر دندان کافی نیستند؛ و ممکن است بهتر باشد دندان کشیده شده و جای آن یک ایمپلنت دندان با ظاهری طبیعی قرار بگیرد.
ارتودنسی: گاهی اوقات دندان‌ها زمانی کشیده می‌شوند که تعداد آن‌ها برای قوس دندان‌ها (فک‌ها) زیاد باشد، که به این حالت شلوغی دندان‌ها گفته می‌شود. پس از آنکه با کشیدن یک یا چند دندان فضای کافی ایجاد شد، می‌توان دندان‌های باقیمانده را به خوبی مرتب کرد. اکثر دندان‌هایی که به دلایل ارتودنسی کشیده می‌شوند، دندان‌های پرمولر اول هستند که درست در کنار دندان‌های نیش قرار دارند.
دندان عقل نهفته: کشیدن زودهنگام دندان‌های عقل نهفته می‌تواند از آسیب دیدن دندان‌ها، استخوان، بافت لثه و حتی اعصاب و رگ‌های خونی سالم کنار آن جلوگیری کند. اگر دندان عقل نهفته در موقعیت بدی قرار دارد، بهتر است قبل از شکل‌گیری کامل ریشه‌هایش کشیده شود.

۲۹

دندان‌های شیری: اگر یک دندان شیری در وضعیت مناسبش قرار نگرفته باشد یا به موقع نیفتد، ممکن است دندان زیر آن به شکل طبیعی نروید. در چنین مواردی، کشیدن دندان شیری می‌تواند بیمار را از انجام درمان‌های ارتودنسی در آینده بی‌نیاز کند.

۳۰
فرایند کشیدن یک دندان

همیشه، گرفتن یک عکس رادیولوژی دندان جهت ارزیابی موقعیت ریشه‌های دندان و شرایط استخوان اطراف آن، اولین مرحله فرایند کشیدن یک دندان است. با این کار می‌توان بروز هرگونه عوارض احتمالی کشیدن دندان را پیش‌بینی کرد. ما همچنین تاریخچه پزشکی و اطلاعات دارویی شما را به طور کامل دریافت می‌کنیم تا مطمئن شویم دارای سطح سلامتی لازم برای کشیدن دندانتان هستید. به علاوه، گزینه‌های مختلف بی‌حسی را نیز برایتان شرح می‌دهیم.

کشیدن دندان معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد که باعث می‌شود دندان مورد نظر و بافت‌های لثه و استخوان اطراف آن بی‌حس شوند. همچنین ممکن است از داروهای آرام‌بخشی دیگری نیز استفاده شود که عبارتند از، آرام‌بخش‌های خوراکی (به شکل قرص)، اکسید نیتروس (که استنشاق می‌شود) و/ یا آرام‌بخشی بدون بی‌هوشی، که به شکل درون وریدی به بیمار داده می‌شود. از مورد اخیر معمولاً برای موارد پیچیده‌تر یا کشیدن چند دندان استفاده می‌شود. زمانی که تحت تأثیر داروهای آرام‌بخش قرار دارید حتی متوجه نخواهید شد که جراحی چه موقع به پایان رسیده است.

هنگام کشیدن دندان باید دقت کرد تا به استخوان اطراف آن آسیبی نرسد. گاهی اوقات، در طول فرایند کشیدن دندان نیاز می‌شود تا با قرار دادن مقدار کمی ماده پیوند استخوان فرآوری شده در ساکت (socket) دندان، به حفظ حجم استخوان آن ناحیه کمک کنیم. این موضوع خصوصاً در مواردی اهمیت می‌یابد که در آن‌ها بعد از کشیدن دندان یک ایمپلنت (که باید به استخوان موجود جوش بخورد) به جای دندان قرار گرفته، و یا از دستگاه‌های ارتودنسی برای حرکت دادن آرام دندان‌ها در استخوان استفاده می‌شود.
کشیدن دندان در دوران بارداری

عموماً، درمان‌هایی که می‌توان آن‌ها را با تأخیر انجام داد، به بعد از زایمان موکول می‌شوند، اما در موارد اضطراری، مانند مواردی که مادر دچار دندان درد شدید یا عفونت یا ورم صورت شده باشد، می‌بایست دندان فوراً کشیده شود. در صورت عدم درمان، ممکن است عفونت جان مادر را نیز به خطر بیندازد. به علاوه، دندان درد به شکل یک منبع دائمی استرس و اضطراب برای مادر باقی خواهد ماند، که این سلامت مادر و نوزاد را به شدت به خطر می‌اندازد. البته، در دوره بارداری التهاب لثه تشدید شده و باعث نگرانی بیمار می‌شود، که بنابراین همیشه خود دندان عامل دندان درد نیست؛ برای همین دندانپزشک ابتدا باید منبع ناراحتی را پیدا کند.
پس از کشیدن دندان چه خواهد شد؟

درست بعد از کشیدن دندان، برای کنترل هرگونه خونریزی موجود، روی ساکت دندان یک گاز استریل قرار داده شده و تحت یک فشار آرام به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آنجا باقی می‌ماند. همچنین، برای این کار ممکن است از چند بخیه کوچک نیز استفاده شود. وجود کمی ناراحتی و/ یا ورم خفیف تا متوسط بعد از عمل، امری طبیعی است. مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و/ یا آسپرین در روز عمل به کنترل اکثر علائم کمک می‌کند. ما همچنین برای پیشگیری از بروز عفونت، برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنیم. گذاشتن یخ روی فک و خوردن غذاهای نرم تا زمان رفع ناراحتی و درد نیز به بهبودتان کمک خواهد کرد. معمولاً، طی چند روز همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد.

در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر سریعاً با دندانپزشکتان تماس بگیرید. اگر به دندانپزشکتان دسترسی ندارید به اورژانس یک بیمارستان مراجعه کنید.

تب، تهوع یا استفراغ
خونریزی، ورم یا درد شدید یا مداوم
دردی که به تدریج به جای بهبود بدتر می‌شود

غذا خوردن بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان مقدار فراوانی مایعات و غذاهای نرم و مغذی بخورید. از نوشیدن مایعات داغ خودداری کنید. از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. روز بعد از کشیدن دندان، یا هر زمانی که توانستید به راحتی خوراکی‌ها را بجوید، خوردن غذاهای جامد را شروع کنید. چند روز اول سعی کنید غذاها را با طرف دیگر دهان بجوید. جویدن غذاها با هر دو طرف دهان را نیز به محض احساس راحتی کافی برای انجام این کار شروع کنید.
هزینه

هزینه کشیدن دندانی که کاملاً رشد کرده، به خود دندان، نوع بی‌حسی، دندانپزشک و محل زندگی بستگی دارد. اگر درمان اورژانسی باشد (یعنی در طول شب، تعطیلات پایان هفته یا به صورت دو نوبت در یک روز انجام شده و یا برای روز بعد برنامه‌ریزی شود) هزینه کلی درمان بیشتر خواهد شد.

عموماً در صورتی که کشیدن دندان ضرورت پزشکی داشته و به دلایل زیبایی انجام نشده باشد، بیمه ۷۰ تا ۸۰% از هزینه‌های استاندارد را پرداخت می‌کند.